Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

01. novembra 2017

Nosáľ, Varga, Gaulieder... Tento rok odišlo mnoho známych osobností



V priebehu tohto roka na Slovensku zomrelo niekoľko významných osobností. TASR prináša výberovú chronológiu úmrtí osobností Slovenska od začiatku roku 2017.



Zdieľať
Kombosnímka Foto: TASR
Bratislava 31. októbra (TASR) - V priebehu tohto roka na Slovensku zomrelo niekoľko významných osobností. TASR prináša výberovú chronológiu úmrtí osobností Slovenska od začiatku roku 2017.


JANUÁR


2. januára - V Zelenči pri Trnave vo veku 59 rokov zomrela herečka Z-divadla Štefánia Pepka Slobodová, výrazná osobnosť slovenského amatérskeho divadla. Bola priateľkou a múzou režiséra Jozefa Bednárika. Za svoje majstrovstvo na divadelných doskách získala ako vôbec prvá ochotnícka herečka Cenu Jozefa Kronera. Ceny si odniesla z festivalov v bývalom Československu, okrem iných z Jiráskovho Hronova, Scénickej žatvy v Martine. V roku 2001 o nej režisér Fedor Bartko nakrútil dokumentárny film Pepka.

3. januára - Vo veku 84 rokov zomrel v Bratislave pedagóg a dokumentarista Vladimír Čížik. Jeho meno bolo dlhé roky spojené aj so Slovenským národným múzeom (SNM), kde viac ako štvrťstoročie pôsobil ako odborný pracovník v Hudobnom múzeu.

5. januára - Vo veku 59 rokov zomrel po vážnej chorobe bývalý chodec, tréner a športový novinár Jozef Polešenský. Ako regionálny spravodajca spolupracoval s TASR i viacerými ďalšími médiami. Okrem toho moderoval športové podujatia na Slovensku.

6. januára - Zomrel dirigent Zdeňek Macháček vo veku 88 rokov. Od roku 1957 do roku 1999 bol šéfdirigentom Divadla Nová scéna (DNS) a istý čas pôsobil aj ako umelecký vedúci spevohry. Počas jeho života pod jeho taktovkou vznikli desiatky úspešných operetných a muzikálových titulov.

16. januára - Prvý slovenský dídžej, moderátor a hudobný publicista Fero Hora zomrel vo veku nedožitých 69 rokov v Bratislave.

Fero Hora. Foto: archív Milan Podmaník


16. januára - Umelec a pedagóg Milan Adamčiak zomrel vo veku 70 rokov. V roku 1989 bol medzi spoluzakladateľmi združenia Gerulata a Európskeho kultúrneho klubu na Slovensku. V tom istom roku založil aj hudobné zoskupenie Transmusic Comp a o rok neskôr SNEH (Spoločnosť pre nekonvenčnú hudbu) s Michalom Murinom a Petrom Machajdíkom. V roku 1990 spolu s Júliusom Kollerom a Petrom Rónaiom vytvorili umeleckú skupinu Nová vážnosť a Flux Gallery.

17. januára - Zomrel vplyvný slovenský a československý politik Komunistickej strany Slovenska (KSS), vedúci tajomník Mestského výboru KSS v Bratislave a poslanec Snemovne národov Federálneho zhromaždenia v normalizačných rokoch 20. storočia Gejza Šlapka. Skonal vo veku 89 rokov v Dome seniorov Veľký Biel.

Archívna snímka. Na slávnostnom odovzdaní križovatky a podchodu sa zúčastnili člen Predsedníctva ÚV KSS, vedúci tajomník MV KSS v Bratislave Gejza Šlapka, primátor hlavného mesta SSR Ladislav Martinák a ďalší predstavitelia. Foto: archív TASR, autor P. Neubauer/4. apríla 1981 Foto: Vtedy.sk/TASR


17. januára - Zomrel akademický architekt Jaroslav Rajchl vo veku 90 rokov. Najväčšiu výstavu mal umelec v roku 2004 v bratislavskom Mestskom múzeu, kde ponúkol výtvarné pohľady na rôzne časti hlavného mesta Slovenska.

18. januára - Vo veku 83 rokov zomrela v Bratislave herečka Zdena Gruberová. Umelkyňa bola dlhoročnou členkou Činohry Slovenského národného divadla (SND).

