Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

30. januára 2007

Novely zákona o referende a archívoch v druhom čítaní



Parlament schválil v prvom čítaní návrh novely zákona o referende. Podľa predkladateľa, ministra vnútra Roberta Kaliňáka novela zosúlaďuje úpravu referenda so zákonom o voľbách do ...



Zdieľať

BRATISLAVA 30. januára (WEBNOVINY) - Parlament schválil v prvom čítaní návrh novely zákona o referende. Podľa predkladateľa, ministra vnútra Roberta Kaliňáka novela zosúlaďuje úpravu referenda so zákonom o voľbách do parlamentu. Referendum má byť podľa novely rovnako ako voľby v jeden deň - vždy v sobotu a hlasovať v ňom budú môcť aj slovenskí občania s trvalým pobytom v zahraničí, ak budú v čase referenda na Slovensku a preukážu sa pasom.

Novela mení aj zákon o voľbách do Národnej rady SR. Voliť budú môcť aj väzni. Ak bude chcieť občan bez trvalého pobytu hlasovať v referende, okrsková komisia ho dopíše do zoznamu voličov a zapíše mu voľbu v pase. Novela upravuje spôsob vydávania hlasovacích preukazov pre voličov, ktorí nemôžu hlasovať vo svojom okrsku. Žiadosť o hlasovací preukaz podá volič osobne alebo prostredníctvom splnomocnenej osoby v úradných hodinách obce. O vydanie hlasovacieho preukazu môže požiadať najneskôr dva dni pred konaním referenda, obec ho vydá v deň podania žiadosti. O vydaných hlasovacích preukazoch bude viesť evidenciu.

Obciam novela ustanovuje povinnosť zaslať každému oprávnenému občanovi najneskôr 25 dní pred konaním referenda informáciu o mieste, čase a spôsobe vykonania referenda.

Parlament posunul do druhého čítania aj novelu zákona o archívoch a registratúrach. Väčšina podnikateľov podľa nej nebude pravdepodobne od mája 2007 povinná vypracúvať registratúrne poriadky. Ministerstvo vnútra ňou pristúpilo na požiadavky podnikateľov, ktorí argumentovali nadmerným byrokratickým i finančným zaťažením. Ak z činnosti podnikateľa nevznikajú dokumenty s trvalou dokumentárnou hodnotou, ktoré sú potenciálnym zdrojom archívnych dokumentov, nebude povinný vypracúvať ani registratúrny plán.

Návrh rieši i niektoré ďalšie problémy, ako je zamedzenie neodôvodnenému obmedzovaniu prístupu k archívnym dokumentom, dopĺňa ďalšie študijné odbory medzi kvalifikačné požiadavky pre výkon činností v archíve, pri správe registratúry a pri správe registratúry iného pôvodcu zavádza možnosť zničiť registratúrne záznamy navrhnuté na zničenie, ak rozhodnutie štátneho archívu o vyradení nebolo doručené do 60 dní od predloženia na vyradenie a dopĺňa ustanovenia zákona v súvislosti s vývozom registratúry do zahraničia.

Poslanci SMK Gábor Gál a Ágnes Biró namietali, že novela by nemala vytvárať vlastné pravidlá pre archivovanie, lebo potom dokumenty nikto neskontroluje. Gál tiež kritizoval, že zákon zmäkčuje požiadavky na vzdelanie a nekonkretizuje príbuzné odbory, ktorých kvalifikácia stačí na výkon funkcií v archívnictve. „Ešte vám zostali príbuzní, ktorých chcete zamestnať?“ opýtal sa smerom k vládnej koalícii Gál. Kaliňák výhrady opozičných poslancov odmietol s tým, že aj dnes má zo 170 archivárov náležité vzdelanie len 9 z nich a odmeňovanie archivárov nie je atraktívne. „Je to skôr vec entuziazmu,“ povedal Kaliňák s tým, že novela umožní rozšíriť okruh ľudí, ktorí vôbec chcú v archívoch pracovať.

