Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

17. mája 2011

Novela o poskytovaní investičnej pomoci v druhom čítaní



Štát by mal v budúcnosti podporiť investičné zámery domácich či zahraničných firiem najmä poskytnutím daňových úľav. Vyplýva to z vládneho návrhu novely ...



Zdieľať
juraj miskov Juraj MiškovFoto: SITA/Ľudovít VaniherBRATISLAVA 17. mája (WEBNOVINY) - Štát by mal v budúcnosti podporiť investičné zámery domácich či zahraničných firiem najmä poskytnutím daňových úľav. Vyplýva to z vládneho návrhu novely zákona o investičnej pomoci z Ministerstva hospodárstva (MH) SR, ktorý poslanci Národnej rady SR posunuli do druhého čítania. Slovensko na základe návrhu zároveň predĺži nárok na daňovú úľavu pre príjemcov investičnej pomoci z piatich rokov na desať rokov. Zároveň by sa mala ponechať povinnosť odpočtu daňovej straty počas obdobia uplatňovania daňovej úľavy.


Podľa návrhu štát poskytne dotácie na obstaranie dlhodobého hmotného či nehmotného majetku iba vo výnimočných prípadoch, pre projekty strategického významu. “V okresoch, kde miera nezamestnanosti je nižšia ako priemer nezamestnanosti na Slovensku, sa pre typ investičných projektov spadajúcich do odvetví priemyselnej výroby investičná pomoc formou dotácie na obstaraný dlhodobý hmotný majetok a dlhodobý nehmotný majetok a príspevku na vytvorené nové pracovné miesta nebude poskytovať,“ zdôraznilo ministerstvo.

Podľa ministra hospodárstva Juraja Miškova návrh zákona stanovuje podmienky investičnej pomoci tak, aby smerovali primárne do regiónov s vysokou nezamestnanosťou a do sektorov s vyššou pridanou hodnotou. Podľa ministra novela zákona podporí príchod investorov predovšetkým na východné Slovensko. Podľa poslanca za stranu SaS Martina Chrena zákon nie je diskriminačný k domácim investorom, keďže tí majú rovnakú možnosť požiadať o investičnú pomoc.

Bývalý minister hospodárstva a súčasný opozičný poslanec za stranu Smer-SD Ľubomír Jahnátek víta iniciatívu ministerstva hospodárstva novelizovať zákon o poskytovaní investičných stimulov. Navrhuje ho však dopracovať a sprísniť. “Tento zákon je krokom späť. Zákon otvára neobmedzený priestor pre investorov. Štátny rozpočet tak nebude vedieť utiahnuť požiadavky investorov o stimuly. Zákon treba dopracovať. Treba vytvoriť prísnejšie kritériá na poskytovanie stimulov,“ povedal v rozprave Jahnátek.

Novela zákona by mala rozšíriť poskytovanie stimulov aj pre malé a stredné podniky tým, že sa zníži minimálna výška investície o polovicu. Rezort hospodárstva tak chce dosiahnuť, aby o investičnú pomoc mohol štát požiadať širší okruh podnikateľov. “S cieľom vytvoriť predpoklady na vytváranie technologických centier s podporou investičnej pomoci pre širší okruh podnikateľov minimálna suma na obstaranie dlhodobého hmotného majetku a dlhodobého nehmotného majetku sa navrhuje znížiť na hodnotu 500 tisíc eur,“ dodal rezort hospodárstva. Pri vytváraní centier strategických služieb navrhuje ministerstvo znížiť minimálnu sumu na obstaranie hmotného či nehmotného majetku na 400 tis. eur.

Podľa nového zákona o investičnej pomoci bude môcť investor požiadať štát o poskytnutie investičných stimulov aj na ďalší nový investičný zámer, keďže doteraz o ne mohol požiadať až po vyčerpaní pomoci na starší zámer. Najväčšiu investičnú pomoc podľa pravidiel ich poskytovania, ktoré sú súčasťou novely zákona, môžu získať spoločnosti plánujúce investovať v zaostalých regiónoch Slovenska do výroby s vyššou pridanou hodnotou. Podľa predpokladov rezortu hospodárstva by mala účinnosť novelizovaného zákona nadobudnúť platnosť od 1. augusta tohto roka.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Alkohol za volantom má byť trestný čin
<< predchádzajúci článok
Starostovia a primátori budú mať od júna nižšie platy