22. januára - Vo veku 88 rokov zomrela spisovateľka, autorka hudobných textov, humoristka a organizátorka kultúrneho života, členka Spolku slovenských spisovateľov (SSS) Katarína Hudecová. V 60. rokoch 20. storočia sa do povedomia verejnosti dostala ako textárka piesní, na ktoré zložili hudbu osobnosti ako Pavol Zelenay, Karol Elbert či Andrej Lieskovský.

27. januára
- Vo veku 41 rokov zomrel v Trenčíne na následky infarktu tréner a generálny manažér hokejového klubu Dukla Trenčín Ján Kobezda. Na rannom rozkorčuľovaní mu prišlo nevoľno, previezli ho do nemocnice, kde na následky infarktu zomrel.

27. januára - Vo veku 57 rokov zomrel v Martine bývalý futbalový rozhodca Igor Šramka. Počas služobnej cesty na Kysuciach ho 23. januára postihol infarkt. Šramka spolu s Ľubošom Micheľom a Martinom Balkom vytvorili na začiatku nového tisícročia rozhodcovské trio. Šramka už vtedy mal skúsenosti z veľkých podujatí – na EURO 2000 asistoval v piatich zápasoch, vrátane semifinále, na MS 2002 v štyroch, zúčastnil sa na Pohári konfederácii FIFA 2001.

FEBRUÁR


15. februára - Etnológ a vysokoškolský pedagóg Ján Podolák zomrel vo veku nedožitých 91 rokov. Ján Podolák bol osobnosťou slovenskej etnológie, renomovaným a uznávaným odborníkom, ktorý viac ako polstoročie aktívne formoval a ovplyvňoval podobu tejto vednej disciplíny. Jeho práce patria z hľadiska materiálového rozsahu, metodologického prístupu i teoretických zovšeobecnení k fundamentom domácej vedy.

17. februára - Onkológ, univerzitný profesor, rektor Univerzity Komenského (1991-1997), poslanec Národnej rady Slovenskej republiky (NR SR, 1994-2002) a kandidát na prezidenta SR v roku 1999 Juraj Švec zomrel vo veku 79 rokov.

Juraj Švec Foto: Pavol Demeš


20. februára - Exilová slovenská spisovateľka, prozaička, autorka kníh pre deti a mládež a publicistka Jaroslava Blažková, ktorú prezývali aj slovenská Saganová, zomrela vo veku 83 rokov v Kanade. V roku 1968 emigrovala do Kanady a usadila sa v Toronte. V roku 1971 ju vylúčili zo Zväzu slovenských spisovateľov, jej knihy sa prestali vydávať a normalizačná kritika vyradila jej meno a dielo zo slovenskej literatúry.

27. februára - Zomrela vo veku 83 rokov dlhoročná členka Činohry Slovenského národného divadla (SND) Viera Topinková v Bratislave. Okrem množstva divadelných predstavení hrala aj vo filme. Jej hlas znel často z rozhlasového éteru.

Dlhoročná členka Činohry Slovenského národného divadla SND Viera Topinková zomrela v pondelok 27.2. v Bratislave. Foto: SND - Jana Nemčoková



MAREC


5. marca - Vo veku 64 rokov zomrel bývalý úspešný volejbalový tréner Vladimír Tallo. Trénoval Sláviu UK, slovenskú reprezentáciu žien a neskôr pôsobil vo Francúzsku, Nemecku aj vo Švajčiarsku.

7. marca - V 69. roku života a v 45. roku kňazskej služby zomrel gréckokatolícky kňaz Prešovskej archieparchie Emil Sičák, titulárny arcidekan. Emil Sičák pôsobil ako správca farností v Čukalovciach, Mikovej, Ladomírove a ďalších obciach.

18. marca - Bývalý televízny novinár a politik Róbert Beňo náhle skonal vo veku 54 rokov na infarkt v Bratislave.

Na archívnej snímke Robert Beňo Foto: TASR - Milan Drozd


18. marca - Vo veku 40 rokov zomrela v Bratislave po ťažkej chorobe výtvarníčka, ilustrátorka a spisovateľka Petra Štrelingerová (umelecké meno Petra Hilbert). Vyštudovala bábkarskú scénografiu na Vysokej škole múzických umení v Bratislave.

25. marca - Bývalý poslanec Národnej rady Slovenskej republiky (NR SR) František Gaulieder vo veku 66 rokov zomrel na následky zranení po tom, ako ho zrazil nákladný vlak na trati medzi Trnovcom nad Váhom a Šaľou. V roku 2014 sa Gaulieder stal poslancom Mestského zastupiteľstva v Galante. V roku 2012 a neskôr aj v roku 2015 mu niekto do poštovej schránky vhodil obálku s nábojom.

