Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

02. augusta 2014

Norok severoamerický je na Slovensku zabývaný, ohrozuje vodné vtáctvo



Na snímke je norok severoamerický



Zdieľať
Na snímke je norok severoamerický Foto: Youtube
Bratislava 2. augusta (TASR) – Na Slovensku dosiaľ nepoznaný faktor, nepôvodné druhy šeliem, spôsobuje úbytok vtáctva. Konštatuje to Slovenská ornitologická spoločnosť / BirdLife Slovensko. Podľa jej informácií sa na našom území začal pravidelne vyskytovať norok severoamerický.


V rámci spoločného programu s partnermi v Českej republike sleduje občianske združenie tento druh už dlhší čas prostredníctvom desiatok fotopascí. Dosiaľ bola prítomnosť tohto druhu na Slovensku zaregistrovaná len ojedinele, väčšinou išlo o jedince, ktoré ušli z fariem.

„Monitoring preukázal, že stabilný areál jeho výskytu zasahuje už aj za hranice Slovenska,“ informoval člen združenia Andrej Chudý. Podľa ich zistení je už v podstate celý slovenský úsek rieky Moravy a okolia, ako aj horný tok Dunaja týmto druhom trvalo osídlený. Chudý hovorí, že norok severoamerický doteraz unikal pozornosti a jeho vplyv na našu prírodu sa podhodnocuje.

Problém inváznych druhov živočíchov je vo svete známy. V združení nepredpokladali, že sa tak rýchlo bude týkať aj Slovenska. „Prítomnosť nepôvodných, zavlečených živočíchov na pôvodnú faunu, ktorá inváznym druhom nie je prispôsobená, môže byť zničujúca,“ uviedol Chudého kolega Jozef Ridzoň.

Negatívny vplyv na vodné vtáctvo

Prvé signály o negatívnom vplyve norka severoamerického na vodné vtáctvo prichádzali z krajín západnej Európy už v predchádzajúcich rokoch. Tu sa nepôvodný druh rozšíril únikom z kožušinových fariem a začal využívať priestor po vyhubenom norkovi európskom, vysvetlil Ridzoň. V ohrození sa podľa neho ocitli predovšetkým vodné vtáky, keďže nepôvodný norok sa vyskytuje v blízkosti vodných tokov.

Ochrancovia vtáctva tvrdia, že v niektorých lokalitách na Slovensku prítomnosť norka severoamerického už prispela k úplnému vymiznutiu neskoro hniezdiacich druhov vodného vtáctva. Napríklad početnosť vzácnych kačíc, hrdzaviek potápavých, v dunajských lokalitách poklesla a lokálne došlo k ich vymiznutiu. Pokles početnosti bol zaznamenaný aj u iných druhov vodného vtáctva, a to aj na úsekoch v dĺžke niekoľko desiatok kilometrov. To sa týka napríklad chochlačky vrkočatej.

Ornitologická spoločnosť považuje tento stav za akútny

V SOS / BirdLife Slovensko sú presvedčení, že stav je naliehavý a problém je z celoeurópskeho hľadiska závažný. „V dôsledku šírenia nepôvodných šeliem, a to nielen norka severoamerického, ale aj medvedíka čistotného a psíka medvedíkovitého, miznú vzácne pôvodné druhy vtákov a hlodavcov,“ konštatoval Ridzoň. Európska únia v dôsledku toho už začala pripravovať novú legislatívu.

Ridzoň oceňuje, že aj náš novelizovaný zákon o ochrane prírody prvýkrát umožnil vymenovať invázne druhy živočíchov. „Poľovný zákon však stále znemožňuje, aby sa problém výskytu a šírenia nepôvodných druhov šeliem riešil efektívne a rýchlejšie,“ doplnil. Problém z jeho pohľadu je v tom, že odchyt nepôvodných šeliem môžu vykonávať len poľovníci. Pre nich však nejde o atraktívnu zver. Ridzoň preto tvrdí, že by sa na riešení tejto problematiky mohlo podieľať širšie spektrum organizácií.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Áder: Za holokaust nesie zodpovednosť aj vtedajší maďarský štát
<< predchádzajúci článok
Šľachta na hrade sa baví, turnaje na počesť Stibora potrvajú dva dni