Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

18. mája 2019

Nórsko potvrdilo, že sa snaží o dialóg venezuelských táborovJuan Guaidó, archívna snímka.Zdieľať
Juan Guaidó, archívna snímka. Foto: TASR/AP
Oslo 18. mája (TASR) - Nórsko v piatok oznámilo, že malo "predbežné kontakty" so zástupcami venezuelskej vlády prezidenta Nicolása Madura a opozície. Potvrdilo tak nedávne správy médií.


Tieto kontakty boli "súčasťou prieskumnej fázy, ktorej cieľom je prispieť k nájdeniu riešenia situácie v krajine", uviedlo vo vyhlásení nórske ministerstvo zahraničných vecí.

"Znovu vyjadrujeme našu ochotu naďalej prispievať k hľadaniu mierového riešenia," dodalo ministerstvo.

Madurova vláda medzitým dokonca vyjadrila Nórsku "veľkú vďaku za úsilie a za budovanie dialógu". Bolo to prvé oficiálne potvrdenie Caracasu o jeho účasti na prieskumnej fáze a diskusiách v Osle, napísala tlačová agentúra AFP.

Venezuela zažíva za vlády prezidenta Madura obrovskú ekonomickú a politickú krízu. Maduro sa ujal druhého funkčného obdobia po víťazných voľbách, ktoré pred rokom bojkotovala väčšina opozície, pripomenula agentúra DPA.

Zúfalá situácia - hyperinflácia a nedostatok tovaru - donútila vyše tri milióny Venezuelčanov opustiť svoju krajinu.

Správy o rozhovoroch v Nórsku sa objavili tento týždeň už skôr, ale opozičný líder Juan Guaidó vo štvrtok vo Venezuele bagatelizoval význam návštevy svojich vyslancov v Nórsku.

Guaidó potvrdil, že Nórsko robí sprostredkovateľa medzi Madurovou vládou a opozíciou, ale poprel, že by tieto dva tábory spolu rokovali. Podľa jeho slov snaha o sprostredkovanie riešenia prebieha už mesiace a súčasné pozvanie do Osla je už druhé. "Všetko ostatné je však len špekulácia," dodal.

Guaidó označil nórske úsilie o sprostredkovanie za jednu z mnohých iniciatív a oznámil, že jeho vyslanec v USA Carlos Vecchio sa v pondelok stretne s predstaviteľmi Južného velenia USA.

Guaidóov boj o moc s Madurom sa vyostril a viackrát už spomenul možný vojenský zásah Spojených štátov, hoci takýto vývoj sa teraz zdá nepravdepodobný.

Vecchio v piatok vyhlásil, že mal stretnutie s predstaviteľmi Pentagónu a diskutovali o "logistike" a "o ďalších našich prípadných krokoch".

Vyslanec pre stanicu VPI takisto uviedol, že jediná téma, o ktorej chce opozícia debatovať, je zosadenie Madura.

"Vyriešenie venezuelskej krízy môže nastať, až keď odíde Nicolás Maduro, to tvrdíme na každom stretnutí a každému, kto nás žiada o rokovanie," dodal Vecchio.

Madurova vláda medzitým vyjadrila ochotu rokovať a minister zahraničných vecí Jorge Arreaza dokonca povedal, že vláda je Nórsku "veľmi vďačná za sprostredkovateľské úsilie a za budovanie dialógu".

"Toto je dobrá správa, pretože dialóg... je jediný spôsob na dosiahnutie riešení," uviedol Madurov minister.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Nemecko vráti Namíbii portugalský kamenný kríž
<< predchádzajúci článok
Rezort financií: Agentúra Fitch Ratings potvrdila Slovensku rating A+

Nórsko potvrdilo, že sa snaží o dialóg venezuelských táborov - diskusné fórum čitateľov