František Gaulieder Foto: TASR/Vladimír Benko


29. marca - Vo veku 92 rokov zomrel významný slovenský literárny vedec, univerzitný profesor a doctor honoris causa Univerzity Mateja Bela (UMB) v Banskej Bystrici Zdenko Kasáč. Prednášal slovenskú literatúru 20. storočia na Pedagogickej fakulte v Banskej Bystrici (1958-80, 1983-90), kde v rokoch 1960 až 1968 vykonával zároveň funkciu prodekana. Medzitým pôsobil ako lektor slovenského jazyka v Inštitúte slovanských štúdií na univerzite v Štrasburgu (1980-83).

30. marca - Vo veku nedožitých 87 rokov zomrel významný slovenský televízny a divadelný režisér Ernest Stredňanský. Bol režisérom televíznych pondelkov, vysielaných z bratislavského štúdia, dlhoročným redaktorom rozhlasových staníc Hlas Ameriky a Slobodná Európa. Stal sa jedným z dvoch slovenských držiteľov Emmy Award, prestížneho amerického ocenenia za televíznu tvorbu.

APRÍL


3. apríla - Vo veku 64 rokov zomrela po dlhej ťažkej chorobe bývalá popredná športová gymnastka Ľubica Rísová. Bola najuznávanejšou slovenskou medzinárodnou rozhodkyňou v športovej gymnastike, ale aj trénerkou, funkcionárkou a pedagogičkou. Najvýraznejší úspech zaznamenala Rísová, ešte pod dievčenským menom Krásna, na Majstrovstvách sveta 1970 v Ľubľane.

5. apríla - Vo veku 80 rokov v Bratislave zomrel dlhoročný slovenský historik a bývalý riaditeľ Historického ústavu Slovenskej akadémie vied (SAV) Valerián Bystrický. Jeho meno bolo dlhé roky spojené najmä s výskumom všeobecných a slovenských dejín 20. storočia.

7. apríla - Vo veku 82 rokov zomrel bývalý majster sveta v hádzanej Anton Frolo. V roku 2001 ho vyhlásili za najlepšieho hádzanára Slovenska 20. storočia. S hádzanou začínal v Michalovciach, obliekal dresy Tatranu Prešov, VSŽ Košice i Dukly Praha, s ktorou sa v roku 1957 stal víťazom I. ročníka Európskeho pohára majstrov (EPM) aj majstrom Československa. Ako reprezentant Československa sa v roku 1967 stal majstrom sveta. V zbierke mal aj striebro z majstrovstiev sveta (MS) 1958 a 1961, bronz z MS 1964. Člena Klubu ligových kanonierov v roku 2011 uviedli do Siene slávy slovenskej hádzanej. Klub športových redaktorov Slovenského syndikátu novinárov udelil Frolovi v roku 2013 v Bratislave ocenenie Športová legenda.

Na snímke Anton Frolo. Foto: TASR/Štefan Puškáš


12. apríla - Režisérka a hlásateľka Zora Bachnárová, ktorá pôsobila v Československom rozhlase a neskôr v Československej televízii, zomrela vo veku 92 rokov. Počas svojho takmer 30-ročného pôsobenia v Československej televízii režírovala množstvo programov najrôznejších žánrov, ale v centre jej pozornosti stál vždy detský divák. Zora Bachnárová sa režisérsky podpísala pod všetky typy bábkových inscenácií, rozprávky, baletné pásma, dramatické inscenácie a muzikály.

12. apríla - Na zlyhanie srdca zomrel vo veku 87 rokov slovenský sochár a blízky priateľ Alexandra Dubčeka Teodor Baník. Jeho sochárske dielo je zamerané na komornú a pamätníkovú tvorbu a na výtvarné riešenie v architektúre. Pôsobil prevažne v Bratislave.

19. apríla - Vo veku nedožitých 78 rokov zomrel Vladimír Čop, ktorého meno je späté s rozvojom robotiky a strojárskeho odvetvia a vedeckou a pedagogickou činnosťou na Technickej univerzite v Košiciach. Bol generálnym riaditeľom koncernu VUKOV v Prešove.

