Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

15. októbra 2017

Nová kniha o obrazoch poučí a zabaví všetkých návštevníkov galérieIlustračná snímka z výstavy slovenského výtvarníka maliara, dizajnéra, ilustrátora a grafika Miroslava Cipára.Zdieľať
Ilustračná snímka z výstavy slovenského výtvarníka maliara, dizajnéra, ilustrátora a grafika Miroslava Cipára. Foto: TASR/Martin Baumann
Bratislava 15. októbra (TASR) – Nová kniha Ako maliari vidia svet zábavno-poučnou formou informuje o maliarskom výtvarnom umení. Potvrdzuje to podtitul Zoznám sa s obrazmi slávnych slovenských maliarov. Vtipnosť naznačujú mená detských sprievodcov, ktorými sú Gale a Ria. Tí malých i veľkých čitateľov prevádzajú vybranými 22 dielami umelcov rôznych generácií.


Publikácia z vydavateľstva Slovart informuje, aký je abstraktný či iný obraz, čo je perspektíva, náznak, reprodukcia, lettrizmus, tvar alebo zátišie, ktoré sú teplé a studené farby. Čitateľ sa dozvie kedy použiť kontrast farieb, kto sú svetlonosi, že prvé umelecké výtvory sa našli v jaskyniach a výtvarníkove čmáranice neznamenajú chaos, ale že on má vo všetkom systém a poriadok.

"V knihe sa nachádzajú obrazy našich maliarov od začiatku minulého storočia. Napríklad Ľudovíta Fullu, Martina Benku, Mikuláša Galandu. Medzi novodobými je Miroslav Cipár, Martin Knut, Dorota Sadovská, Erik Binder. O týchto obrazoch rozprávame deťom, ale aj dospelým, čo na nich môžu nájsť, akú atmosféru vyjadrujú, akou technikou boli vyrobené. Okrem toho ponúkame čitateľom aj praktické aktivity. Tiež umelecké texty, s ktorými nám pomohla Andrea Gregušová," uviedla pre TASR iniciátorka pestrofarebnej publikácie Katarína Kosánová.

Jej odborný text vtipne poeticky dopĺňajú verše Gregušovej. K hravej forme prispela Nataša Štefunková doplňujúcimi ilustráciami i priestorom na umelecké dotvorenie čitateľom. Samozrejme, že nechýbajú hodnotené obrazy. Namaľovali ich aj Miloš Alexander Bazovský, Anton Jasusch, Alojz Klimo, Ladislav Guderna, Miloš Urbásek, Cyprián Majerník, Milan Laluha. Zo súčasných výtvarníkov tiež Ondrej Zimka, Rudolf Sikora a Daniel Fischer.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Aglomerácia Lille sa v roku 2020 stane svetovou metropolou dizajnu
<< predchádzajúci článok
Americká filmová akadémia už nepočíta s producentom Weinsteinom

Nová kniha o obrazoch poučí a zabaví všetkých návštevníkov galérie - diskusné fórum čitateľov