Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

19. októbra 2005

Nové pravidlá pre geneticky modifikované rastliny



Pestovanie geneticky modifikovaných (GM) rastlín sa čoraz viac stáva celosvetovým trendom, názory naň sú však rozporuplné.



Zdieľať
Aj preto vypracovalo ministerstvo pôdohospodárstva návrh zákona, ktorý stanovuje jasné pravidlá pre pestovanie, presnú evidenciu a uvádzanie takýchto produktov na slovenský trh.
Ako uviedol rezortný minister Zsolt Simon nový zákon rieši povinnú registráciu pestovateľov GM rastlín a zároveň ich povinnosť označiť výrobky, ktoré z týchto produktov vyrobili. „Pestovateľ GM bude povinný oznámiť svojim susedom, že pestuje geneticky modifikované rastliny. Bude musieť zachovať isté izolačné vzdialenosti, aby neohrozil a nekontaminoval ďalšie porasty,“ konštatoval minister. Podľa neho sa prijatím zákona zabezpečí plná kontrola pestovania a pohybu GM produktov na celom území Slovenska.
„V zákone musia byť jasne stanovené hranice pestovania geneticky modifikovaných plodín, aby nedošlo k ohrozeniu konvenčných ani ekologických hospodárov. Zároveň musí byť umožnené týmto trom typom poľnohospodárstva obstáť na trhu bez toho, že by to niektorému z nich ubližovalo,“ myslí si šéf potravinovej komory Ivan Oravec
Na Slovensku zatiaľ podľa neho medzi pestovateľmi neprevláda trend pestovania GM rastlín. „Konzument sa mnohokrát rozhoduje podľa ceny. Konečný spotrebiteľ v budúcnosti rozhodne o tom, v akom rozsahu sa budú GM plodiny u nás pestovať,“ konštatoval Oravec.
Aj vedúci kancelárie ústredného riaditeľa Štátnej veterinárnej a potravinovej správy Martin Chudý si myslí, že je na samotnom konzumentovi, či sa rozhodne GM produkty kúpiť: „Samozrejme musí byť infomovaný, že ide o takýto výrobok. Produkt musí byť správne označený, aby si náhodou nekúpil niečo, čo v podstate nechce.“
Ak chce však zákazník zistiť zloženie potraviny, vo väčšine prípadov si musí prečítať text s drobnými písmenkami. „Často sa stáva, že ľudia nevedia, čo konzumujú,“ myslí si koordinátorka genetickej kampane Greenpeace Martina Badidová. Obchodníci nemusia geneticky modifikované potraviny na pulte oddeliť. Oleje s ich obsahom sú spravidla medzi ostatnými, čo klienta môže pomýliť.
Názory na GM potraviny sa líšia. Niektorí tvrdia, že zdraviu neškodia, iní, že sú nebezpečné. „Keďže tieto potraviny sú na trhu len krátko a neboli dlhodobo skúmané na človeku, nie je možné bezpečne povedať, aký vplyv na ľudí majú,“ uviedla Badidová.  
Petra Čeredějevová

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Úniu platia Nemci
<< predchádzajúci článok
V skratke