20. apríla - Vo veku nedožitých 96 rokov zomrel etnograf a publicista Ján Olejník. Jeho meno je na Spiši späté najmä s tradičnou kultúrou. Bol pri vzniku väčšiny folklórnych kolektívov v podtatranskej oblasti.

21. apríla - V Bratislave zomrel vo veku nedožitých 90 rokov rusínsky spisovateľ, literárny kritik a diplomat Vasiľ Choma. Bol zakladajúcim členom Spolku rusínskych spisovateľov na Slovensku, ktorý viedol osem rokov. Okrem spolku pôsobil aj v Rusínskej obrode a v Združení inteligencie Rusínov na Slovensku. V diplomacii pôsobil v Bruseli aj v Zaire dnešnom Kongu.

25. apríla - Významný slovenský chirurg, profesor Peter Kothaj zomrel po ťažkej chorobe vo veku 65 rokov. Vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou (FNsP) F. D. Roosevelta v Banskej Bystrici prežil väčšinu svojho profesijného života. Pôsobil na II. Chirurgickej klinike Slovenskej zdravotníckej univerzity (SZU) Rooseveltovej nemocnice, o ktorej vznik sa zaslúžil a od roku 1992 bol jej prednostom. Pod jeho vedením sa stala FNsP F. D. Roosevelta priekopníkom v zavádzaní laparoskopických operácií na Slovensku. Stál pri prvej transplantácii pečene i prvej chirurgickej roboticky asistovanej operácii na Slovensku.

30. apríla - Vo veku 87 rokov zomrela herečka Divadla Andreja Bagara (DAB) v Nitre Oľga Hudecová. Diváci si ju môžu pamätať aj z množstva televíznych rozprávok a inscenácií, najmä pod režijnou taktovkou Jozefa Bednárika.

MÁJ


5. mája - Vo veku 47 rokov zomrel slovenský reprezentant v cyklistike Vladislav Janovjak. Slovensko reprezentoval na štyroch paralympijských hrách, naposledy v Riu 2016. Súťažil v pretekoch tandemov zrakovo znevýhodnených cyklistov. V Londýne 2012 vybojoval spolu s pilotom Robertom Mitošinkom bronzovú medailu v cestných pretekoch s hromadným štartom.

16. mája - Olympijský a športový publicista Borislav Petrík zomrel po dlhej chorobe vo veku 65 rokov v Bratislave. Študoval historické a archívne materiály z oblasti športu, nadobudnuté poznatky využil vo viacerých publikáciách. Napísal knihy "História olympijského futbalu", "Majstrovstvá sveta a Európy v ľadovom hokeji: Od Les Avants 1910 a Antverp 1920 po Prahu a Bratislavu 1992" aj "Fanulo – šampión Európy" o poprednom slovenskom hokejistovi a medailistovi zo zimných olympijských hier Františkovi Gregorovi. Podieľal sa aj na tvorbe publikácie "Olympijské hnutie na Slovensku (Od Atén po Atlantu)", ktorú Slovenský olympijský výbor vydal v roku 1996.

19. mája - Po dlhej chorobe zomrel vo veku 88 rokov prvý ponovembrový minister spravodlivosti Ladislav Košťa. Zakladal a do roku 1969 viedol Ústav štátu a práva Slovenskej akadémie vied. Absolvoval štúdium politológie v Stredisku európskych univerzít v Nancy vo Francúzsku, bol vymenovaný za hosťujúceho profesora porovnávacieho práva na Medzinárodnej fakulte pre porovnávacie právo v Štrasburgu a za riadneho člena Akadémie pre porovnávacie právo agrárne vo Florencii.


Na archívnej snímke z 28. augusta 1968 pri prejave Ladislav Košťa. Foto: TASR - Koloman Cích


21. mája - Slovenský horolezec Vladimír Štrba vo veku 48 rokov zahynul vo štvrtom výškovom tábore pod Mount Everestom (8848 m n. m.). Bez použitia prídavného kyslíka sa mu v sobotu 20. mája podarilo dosiahnuť južný predvrchol (8749), na ktorom sa otočil veľmi neskoro a začal zostupovať. Na pomoc sa mu vydala skupina šerpov, ktorá postupovala k vrcholu. Mali preňho kyslíkovú fľašu a jeden zo šerpov sa mu mal venovať. Jeho evakuácia z výšok nad 8400 metrov trvala dlho, priniesli ho do Južného sedla (7906) v kritickom stave a s omrzlinami na rukách a na nohách. Jeho situácia bola po treťom dni pobytu v zóne smrti natoľko zlá, že evakuácia do nižších táborov už nebola možná.