Národná rada posunula do druhého čítania návrh zákona o digitálnom vysielaní, ktorý hovorí o podmienkach pre digitálne televízne a rozhlasové vysielanie a slobodné poskytovanie služieb prostredníctvom digitálneho prenosu. Obsahuje i podmienky prechodu z analógového spôsobu šírenia signálu na digitálne terestrické vysielanie, na ktoré by Slovensko malo prejsť najneskôr v roku 2012. Návrh nerieši prípadnú dotáciu na set-top-boxy (dekódovacie zariadenia pre príjem digitálneho vysielania na analógových televízoroch). Zákon by mal platiť od 31. marca 2007.

Digitalizácia televízneho a rozhlasového vysielania znamená predovšetkým rozšírenie a liberalizáciu mediálneho trhu, možnosť zvýšenia počtu vysielaných programových služieb, keďže v porovnaní s analógovým vysielaním dovoľujú digitálne systémy v danom pásme umiestniť väčší počet programov a k tomu ešte niekoľko ďalších telekomunikačných služieb.

Rozruch v rokovacej sále spôsobilo možné hlasovanie o definitívnej podobe zákona o medzinárodnej pomoci a spolupráci pri správe daní. Poslanec Jozef Burian (Smer-SD) totiž k nemu predložil pozmeňujúci návrh, ktorý by nepriamo novelizoval aj zákon o dani z príjmu. Opozícia sa preto dožadovala, aby sa norma opäť dostala na rokovanie príslušného výboru. Po slovných prestrelkách nakoniec koalícia umožnila prerokovať návrh zákona vo výbore. Hlasovať sa o ňom preto bude až v stredu.

Národná rada SR odsúhlasila uzavretie Dohovoru Rady Európy o boji proti obchodovaniu s ľuďmi a Slovenskou republikou, ktorý odôvodnil minister vnútra Robert Kaliňák. Dohovor sa sústreďuje najmä na zvýšenie ochrany obetí obchodovania a ich práv. Zameriava sa tiež na predchádzanie obchodovaniu a na trestný postih páchateľov obchodovania s ľuďmi. Uplatňuje sa na akúkoľvek obeť obchodovania a vykorisťovania - ženu, muža či dieťa.

Parlament tiež vyslovil súhlas so Zmluvou medzi Slovenskou republikou a Maďarskou republikou o spolupráci pri predchádzaní cezhraničnej trestnej činnosti a v boji proti organizovanej trestnej činnosti. Zmluvné strany sa v nej zaväzujú poskytovať si pomoc pri prevencii, odhaľovaní a boji proti organizovanej trestnej činnosti predovšetkým vzájomným informovaním o jej páchateľoch vrátane pomoci pri ochrane svedkov. Okrem štandardných foriem policajnej spolupráce zahŕňa aj ďalšie - cezhraničné sledovanie resp. prenasledovanie, kontrolovanú dodávku, použitie agenta, výmenu utajovaných skutočností a ich ochranu a ďalšie.

Ochranu pred nebezpečnými výrobkami a službami, ktoré môžu spôsobiť ohrozenie zdravia a života a ohrozenie ekonomických záujmov spotrebiteľa má zabezpečiť návrh zákona o ochrane spotrebiteľa, ktorý parlament posunul do druhého čítania.

Zákon podľa predkladateľa, ministra hospodárstva Ľubomíra Jahnátka, jednoznačne špecifikuje práva spotrebiteľa so zvýraznením postupnosti ochrany života a zdravia spotrebiteľa a jeho ekonomických záujmov.

Návrh zakotvuje aj zákaz šikanovania spotrebiteľa, ktorý je v niektorých prípadoch zdanlivo pod tlakom predávajúceho a toto postavenie môže byť zneužité. Zákaz diskriminácie je tiež jedným z princípov ochrany spotrebiteľa, znamená rovnaký prístup podnikateľa ku všetkým spotrebiteľom pri poskytovaní výrobkov a služieb.

