Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

29. novembra 2016

Novela Exekučného poriadku prináša aj riziká, tvrdí komora exekútorov



Ilustračná snímka



Zdieľať
Ilustračná snímka Foto: TASR/Oliver Ondráš


Bratislava 29. novembra (TASR) - Novelu Exekučného poriadku, ktorú dnes schválili 128 hlasmi poslanci Národnej rady SR, považuje Slovenská komora exekútorov (SKE) za výrazný krok vpred. Upozorňuje však na riziká spojené najmä s odmenou pre exekútorov.

"Za obzvlášť významné považujeme zavedenie náhodného prideľovania exekúcií na krajovom princípe. Náhodný elektronický výber zaručí väčšiu nezávislosť súdneho exekútora a výrazne zníži priestor pre korupciu, klientelizmus a neprípustné diktovanie podmienok veľkými veriteľmi," uvádza v stanovisku SKE. Ako dodala, výsledkom tejto zmeny pre občanov bude zlacnenie a stransparentnenie exekučného procesu.

Za prínos k vyššej vymožiteľnosti práva považujú exekútori aj odbremenenie súdov od množstva rozhodovaní v exekučných konaniach a posilnenie nezávislosti súdneho exekútora. "Vznik nového osobitného exekučného súdu, zavedenie paušálnych nákladov či posilnenie elektronickej komunikácie by malo výrazne prispieť k odľahčeniu všeobecných súdov a zmenšeniu prieťahov v súdnych konaniach. Správnosť nastavenia jednotlivých parametrov, napríklad jeden exekučný súd pre celé Slovensko, ukáže až prax," dodala.

SKE však upozorňuje na riziko možného ohrozenia chodu viacerých exekútorských úradov pre zmenu spôsobu výpočtu odmeny exekútora. "Prijatie pozmeňovacieho návrhu, podľa ktorého sa odmena exekútora stanovuje vo výške určitého percenta z vymoženej pohľadávky, je uprednostnenie verejnej mienky pred zodpovedným prístupom k fungovaniu exekútorského stavu ako mimoriadne dôležitého prvku pre vymožiteľnosť práva na Slovensku," priblížila SKE.

Podľa jej slov aj v činnosti súdov, ktoré sú plne financované zo štátneho rozpočtu, sa viaceré poplatky odvádzajú od určitého percenta predmetnej sumy, napriek tomu však existuje minimálna výška súdneho poplatku, ktorú musí navrhovateľ zaplatiť. "Opätovne zdôrazňujeme, že napriek verejnoprávnemu charakteru funkcie súdneho exekútora nie sú exekútorské úrady nijakým spôsobom financované zo štátneho rozpočtu. Ich chod, vrátane miezd zamestnancov, nájomného či administratívnych nákladov, ako aj iných vyvolaných nákladov zabezpečuje samotný súdny exekútor z odmeny.

Novela exekučného poriadku má skoncovať s donekonečna otvorenými exekučnými konaniami, odbremeniť súdy od exekučnej agendy, a tým zlepšiť prístupu k spravodlivosti. Právna norma je súčasťou reformného balíka, s ktorým prišla ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská (Most-Híd). Zmeny v zákone o súdnych exekútoroch a exekučnej činnosti (Exekučnom poriadku) majú od apríla popri zefektívnení exekúcií priniesť väčšie požiadavky na exekútorov, oveľa jednoduchší má byť aj odklad exekúcie. Novinkou je napríklad i zverejňovanie poverení na vykonanie exekúcie.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Šojgu: Rusko rozmiestnilo pri západných hraniciach dve nové divízie
<< predchádzajúci článok
Nemecká burza mierne vzrástla