Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika    Zdravie

04. júna 2009

Nová vakcína proti pneumokokom je už na Slovensku



Slovenské deti budú mať už v najbližších týždňoch dostupnú novú vakcínu spoločnosti GSK, ktorá chráni proti 10 typom pneumokokových baktérií, ktoré spôsobujú nebezpečné invazívne ochorenia, ale ...



Zdieľať
BRATISLAVA 4. júna (WN/PR) - Slovenské deti budú mať už v najbližších týždňoch dostupnú novú vakcínu spoločnosti GSK, ktorá chráni proti 10 typom pneumokokových baktérií, ktoré spôsobujú nebezpečné invazívne ochorenia, ale aj časté zápaly stredného ucha. V súčasnosti je už nová vakcína na Slovensku, pričom prebiehajú posledné prípravy vyplývajúce zo zákonov na to, aby sa v najbližších týždňoch dostala do lekární. Oproti súčasnej vakcíne, ktorá je v povinnej očkovacej schéme, nová vakcína spoločnosti GSK obsahuje tri kmene pneumokoka navyše. Tým sa rozširuje ochrana pred pneumokokovými invazívnymi ochoreniami, ale aj pred častými pneumokokovými zápalmi stredného ucha.


Európska lieková agentúra (EMEA) schválila v marci 2009 novú vakcínu spoločnosti GSK, ktorá chráni deti pred 10 najnebezpečnejšími typmi baktérie Streptococcus Pneumoniae, známej ako pneumokok. V súčasnosti sa už nová vakcína spoločnosti GSK dostala aj na Slovensko, pričom sa očakáva, že sa v najbližších týždňoch dostane aj do lekární.

Oproti doteraz dostupnej pneumokokovej vakcíne obsahuje nová vakcína o tri pneumokokové kmene viac. Doteraz existujúca 7- valentná vakcína predchádza najmä nebezpečným invazívnym pneumokokovým ochoreniam, problémom však zostali často sa vyskytujúce ochorenia vyvolávané baktériou Streptococcus pneumoniae a to najmä akútny zápal stredného ucha. Nová, 10- valentná vakcína spoločnosti GSK, preukázala v tomto smere doposiaľ najvyššiu účinnosť. Okrem toho, že môže predísť až 90% prípadov invazívnych pneumokokových ochorení, dokáže predchádzať vyše polovici pneumokokových zápalov stredného ucha.

Podľa prof. MUDr. Janky Jakubíkovej, CSc., prednostky Detskej ORL kliniky Detskej fakultnej nemocnice s poliklinikou v Bratislave na Kramároch na Slovensku, prekoná do troch rokov polovica detí aspoň jeden prípad zápalu stredného ucha. Dôvodom je fakt, že deti do troch rokov nemajú dostatočne vyvinuté anatomické usporiadanie a navyše v tomto veku strávia viac času v ležiacej polohe. Komplikácie zápalov stredného ucha sa neraz končia nutnosťou nemocničného ošetrenia a v prípade najťažších prípadov môžu viesť až k poruche, prípadne k strate sluchu. Navyše, zápaly stredného ucha si často vyžadujú antibiotickú liečbu. Aj vďaka nadmernému predpisovaniu antibiotík na liečbu zápalu stredného ucha, významne stúpa odolnosť baktérií na antibiotiká. Vakcína, ktorá výrazne znižuje výskyt zápalov stredného ucha, je preto dôležitá aj z hľadiska predchádzania opakovanej antibiotickej liečby, ktorá výrazne zaťažuje organizmus a vytvára rezistenciu mikróbov.

Od 9. do 13. júna 2009 sa uskutoční v belgickom Bruseli prestížny lekársky kongres spoločnosti ESPID (European Society for Paediatric Infectious Diseases – Európska spoločnosť pre detské infekčné choroby), na ktorom bude časť programu venovaná aj výsledkom najnovších štúdií o účinnosti, zdravotnom, epidemiologickom i ekonomickom prínose pneumokokových vakcín pre najmenších.

Desať sérotypov obsiahnutých v novej vakcíne spoločnosti GSK predstavuje hlavné sérotypy vyvolávajúce ochorenie v Európe a sú zodpovedné za približne 56 % až 90 % prípadov invazívneho pneumokokového ochorenia (IPO) u detí vo veku do 5 rokov. V tejto vekovej skupine sú tri pridané sérotypy (1, 5 a 7F) zodpovedné za 3,3 % až 24,1 % prípadov IPO v závislosti od krajiny a sledovaného časového obdobia. Registrácia tejto vakcíny v Európe sa zakladá na údajoch z klinických štúdií v rôznych krajinách (Česká republika, Dánsko, Fínsko, Francúzsko, Nemecko, Nórsko, Slovenská republika, Švédsko, Španielsko, ako aj Chile). Táto vakcína bola tiež schválená v Kanade na očkovanie dojčiat a detí (od 6 týždňov do 2 rokov) voči 10 sérotypom S. pneumoniae a invazívnemu ochoreniu spôsobenému týmito sérotypmi (prijaté 11. decembra 2008). V súlade so svojimi záväzkami zabezpečovať dostupnosť vakcín pre rozvojové krajiny spoločnosť GSK predložila Svetovej zdravotníckej organizácii (WHO) žiadosť o predkvalifikáciu (PQ) tejto potenciálne život zachraňujúcej vakcíny už začiatkom roku 2008. PQ je program Svetovej zdravotníckej organizácie na sprístupňovanie liekov aj menej bohatým krajinám.

GlaxoSmithKline Biologicals je celosvetová spoločnosť pôsobiaca v oblasti výskumu, vývoja a produkcie vakcín, s viac ako 30 vakcínami schválenými na trhu a ďalšími 20, ktoré sú momentálne vo vývoji. Spoločnosť má centrálu v Belgicku a ďalších 13 výrobných prevádzok na celom svete. V roku 2007 distribuovala spoločnosť GSK Biologicals 1.1 miliardy dávok vakcín v 176 krajinách v rozvinutom aj rozvojovom svete – v priemere 3 milióny dávok denne.
GlaxoSmithKline, ako jedna z vedúcich výskumných farmaceutických a zdravotníckych spoločností, sa zameriava na zlepšenie kvality ľudského života, čím umožní ľuďom urobiť viac, cítiť sa lepšie a žiť dlhšie.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Orbán nie je neofašista, tvrdí maďarský premier
<< predchádzajúci článok
Otázky k eurovoľbám bude riešiť aj infolinka