26. mája - Zomrel bývalý riaditeľ Slovenskej televízie (STV) Ivan Stadtrucker. Scenárista, dramaturg, spisovateľ Ivan Stadtrucker skonal vo veku 82 rokov. Do funkcie ústredného riaditeľa Slovenskej televízie, ktorá vznikla v roku 1992 rozčlenením Československej televízie (ČST), bol vymenovaný v roku 1994. Po parlamentných voľbách koncom toho istého roka ho z funkcie odvolali. Po odchode z čela STV bol dekanom Fakulty masmediálnej komunikácie Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave a neskôr pôsobil ako dekan na Fakulte dramatických umení Akadémie umení v Banskej Bystrici.

Bez popisu Foto: filmsk.sk/Peter Procházka


29. mája - Vo veku nedožitých 92 rokov zomrel známy slovenský výtvarný fotograf Kamil Vyskočil. Kontakty s fotografovaním nadobudol v rodine, keďže jeho otec bol tiež fotografom. Po začiatkoch v spoločnom ateliéri sa osamostatnil a založil si vlastný ateliér v Bratislave na dnešnej Obchodnej ulici. V roku 1953 sa stal členom Zväzu slovenských výtvarných umelcov. Ako výtvarný fotograf spolupracoval so Slovenskou filharmóniou (1961–1972). V rokoch 1972-1990 spolupracoval so Slovenským národným divadlom (SND). Dlhé roky fotografoval folklórny súbor Lúčnica. Vydal niekoľko knižných fotografických publikácií - Videl som hudbu (1969), Slovenská filharmónia (1974), Pieseň o Bratislave (1975), Lúčnica (1979), Slovenské národné divadlo (1980). Dlhé roky pracoval v týždenníku Život. Od roku 1975 bol v slobodnom povolaní.

31. mája - Vo veku 78 rokov zomrela po dlhej chorobe redaktorka a prekladateľka, dlhoročná členka Živeny, spolku slovenských žien Viera Juríčková. Bola redaktorkou v knižných vydavateľstvách, prekladala predovšetkým literatúru nemeckých autorov. Spomedzi jej prekladov sú známe knihy Karla Maya, bestseller Patricka Süskinda "Parfum – príbeh vraha", "Šeď Karolín" od Klausa Modicka či titul "Aj klauni prinášajú slzy" od Johannesa Maria Simmela. Od znovuobnovenia spolku Živena v roku 1990 bola jeho aktívnou členkou.

JÚN


4. júna - Vo veku 63 rokov zomrel po krátkej chorobe v skorých ranných hodinách dramaturg a divadelný vedec Andrej Maťašík. Pracoval ako dramaturg Parku kultúry a oddychu – Komornej scény v Bratislave, dramaturg Divadla pre deti a mládež v Trnave, vo vydavateľstve Obzor ako redaktor časopisov Film a divadlo a Javisko. Pracoval tiež v Divadelnom ústave, pôsobil ako pedagóg Fakulty dramatických umení Akadémie umení v Banskej Bystrici, ako redaktor a vedúci oddelenia kultúry denníka Slovenská Republika aj ako redaktor a vedúci oddelenia kultúry denníka Nový deň. Naposledy pôsobil v Kabinete divadla a filmu Slovenskej akadémie vied ako hlavný redaktor časopisu Slovenské divadlo.

6. júna - Vo veku nedožitých 80 rokov v Bratislave zomrel jeden z najvýznamnejších sochárov nielen slovenského, ale aj európskeho kontextu Jozef Jankovič. Charakteristickou pre Jankoviča bola tvorba monumentálnych figurálnych reliéfov a plastík vo verejnom priestore s typickým hypertrofovaným tvarom končatín, deformovanými telami bez hlavy a trupu. Patrí k predstaviteľom informelu, novej figurácie a pop-artu, niekedy býva zaraďovaný aj k postmoderným autorom. Okrem toho, že patril k zakladateľom počítačovej grafiky na Slovensku, bol ako jediný slovenský sochár zastúpený sochou V šľapajach otcov, v zbierke súčasného umenia E.P.A.D. pod holým nebom - v štvrti La Défense v Paríži.