Bližšie sú v návrhu zákona charakterizované aj dobré mravy pri predaji. Zákon upravuje aj zákaz klamania spotrebiteľa. Definuje, ktorými spôsobmi komunikácie so spotrebiteľom sa ho môže predávajúci dopustiť. Ide najmä o uvádzanie nepravdivých, nedoložených, neúplných, nepresných, nejasných, dvojzmyselných, prehnaných údajov alebo zamlčanie údajov a podobne.

Zákon jednoznačne hovorí o povinnosti označenia výrobku alebo služby cenou alebo inom vhodnom spôsobe informovania o cene. Zároveň ustanovuje, ktoré spôsoby informovania o cene nie sú povolené.

Predávajúci má podľa návrhu prebrať reklamáciu v ktorejkoľvek prevádzke a je povinný mať v prevádzke po celý čas osobu, ktorá je zodpovedná za prevzatie reklamácie a musí mať kompetencie rozhodnúť o reklamácii ihneď. Ak nie je možné rozhodnúť ihneď, rozhoduje sa do troch resp. 30 dní. Po tomto termíne už sa na výrobok nahliada ako na výrobok s neodstrániteľnou chybou. To isté platí aj pri poskytovaní služby.

Poslanec SMK Iván Farkas upozornil v rozprave na riziká návrhu, vyplývajúce z tzv. spotrebiteľských zmlúv i na to, že sa občan nedozvie, ako sa skončili nálezy Slovenskej obchodnej inšpekcie. Vzhľadom na ďalšie nedostatky, ktoré podľa neho návrh obsahuje, navrhol jeho vrátenie predkladateľovi, podobne ako Alexander Slafkovský (SDKÚ-DS), ktorý poukázal na nároky, ktoré by zákon vzniesol na samosprávy, napríklad v správe trhov, čo podľa Slafkovského prinesie nároky na obecné rozpočty. Zsolt Simon (SMK) takisto navrhol vrátiť zákon predkladateľovi, poukazujúc na nevymožiteľnosť práva pri posledných schválených zákonoch, majúcich za cieľ ochranu spotrebiteľa, ako bol zákon o potravinách či zákon o veterinárnej starostlivosti, ktoré podľa neho priniesli chaos v rôznych prístupoch k ochrane spotrebiteľa. „Vytvára sa prostredie výhodné pre veľké reťazce, lebo vymožiteľnosť práva nebude,“ dodal Simon. Katarína Tóthová (ĽS-HZDS) poukázala na potrebu efektívnejšieho systému informovania o zdraviu škodlivých výrobkoch.

Parlament tiež posunul do druhého čítania návrh novely zákona o vnútrozemskej plavbe, ktorým sa preberajú príslušné európske smernice. Návrh okrem iného upravuje fyzikálne charakteristiky preukazu odbornej spôsobilosti člena posádky plavidla a vodcu malého plavidla. Navrhuje sa zvýšenie správneho poplatku pri jeho vydaní zo súčasných 200 na 300 korún. Návrh tiež definuje pojem „porucha trhu vo vodnej doprave“. Ustanovuje postup, ktorý uplatní ministerstvo v prípade, že nastane porucha trhu vodnej dopravy a povinnosť dopravcov predložiť ministerstvu každoročne informácie o celkových hospodárskych výsledkoch, ktoré sú potrebné na určenie, či nedochádza (resp. nedošlo) k poruche trhu vo vodnej doprave.

Národná rada posunula do ďalšieho legislatívneho konania vládny návrh zákona o zákaze biologických zbraní. Norma upravuje práva a povinnosti fyzických osôb, podnikateľov a právnických osôb v oblasti zákazu vývoja, výroby, hromadenia, prechovávania a používania biologických zbraní a ich zničenia. Po schválení normy bude zakázaný výskum, vývoj, výroba, biologických zbraní ako aj obchodovanie s nimi, dovoz, vývoz či preprava vrátane tranzitu a financovania týchto aktivít.

