Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

02. júna 2016

NOVÉ RAJE: Počet slovenských firiem v daňových rajoch vzrástol



Ilustračná snímka



Zdieľať
Ilustračná snímka Foto: detuschebank.ge
Bratislava 2. júna (TASR) - Počet slovenských firiem v daňových rajoch za prvé tri mesiace tohto roka opäť vzrástol, a to aj napriek kauze Panama Papers. Do popredia sa však dostávajú nové destinácie a naopak, obľúbený Cyprus "padá".


Ako ukázala najnovšia analýza konzultačnej a poradenskej spoločnosti Bisnode Slovensko, v daňových rajoch aktuálne sídli až 4719 slovenských spoločností. Je to o 18 firiem viac ako na konci minulého roka. Ani prevalenie kauzy Panama Papers, ktorá poukazuje na to, ako vplyvní ľudia ukrývajú svoje bohatstvo, či perú špinavé peniaze, a rovnako ani plány EÚ na sprísnenie pravidiel týkajúcich sa daňových rajov, neodradili slovenské spoločnosti od rozhodnutia opustiť Slovensko.

Tento rok sa však pri odchodoch firiem do daňovo zvýhodnených krajín začal trochu netradične. Firmami dlhodobo obľúbený Cyprus "poklesol" o 15 spoločností, rovnako aj Holandsko si pripísalo len veľmi nízky prírastok, a to 5 firiem. "Do top trojice štátov, kam smerovali slovenské firmy, sa tentoraz zaradili Lichtenštajnsko, Lotyšsko a Spojené arabské emiráty," uviedol business konzultant Bisnode Slovensko Milan Seliak.

Lichtenštajnsko podľa neho podnikateľov láka vysokou mierou anonymity bankových služieb a možnosťou vytvárať tzv. trustové štruktúry. Lotyšsko bolo už pri vstupe do eurozóny v roku 2014 označované za nový daňový raj, ktorý bude konkurovať Cypru a Malte. Medzi jeho top výhody patrí len 15-% daň, či nulová daň pri dividendách, úrokoch a licenčných platbách. SAE dokážu zaistiť plnú anonymitu vlastníctva a firmy nie sú zaťažené žiadnymi miestnymi daňami.

Podľa analýzy sa ukazuje teda istá zmena preferencií. "V biznise v daňových rajoch môže nastúpiť turbulentné obdobie. Firmy budú hľadať nové destinácie a iné štruktúry, aby si zachovali výhody, ktoré raje poskytujú," myslí si Seliak.

Najviac firiem v daňových rajoch pritom podniká v oblasti veľkoobchodu a maloobchodu (996 firiem), v sektore technických a vedeckých činností (904 firiem) a top trojicu uzatvára spracovateľský priemysel (318 firiem).

Kým v SR celkové číslo offshore firiem rástlo, v Českej republike naopak, za prvé tri mesiace tohto roka kleslo. V súčasnosti sa v daňových rajoch nachádza 13.346 českých firiem, čo znamená pokles o 73 spoločností oproti celému vlaňajšku. "Dnes ešte nevieme predpovedať, či pôjde o reálne klesajúci trend alebo len o štatistický výkyv. Je však možné, že kauza Panama Papers a spomínané opatrenia, ktoré má v pláne EÚ, budú mať za následok práve klesajúci trend," uzatvoril Seliak.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Nemecký parlament uznal masakru Arménov za genocídu
<< predchádzajúci článok
RegioJet podal trestné oznámenie na primátora Nitry J. Dvonča