Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

05. decembra 2017

Nová poľnohospodárska politika má myslieť aj na prírodu



Lepšiu podporu poľnohospodárom a ďalší rozvoj poľnohospodárstva má priniesť návrh reformy Spoločnej poľnohospodárskej politiky (SPP) Európskej únie. Má zabezpečiť ...



Zdieľať
Ilustračné foto. Foto: TASR/AP
Bratislava 5. novembra (TASR) - Lepšiu podporu poľnohospodárom a ďalší rozvoj poľnohospodárstva má priniesť návrh reformy Spoločnej poľnohospodárskej politiky (SPP) Európskej únie. Má zabezpečiť primeranú životnú úroveň pre poľnohospodárov, dostatok kvalitných zdravých potravín, ochranu životného prostredia a boj proti zmene klímy. Ochranári však tvrdia, že vážnosť environmentálnej krízy v krajine ignoruje.


"Európska komisia navrhuje, aby členské štáty mali väčšiu samostatnosť pri nastavení národného systému, čo so sebou prinesie aj viac zodpovednosti za výsledky. Väčšia pozornosť sa bude venovať využívaniu moderných technológií, podpore mladých poľnohospodárov, zdravej výžive, zabráneniu plytvaniu s potravinami, ako aj zníženiu rizík pre poľnohospodárov,"
uviedol Dušan Chrenek, vedúci Zastúpenia Európskej komisie (EK) na Slovensku.

SPP je jednou z najstarších politík EÚ, vznikla v roku 1962, odkedy prešla mnohými zmenami. Momentálne sa rieši jej budúce smerovanie a modernizácia. Namiesto dodržiavania súladu sa má klásť väčší dôraz na monitorovanie pokroku a cielené financovanie konkrétnych výsledkov. Prechod od univerzálneho prístupu k riešeniam na mieru má priniesť poľnohospodárom skutočné výsledky. Komisia do leta 2018 v nadväznosti na návrh viacročného rozpočtu predloží príslušné legislatívne návrhy na dosiahnutie spomínaných cieľov.

Návrh reformy, ktorý predstavila Európska komisia, podľa ochranárov úplne ignoruje vážnosť environmentálnej krízy. "Tento návrh je postavený na odmietaní reality. Úbytok hmyzu skoro o 80 percent, vtákov poľnohospodárskej krajiny o 55 percent či hydrologický kolaps, ktorého sme svedkami v niektorých krajinách, je niečo, pred čím nemôžeme zatvárať oči. Okrem toho, zdá sa, že Komisia nepochopila alebo zámerne ignoruje výsledky verejnej konzultácie o budúcej SPP, keď tvrdí, že väčšina respondentov požadovala zachovanie priamej podpory príjmov. Pravdou je úplný opak," uviedol Ján Gúgh zo Slovenskej ornitologickej spoločnosti/BirdLife Slovensko.

Ochranári podľa jeho slov v princípe nemajú problém s myšlienkou, že členské krajiny dostanú viac voľnosti pri vykonávaní poľnohospodárskej politiky výmenou za väčšiu zodpovednosť za dosahovanie jasne stanovených cieľov. "No nejasný a slabý návrh, ktorý máme na stole, nemôže byť základom na vypísanie šeku na miliardy EÚ z našich spoločných peňazí. Preto očakávame, že rozpočet pre poľnohospodársku politiku EÚ v rámci návrhu viacročného finančného rámca na programovacie obdobie po roku 2020 bude viazaný na jasne a prísne ciele a účinné mechanizmy, ktoré zaručia ich plnenie," zhrnul.

Európska komisia začala konzultáciu o budúcnosti spoločnej poľnohospodárskej politiky vo februári tohto roku. Počas trojmesačného konzultačného obdobia dostala viac než 320.000 odpovedí, najmä od jednotlivcov. Z konzultácie podľa stanoviska EK vyplynulo, že väčšina respondentov si priala zachovanie silnej spoločnej poľnohospodárskej politiky na úrovni EÚ, ktorá ale musí byť jednoduchšia, flexibilnejšia a viac zameraná na riešenie kľúčových výziev ako zabezpečenie primeranej životnej úrovne pre poľnohospodárov, ochrana životného prostredia a boj proti zmene klímy.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Izrael kritizoval EÚ za styky so skupinou proti okupácii Predjordánska
<< predchádzajúci článok
Od USA hrozí nebezpečenstvo, že opustí aj Svetovú obchodnú organizáciu