9. júna - Vo veku nedožitých 80 rokov zomrel významný slovenský sochár Emil Venkov. "Slovenská kultúrna verejnosť v ňom stráca osobnosť, ktorá spoluvytvárala profil slovenskej monumentálnej sochárskej tvorby druhej polovice 20. storočia," uviedla tajomníčka Spolku výtvarníkov Slovenska (SVS) Mária Horváthová. Okrem komornej tvorby sa venoval najmä veľkým realizáciám do architektúry a pamätníkovým monumentom.

10. júna - Vo veku 43 rokov zomrel na infarkt Jaroslav Taraba. Roky pôsobil v pozícii riaditeľa slovenskej časti Tipsportu, ktorý patrí k hlavným partnerom slovenskej najvyššej hokejovej ligy.

20. júna - Vo veku nedožitých 91 rokov zomrela v Nemecku bývalá primabalerína Slovenského národného divadla (SND) Trúda Boudová-Tašká. Účinkovala aj v hudobnom filme Jozefa Macha z roku 1953 Rodná zem, v menšej postave v slovenskej filmovej komédii Štvorylka (1955). Diváci ju mohli tiež vidieť v prvom slovenskom farebnom baletnom filme Červený mak z roku 1955, kde stvárnila hlavnú postavu po boku dlhoročného tanečného partnera Jozefa Zajka. V posledných rokoch žila v Nemecku.

20. júna - Vo veku 86 rokov zomrela dlhoročná sólistka Opery Slovenského národného divadla (SND) Jaroslava Sedlářová. V SND pôsobila od divadelnej sezóny 1962/1963 do roku 1992. V Opere SND Sedlářová stvárnila vyše 70 postáv, účinkovala aj na Novej scéne v Bratislave, v Národnom divadle v Prahe i Brne.

29. júna - Bývalý československý reprezentant v modernom päťboji Peter Kurhajec zomrel vo veku 77 rokov. Bol 12-násobný majster Československa a veľký nadšenec športu, najmä tenisu. V ňom podporoval svoju neter Ľubomíru Kurhajcovú, bývalú reprezentantku Slovenska v Pohári Federácie (Fed Cup). Bol zakladateľom a predsedom Spoločnosti Ferdinanda Martinenga, ktorá podporuje náboženskú a národnostnú toleranciu a pomáha zdravotne postihnutým občanom.


30. júna - Vo veku 89 rokov zomrel v Trenčíne jeden zo zakladajúcich členov Siene slávy trenčianskeho futbalu Rudolf Tvaroška. Bývalý slovenský a československý generál a porevolučný člen Snemovne ľudu Federálneho zhromaždenia ČSFR bol od roku 1958 jedenásť rokov predsedom futbalového oddielu TTS Trenčín a následne Jednota Trenčín. Jednota sa počas jeho pôsobenia postarala o tzv. "zlatú éru" trenčianskeho futbalu. V roku 2000 dostal vyznamenanie Kríž Milana Rastislava Štefánika.

JÚL


16. júla - Po ťažkej chorobe vo veku nedožitých 72 rokov zomrela v Prahe dlhoročná sólistka operného súboru Národného divadla v Prahe a bývalá sólistika Opery Slovenského národného divadla, sopranistka Eva Dépoltová. Rodáčka z Bratislavy, ktorá vyštudovala pražskú Akadémiu múzických umení (AMU), pôsobila ako sólistka operného súboru Národného divadla v Prahe štvrťstoročie.

22. júla - V Bratislave vo veku 90 rokov zomrel choreograf, dlhoročný umelecký vedúci súboru Lúčnica a profesor Vysokej školy múzických umení (VŠMU) v Bratislave Štefan Nosáľ. Umeleckým vedúcim a choreografom súboru Lúčnica sa Štefan Nosáľ stal v roku 1951. Na tomto poste ovplyvnil umelecké smerovanie Lúčnice, vytvoril svojský štýl prekomponovávania pôvodných ľudových tancov a ich umeleckej javiskovej štylizácie. Pod jeho vedením tancovali stovky tanečníkov a vychoval viac ako tridsať profesionálnych choreografov.

Z poslednej rozlúčky s choreografom a umeleckým vedúcim súboru Lúčnica Štefanom Nosáľom v historickej budove Slovenského národného divadla Foto: TASR - Pavel Neubauer

.

