Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

04. decembra 2014

Nové pravidlá pre záchranu európskych bánk ohrozujú ich ratingy



Európske štáty už v budúcnosti nebudú zachraňovať banky z peňazí daňových poplatníkov. Keďže to znamená väčšie straty a riziká pre akcionárov a majiteľov dlhopisov, ...



Zdieľať
Foto: TASR/AP
Frankfurt nad Mohanom 4. decembra (TASR) - Európske štáty už v budúcnosti nebudú zachraňovať banky z peňazí daňových poplatníkov. Keďže to znamená väčšie straty a riziká pre akcionárov a majiteľov dlhopisov, zareagovali ratingové agentúry. Informoval o tom denník Handelsblatt.


Podľa nových pravidiel, ktoré napríklad Nemecko uplatní už na budúci rok, budú za likvidáciu alebo záchranu platiť najmä veritelia a akcionári. Doteraz mohla každá európska banka ťažiť zo snahy štátu zabrániť ich kolapsu, ktorý by mohol ohroziť finančný systém. Väčšina ratingov je práve preto vyššia, než by zodpovedala ich vlastnej finančnej sile.

V súčasnosti tri popredné agentúry preverujú bonitu veľkých bánk a mnohé z nich môžu na budúci rok očakávať zníženie ratingov. Medzi sledovanými je aj nemecká jednotka Deutsche Bank. Ratingová agentúra Fitch plánuje v prvom polroku 2015 znížiť rating inštitúcie o jeden stupeň z "A" na "A+".

Standard & Poor's preveruje ratingy bánk v Nemecku, Rakúsku a Veľkej Británii, no mieni počkať na technické podrobnosti o spôsobe uplatnenia nových pravidiel. Vzhľadom na to, že štátna podpora je nevypočítateľná a zostávajú mnohé nezodpovedané otázky, agentúra zatiaľ nezačala znižovať rating, ale stanovila negatívny výhľad.

Aj agentúra Moody's vychádza z vyššej pravdepodobnosti zhoršenia ratingov. Negatívne dôsledky pre investorov prevažujú nad lepšou finančnou stabilitou bánk, ktoré po stresovom teste Európskej centrálnej banky posilnili svoje kapitálové rezervy. Skoré uplatnenie príslušnej európskej smernice v Nemecku je aj z pohľadu Moody's hlavným dôvodom pre negatívne vyhliadky nemeckého bankového systému.

Snahy finančných inštitúcií o zvýšenie finančnej stability tak minimálne z hľadiska ratingov vychádzajú naprázdno. Pritom prieskum agentúry Moody's medzi manažérmi 25 bánk zistil, že 88 % z nich považuje tohtoročný test za prísnejší než ten predchádzajúci z roku 2011. Len 12 % ho označilo za rovnako náročný. Veľká časť bankárov (64 %) plánuje v rámci príprav na ďalší test zvýšiť kapitálové rezervy.



Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Prvý skúšobný let vesmírnej lode Orion odložili po problémoch
<< predchádzajúci článok
Na nové logo ombudsmanky je 39 návrhov