Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

04. augusta 2014

Novelu zákona o neprimeraných podmiekach zasypali pripomienky



K návrhu novely zákona o neprimeraných podmienkach v obchodných vzťahoch, ktorých predmetom sú potraviny, dostal jeho predkladateľ, Ministerstvo pôdohospodárstva a ...



Zdieľať
Ilustračné foto Foto: TASR/AP Photo
Bratislava 4. augusta (TASR) - K návrhu novely zákona o neprimeraných podmienkach v obchodných vzťahoch, ktorých predmetom sú potraviny, dostal jeho predkladateľ, Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR, v rámci medzirezortného pripomienkového konania (MPK) 198 pripomienok, z toho 115 zásadných, a to najmä od obchodných a zamestnávateľských zväzov a združení, potravinárskych komôr, ale aj od orgánov štátnej správy.


Najviac pripomienok, až 36, z toho 28 zásadných vzniesol voči návrhu novely zákona Zväz obchodu a cestovného ruchu (ZOCR) SR. Okrem iného navrhuje zmeniť dátum účinnosti novely zákona na 1. júl 2015. "Vzhľadom na charakter a veľký rozsah navrhovaných zmien považujeme nadobudnutie účinnosti zákona od 1. januára 2015 z praktického hľadiska za problematické, ako aj kolidujúce s princípom právnej istoty. Rokovacie procesy medzi obchodníkmi a dodávateľmi prebiehajú už na jeseň, takže implementácia požadovaných zmien do zmluvných vzťahov a interných procesov nielen obchodníkov, ale aj dodávateľov, nie je v prípade schválenia tohto návrhu zákona na najbližšej schôdzi parlamentu reálna," zdôvodnil zväz obchodu jednu z pripomienok.

ZOCR taktiež navrhuje vypustiť z novely dolnú hranicu sankčného rozsahu a hornú hranicu znížiť (ponechať) na 300.000 eur. "Vysokou dolnou hranicou sankčného rozsahu sa nezohľadňuje závažnosť porušenia zákona. Taktiež navrhovaná horná hranica predstavuje likvidačnú sankciu v podstate pre ktorýkoľvek podnikateľský subjekt, čo je v rozpore s európskou legislatívou, v zmysle ktorej by mala výška pokuty zodpovedať závažnosti porušenia zákona."

Množstvo pripomienok vzniesli k návrhu novely aj potravinové komory. Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora (SPPK) k návrhu novely prispela do MPK 9 zásadnými pripomienkami, Potravinárska komora Slovenska (PKS) 13 zásadnými pripomienkami, z počtu 15 pripomienok.

"PKS považuje 10-násobné zvýšenie maximálnej hranice pokuty na úroveň 3 miliónov eur za neprimerané vo vzťahu k úrovni pokút za iné správne delikty ukladaných orgánmi verejnej moci v iných oblastiach regulácie vzhľadom na význam chránených záujmov," podčiarkla komora. PKS žiada ponechať maximálnu výšku sankcií na súčasnej úrovni, pretože "zastáva názor, že novo navrhované výšky pokuty nebudú mať charakter prevencie".

Jedenásť zásadných z celkového počtu 27 pripomienok uviedlo Ministerstvo hospodárstva SR. Žiada predkladateľa, aby k predmetnému materiálu vypracoval analýzu vplyvov na podnikateľské prostredie. "Žiadame tiež znížiť dolnú i hornú sadzbu pokút, rozdeliť správne delikty podľa závažnosti a pre každú skupinu stanoviť samostatné rozpätie výšky pokút. Navrhnuté pokuty pokladáme za privysoké, ktoré nepôsobia preventívne, ale pre mnohých podnikateľov s potravinami likvidačne. Rovnako sa týkajú veľkých aj malých predajcov a nerozlišujú sa ani podľa závažnosti porušenia," dodal rezort hospodárstva.

MPRV SR v dôvodovej správe k novele zákona, ktorá by mala byť účinná od 1. januára 2015, konštatovalo, že "prax ukázala, že neprimerané podmienky v obchodných vzťahoch sa obchádzajú".

Najvýznamnejšie zmeny, ktoré novela prináša v porovnaní s aktuálne platnou právnou úpravou, spočívajú v uplatnení všeobecného limitu na všetky peňažné alebo nepeňažné plnenia dodávateľa voči odberateľovi, čím sa taxatívny zoznam peňažných a nepeňažných plnení stáva nadbytočným a na zvýšení limitu na hodnotu 6 % z ročných tržieb odberateľa z dôvodu zaradenia plnení za využitie distribučnej siete odberateľa pod tento limit.

Podstatnou zmenou v návrhu novely je aj zvýšenie hornej hranice pokuty za správny delikt na 3 milióny eur, ako aj vylúčenie možnosti uplatňovania rozhodcovského konania pri riešení vzájomných sporov medzi účastníkmi obchodných vzťahov, ktorých predmetom sú potraviny.

Cieľom predloženého návrhu novely zákona je podľa MPRV precizovanie ustanovení aktuálnej právnej úpravy, zapracovanie nových ustanovení na základe poznatkov z vývoja obchodných vzťahov medzi dodávateľmi a odberateľmi potravín a na základe skúseností z praxe, ako aj efektívnejšie presadzovanie opatrení, ktoré zabránia zneužívaniu silnejšieho ekonomického postavenia odberateľa na vnútornom trhu s potravinami.







Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Skupina MOL získava v ČR maloobchodnú siet spoločnosti Lukoil
<< predchádzajúci článok
Riaditeľom bojnickej nemocnice je Ivan Gašparovič