AUGUST


1. augusta - Vo veku nedožitých 76 rokov zomrel v Banskej Bystrici slovenský režisér a dramatik Ladislav Hyža. Podieľal sa na réžii okolo 300 rozhlasových hier domácich i svetových autorov, rozprávok a inscenácií. Tvorivo spolupracoval s ochotníckymi divadelníkmi a pripravil rozličné rozhlasové pásma, poviedky, napísal aj viacero rozhlasových hier. Štyridsať rokov žil s rozhlasovou múzou. Svoje spomienky vydal knižne s názvom Diagnóza: Rozhlasom urieknutý.

3. augusta - Po ťažkej chorobe zomrel jeden z najvýznamnejších heraldických výtvarníkov, autor výtvarného spracovania symbolov Slovenskej republiky (SR) - štátneho znaku, štátnej vlajky a pečate SR, štandardy prezidenta SR a autor množstva obecných a mestských erbov Ladislav Čisárik mladší (63). Spolupracoval s Heraldickou komisiou Ministerstva vnútra Slovenskej republiky. V roku 1990 navrhol národné symboly Slovenskej republiky. Spolu s Ladislavom Vrteľom bol L. Čisárik ml. autorom národného erbu, národnej vlajky a zástavy prezidenta SR. Navrhol alebo upravil erby a pečate viac ako 100 slovenských miest a dedín. Okrem toho bol autorom symbolov Slovenskej genealogicko-heraldickej spoločnosti, publikácie Najstaršie rody na Slovensku (1994) a mapo-plagátu Slovensko v symbolike miest (1996), ktorý zobrazuje registrované erby a vlajky 136 miest v SR.

9. augusta - Vo veku 70 rokov zomrel legendárny slovenský hudobník Marián Varga. Slovenský hudobník, skladateľ, klavirista, rodák zo Skalice v lete 1967 prišiel do skupiny Prúdy. S ňou nahral v decembri 1968 v štúdiu Československého rozhlasu v Bratislave už kultový album Zvonky, zvoňte. Na prvej platni skupiny Prúdy je Varga autorom deviatich skladieb. Po vydaní albumu zo skupiny odišiel a na jeseň 1969 založil prvú artrockovú kapelu v Československu, Collegium Musicum.

Marián Varga. Foto: TASR/Milan Kapusta


16. augusta - Vo veku 84 rokov zomrel v Bratislave významný slovenský dramatik Osvald Zahradník. V dramatickej tvorbe sa Osvald Zahradník najskôr prezentoval ako autor rozhlasových hier, v ktorých predniesol svoju výnimočnú invenčnosť a zároveň umenie citlivo vnímať dialóg prezentujúci nesúlad v medziľudských vzťahoch a viaceré jeho diela majú detektívnu zápletku. V ďalšej tvorbe sa venoval konfrontácii sveta ilúzií a skutočnosti, sveta starých ľudí a najmladšej generácie. Vracal sa aj k témam vojny, Slovenského národného povstania (SNP) a rodinným problémom.

20. augusta - Dlhoročná šéfredaktorka Revue svetovej literatúry a prekladateľka z anglického, srbského a chorvátskeho jazyka Jarmila Samcová zomrela v Bratislave vo veku nedožitých 78 rokov. V rokoch 1992-1997 bola Jarmila Samcová predsedníčkou Slovenskej spoločnosti prekladateľov umeleckej literatúry. V rokoch 1995 - 2017 viedla ako šéfredaktorka literárny časopis Revue svetovej literatúry.

26. augusta - Vo veku 71 rokov zomrel detský zabávač Jozef Nodžák známy ako Majster N. Po dvoch rokoch prehral boj so zákernou chorobou. Posledné mesiace života prežil na rodnej Orave, kam sa vrátil z Bratislavy. Jozef Nodžák vystupoval v relácii Slovenskej televízie Crn-crn. V 90. rokoch 20. storočia zabával deti z televíznych obrazoviek, keď im hravou formou ukazoval rôzne fyzikálne pokusy.

Jozef Nodžák, archívne foto. Foto: FOTO TASR - Pavel Neubauer


31. augusta - Vo veku 68 rokov zomrel slovenský režisér, dokumentarista, scenárista a vysokoškolský pedagóg Vladimír Balco. Patril medzi oceňovaných slovenských režisérov. Mnohé jeho filmy získali uznanie na domácich a medzinárodných filmových festivaloch.