Do druhého čítania sa tiež dostal návrh novely banského zákona. Podľa neho by sa od apríla mali zrovnoprávniť fyzické a právnické osoby, ktoré chcú podnikať na Slovensku v oblasti ťažobného priemyslu, avšak sídlo alebo trvalý pobyt majú v krajinách Európskeho hospodárskeho spoločenstva alebo v štátoch Európskej únie (EÚ). Zvýšiť by sa mala suma úhrady za dobývací priestor, a to zo súčasných päťtisíc korún na 20-tisíc Sk za každý aj začatý kilometer štvorcový plošného obsahu dobývacieho priestoru ročne. Navýšená úhrada za dobývací priestor sa má percentuálne rozdeliť tak, že 50 percent z nej bude tvoriť príjem štátneho rozpočtu a následne na to environmentálneho fondu a 50 percent pripadne obci, na ktorej území sa nachádza dobývací priestor. Obvodné banské úrady (OBÚ) by mali podľa novely vystupovať ako špecializované stavebné úrady. Poslanci sa budú v druhom čítaní zaoberať aj novelou zákona o puncovníctve a skúšaní drahých kovov.

Parlament ďalej vyslovili súhlas so Stabilizačnou a asociačnou dohodou medzi Európskymi spoločenstvami a Albánskou republikou ako aj s Opčným protokolom k Dohovoru o bezpečnosti personálu Organizácie Spojených národov a pridruženého personálu.

Národná rada SR posunula do druhého čítania vládne návrhy noviel zákonov o orgánoch štátnej správy v colníctve a o správe daní a poplatkov.

Novela zákona o orgánoch štátnej správy v colníctve sa týka colného konania pri tovare podozrivom z porušovania niektorých práv duševného vlastníctva a opatrení, ktoré sa majú prijať pri tovare, u ktorého sa zistilo, že sa takéto práva porušili, zakotvuje Colnému riaditeľstvu Slovenskej republiky povinnosť informovať Európsku komisiu o svojej príslušnosti na konanie. Ďalej sa rozširuje okruh úloh, ktoré má Colné riaditeľstvo SR plniť v oblasti poskytovania informácií Európskej komisii o žiadostiach o prijatie opatrení a o prijatých opatreniach proti porušovaniu práv duševného vlastníctva.

Návrh novely zákona o správe daní a poplatkov a o zmenách v sústave územných finančných orgánov je 34. novelou spomínaného zákona. K tomuto veľkému počtu zmien dochádza predovšetkým z dôvodu zmien hmotnoprávnych daňových zákonov, s ktorými je potrebné zosúladiť túto procesnú normu, ale aj z dôvodu prelomenia daňového tajomstva a iných zmien (elektronická pošta a pod.), ktoré vykonávajú samostatné články pri vypracovaní osobitných zákonov jednotlivými rezortmi.

V návrhu novely zákona o správe daní a poplatkov sa okrem iného ustanovuje povinnosť pre obec alebo právnickú či fyzickú osobu, ktorá vykonáva správu trhového miesta, predkladať zoznam predávajúcich na trhovom mieste a taktiež aj predávajúcich, ktorí nepoužívajú elektronickú registračnú pokladnicu. Ďalej ustanovuje oprávnenie pre zamestnanca správcu dane zabezpečiť tovar zahraničnej osobe, ktorá opakovane predáva tovar na trhovom mieste a nepreukáže sa osvedčením o registrácii pre daň z pridanej hodnoty a zaplatením preddavku na daň z pridanej hodnoty, ako platiteľa dane a zároveň aj procesný postup pre vrátenie alebo prepadnutie tohto tovaru v prospech štátu.

Upravujú sa aj ustanovenia súvisiace s ukončením daňovej kontroly, so začatím konania a daňového konania, dopĺňajú sa povinnosti bánk pri zabezpečení súčinnosti so správcom dane, upravujú sa ustanovenia o odvolaní a preskúmaní rozhodnutia mimo odvolacieho konania, čím sa rozširujú práva daňových subjektov, dopĺňajú sa v daňovom exekučnom konaní tituly, ktoré nepodliehajú daňovej exekúcii, rieši sa problém neprevzatia hnuteľných vecí daňovým dlžníkom, ak ich správca dane nepredá na dražbe alebo na základe ponuky a vyzve daňového dlžníka na ich prevzatie, ocenenie nehnuteľnosti a ďalšie procesné postupy, ktoré vyplynuli z praxe.

