Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

21. decembra 2011

Nové učebnice majú iba prváci a druháci základných škôlPrváci a druháci na základných školách sú jediní, ktorým nechýba žiadna reformná učebnica. V ostatných ročníkoch musia učitelia chýbajúce knihy stále nahrádzať vlastnými ...Zdieľať
prazdniny sa skoncili deti musia do BRATISLAVA 21. decembra (WEBNOVINY) - Prváci a druháci na základných školách sú jediní, ktorým nechýba žiadna reformná učebnica.


V ostatných ročníkoch musia učitelia chýbajúce knihy stále nahrádzať vlastnými materiálmi. Celkovo v reformných ročníkoch chýba 25 učebníc, pričom ministerstvo plánovalo zabezpečiť v aktuálnych reformných ročníkoch pre všeobecno-vzdelávacie predmety 123 reformných učebníc.

Medzi chýbajúcimi sú aj knihy na kľúčové predmety ako dejepis, biológia, chémia, matematika či fyzika. "Situácia s učebnicami je oveľa lepšia než bola minulý rok. Kým v minulých rokoch v septembri bola jedna reformná učebnica, teraz je ich asi 20," uviedol v rozhovore pre agentúru SITA minister školstva Eugen Jurzyca.Štvrtáci a ôsmaci na ZŠ stále nemajú po štyri reformné knihy, v treťom ročníku na gymnáziách ich chýba dokonca päť. Dve učebnice stále očakávajú štvrtáci-stredoškoláci, po tri siedmaci na ZŠ a druháci na gymnáziách. Po jednom titule chýba tretiakom, piatakom, šiestakom a prvákom na strednej škole.

Ako uviedla hovorkyňa rezortu školstva Miriam Žiaková, dodanie časti učebníc predpokladá rezort počas druhého polroka školského roka 2011/2012, ďalšie by mali prísť na školy najneskôr k septembru 2012, výnimočne do konca kalendárneho roka 2012.


Nie kvantita ale kvalita

Minister vraví, že pre školy už nie je problematický počet učebníc, ale ich kvalita. "V niektorých učebniciach sú chyby a toto sa zdá momentálne ako najväčší problém. Celé to bolo urobené rýchlo," priznal Jurzyca. Podľa nových pravidiel rezort každú učebnicu zverejní aj v elektronickej podobe na internete. Vďaka tomu budú môcť učitelia nahlasovať chyby v textoch online. "Je to otázka týždňov, kedy zverejníme prvú várku asi 30 učebníc, pričom 22 z nich bude reformných," uviedol Jurzyca.

Najviac učebníc, desať, chýba gymnáziám. Rezort chcel situáciu riešiť tak, že by peniaze na nákup kníh presunul na školy. Pilotne sa mal projekt začať na gymnáziách. "Kupovali by si učebnice, ktoré sú na trhu, pričom by mohli vznikať aj ďalšie nové učebnice a my by sme mali právo ako štát v prípade, že by sme považovali niektorú učebnicu za nevhodnú, ju stopnúť," vysvetlil Jurzyca.

Pád vlády predstihol schválenie tohto opatrenia. Ministerstvo však stihlo zmeniť pravidlá zazmluvňovania nových učebníc. Kontrakty s vydavateľstvami z minulosti totiž neumožňovali sankcie, ak autor nedodal vydavateľstvu rukopis načas. V súčasnosti hľadá medzinárodná pracovná skupina riešenie, ako by si mohlo slovenské školstvo vypomôcť prekladom niektorých učebníc z Česka a naopak, niektoré slovenské knihy by mohli nahradiť chýbajúce učebnice v Česku.


Problémy a učebnicami pretrvávajú

S problémom s učebnicami bojujú školy už od spustenia reformy pred štyrmi rokmi. Reforma sa začala v prvých ročníkoch základných a stredných škôl a v piatych triedach základných škôl za ministra Jána Mikolaja (SNS). Pokračovala druhými ročníkmi ZŠ a SŠ a šiestym ročníkom ZŠ. V septembri 2009 podľa neoficiálnych informácií nedostali niektoré školy až 70 percent z objednaných kníh.

Vlani po výmene vlády čelil súčasný minister Eugen Jurzyca (SDKÚ-DS) nedostatku reformných učebníc dva mesiace po svojom nástupe do úradu. Tretiaci a siedmaci základných škôl ako aj tretiaci stredných škôl, ktorí v septembri 2010 nastúpili na reformu, sa museli zaobísť bez nových kníh. V školách chýbali všetky reformné učebnice pre tieto tri ročníky, s výnimkou Slovenského jazyka pre 7. ročník a Chémie pre 7. ročník.

V septembra tohto roka nabehli na reformu štvrtáci a ôsmaci na ZŠ a štvrtáci na SŠ. Najťažšie to mali štvrtáci na základných školách, ktorí dostali načas v septembri len učebnicu náboženstva. V najlepšej situácii boli reformní ôsmaci v základných školách a tretiaci v osemročných gymnáziách. Zo 17 kníh, ktoré si mohli objednať, dostali v septembri päť.

Od septembra 2012 nastúpia na reformu ako poslední deviataci na základných školách. "Na všetky učebnice je vyhlásené nové výberové konanie Nákup učebníc 9+. Predpoklad dodania je k začiatku školského roka 2012/2013," povedala Žiaková. Výnimkou sú len dve knihy - slovenský jazyk, ktorý už dodali distribútorovi a tiež literárna výchova, momentálne je v schvaľovacom procese.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Výnosy z dlhopisov Talianska a Španielska opäť klesli
<< predchádzajúci článok
Slovenské investície smerujú do Gruzínska

Nové učebnice majú iba prváci a druháci základných škôl - diskusné fórum čitateľov