SEPTEMBER


1. septembra - Vo veku 92 rokov skonal v kláštore Spoločnosti Dcér kresťanskej lásky sv. Vincenta de Paul v Nitre bývalý pomocný biskup Štefan Vrablec. Pápež Ján Pavol II. vymenoval Vrableca za titulárneho biskupa tasbalského 19. júna 1998. Úradu bratislavsko-trnavského pomocného biskupa sa vzdal po skoro šiestich rokoch aktívnej biskupskej služby v roku 2004. Odvtedy žil na odpočinku, najprv v priestoroch trnavského Arcibiskupského úradu, neskôr v Kláštore vincentiek v Nitre.

16. septembra - V Bratislave vo veku 85 rokov zomrela bývalá dlhoročná sólistka spevohry Divadla Nová scéna Oľga Gallová. Rodáčka z Podkylova Oľga Gallová absolvovala štúdium spevu na Vysokej škole múzických umení a Konzervatóriu v Bratislave. Pôsobila i ako sólová tanečníčka v Lúčnici. Do divadla Nová scéna nastúpila v roku 1953. Post sólistky si udržala do roku 1991. Na doskách Novej scény stvárnila desiatky postáv v operetách, muzikáloch, hudobných komédiách, ale aj v činohre. Svoj talent uplatnila tiež vo filme i v televízii.

18. septembra - Vo veku nedožitých 86 rokov zomrel akademický sochár Július Machaj. Je autorom sochárskych diel, ktoré skrášľujú mnohé námestia miest hlavne na východnom Slovensku.

OKTÓBER


12. októbra - Vo veku nedožitých 62 rokov zomrel po ťažkej chorobe bývalý redaktor Tlačovej agentúry Slovenskej republiky (TASR) a Slovenského rozhlasu PhDr. Alexander Papp. Do TASR nastúpil ako redaktor v roku 2009. Venoval sa v nej najmä regionálnym témam zo Žitného ostrova. V Slovenskom rozhlase začal pracovať v roku 1975 ako redaktor, neskôr ako šéfredaktor Hlavnej redakcie národnostného vysielania - Rádio Patria. Pôsobil tam do roku 2006. Po odchode zo Slovenského rozhlasu sa stal riaditeľom umeleckého súboru Mladé srdcia - Ifjú Szivek.

Na snímke Alexander Papp Foto: TASR/ Edmund Örzsik


13. októbra - Po dlhej vážnej chorobe zomrel vo veku 47 rokov Andrej Lukjanec, jeden z najúspešnejších basketbalistov, ktorí pôsobili v najvyššej slovenskej súťaži. Ukrajinský rodák vyhral v drese Pezinku deväť titulov a jeho meno bolo úzko spojené s mimoriadnymi úspechmi aj na európskom fóre.

18. októbra - Vo veku 69 rokov zomrel akademický maliar, sochár a fotograf Marián Žilík. Žil a tvoril v Nitre, kde sú umiestnené viaceré jeho umelecké artefakty. Venoval sa maľbe, plastike i fotografii. Žilík je autorom pamätníka Milénia – Proglas, ktorý je pred vstupom do areálu Nitrianskeho hradu a predstavuje text evanjelia, ktoré priniesli sv. Cyril a Metod. Spolu s architektmi a výtvarníkmi Tiborom Zelenickým a Jaroslavom Koššom sa podieľal na umeleckom dotvorení zrekonštruovanej pešej zóny v Nitre.

22. októbra - Vo veku 86 rokov zomrela slovenská spisovateľka Marína Čeretková-Gállová. V Nitre spisovateľka dlhé roky žila, literárne i spoločensky sa angažovala.

25. októbra - Vo veku 87 rokov zomrel popredný slovenský scénograf Prof. Otto Šujan. Študoval architektúru na Slovenskej vysokej škole technickej (SVŠT) a scénografiu na Vysokej škole múzických umení (VŠMU). Ako žiak prof. Ladislava Vychodila bol jedným z prvých troch absolventov tohto odboru na VŠMU, kde sám neskôr pôsobil ako pedagóg a svoje bohaté skúsenosti odovzdával aj ako kolega súčasným popredným scénografom.

27. októbra - Vo veku 83 rokov zomrela Anna Nováková, posledná účastníčka masakry v obciach Ostrý Grúň a Kľak známej ako krvavá nedeľa.

Na archívnej snímke Anna Nováková. Foto: TASR/Jozef Poliak


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Puigdemont súhlasil s predčasnými regionálnymi voľbami
<< predchádzajúci článok
V prvé novembrové dni ľudia zdobia hroby a zapaľujú na nich sviečky