Uplatniť smernicu Európskeho parlamentu o transparentnosti v rámci budovania jednotného finančného trhu Európskej únie je cieľom vládneho návrhu novely zákona o cenných papieroch a investičných službách, ktorý Národná rada SR posunula do druhého čítania.

Návrh zákona predovšetkým stanovuje základné princípy harmonizácie požiadaviek na transparentnosť v súvislosti s vlastníctvom akcií, dlhových cenných papierov alebo hlasovacích práv, stanovuje minimálne požiadavky na šírenie informácií, ktoré emitent musí zverejniť a ktoré musia investorom zaistiť rovnaký prístup k regulovaným informáciám, rozširuje obsah zverejňovaných ročných a polročných správ o emitentoch, ktorých cenné papiere sú prijaté na obchodovanie na regulovanom trhu nachádzajúcom sa alebo pôsobiacom v rámci členského štátu, stanovuje informačné požiadavky na emitentov, ktorých akcie alebo dlhové cenné papiere sú prijaté na obchodovanie na regulovanom trhu nachádzajúcom sa alebo pôsobiacom v rámci členského štátu a ďalšie.

Návrh zákona podľa predkladateľa, ministra financií, posilňuje dôveru investorov umožnením informovaného hodnotenia podnikateľských výsledkov a aktív emitentov cenných papierov zverejňovaním ich presných, úplných a včasných informácií.

Potreba novelizácie zákona o účtovníctve, ktorý parlament takisto posunul do druhého čítania, vyplynula podľa predkladateľa zo zavádzania novej metodiky účtovníctva v štátnej správe a samospráve (rozpočtových organizácií, príspevkových organizácií, štátnych fondov, obcí a vyšších územných celkov).

Poslanec SDKÚ-DS Alexander Slafkovský v rozprave poukázal na finančné dosahy potreby preškoliť účtovníkov obcí na ich rozpočet a navrhol novelu stiahnuť, čo plénum neakceptovalo.

Minimalizovať škodlivé účinky arzénu, kadmia, ortuti, niklu a polycyklických aromatických uhľovodíkov v ovzduší na ľudské zdravie je cieľom vládneho návrhu novely zákona o ochrane ovzdušia, ktorý parlament posunul do druhého čítania.

Návrh pritom venuje osobitnú pozornosť citlivej časti populácie a životnému prostrediu ako celku, stanovuje cieľové hodnoty, ktoré je potrebné dosahovať v čo najväčšej možnej miere. Dosiahnutie cieľových hodnôt by nemalo vyžadovať žiadne opatrenia obsahujúce neprimerané náklady. Pri priemyselných zariadeniach sa bude vyžadovať uplatňovanie najlepších dostupných techník.

Do druhého čítania parlament posunul aj vládny návrh novely zákona o environmentálnom označovaní výrobkov. Implementuje sa ním nariadenie Európskeho parlamentu a Rady. Ide o systém Európskeho spoločenstva, ktorým sa umožňuje dobrovoľná účasť niektorých subjektov, najmä výrobcov a poskytovateľov služieb na určitom spôsobe proaktívneho environmentálne vhodného správania. Nariadenie upravuje postup a podmienky pri udeľovaní a používaní environmentálnej značky Európsky kvet. Zároveň však pripúšťa používanie národných systémov environmentálneho označovania za podmienky, že bude zabezpečená potrebná koordinácia medzi týmto komunitárnym systémom a vnútroštátnymi systémami environmentálneho označovania výrobkov.

SITA


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Oficiálne výsledky tajných volieb v parlamente až v stredu
<< predchádzajúci článok
Premiér hovoril s kardinálom Korcom o sociálnom pokoji

Novely zákona o referende a archívoch v druhom čítaní - diskusné fórum čitateľov

novela neodbremeni podnikatelov od registraturnych poriadkov22.3. 20:33:08