Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

06. januára 2011

Novembrová inflácia na Slovensku je nižšia ako priemer OECD



Medziročný rast spotrebiteľských cien v krajinách združených v Organizácii pre ekonomickú spoluprácu a rozvoj (OECD) sa v novembri znížil na 1,8 % z ...



Zdieľať
peniaze Ilustračné foto SITA/Ľudovít VaniherBRATISLAVA 6. januára (WEBNOVINY) - Medziročný rast spotrebiteľských cien v krajinách združených v Organizácii pre ekonomickú spoluprácu a rozvoj (OECD) sa v novembri znížil na 1,8 % z októbrových 1,9 %. Informovala o tom OECD. Pod spomalenie tempa rastu spotrebiteľských cien sa podpísali ceny energií, ktoré vzrástli v novembri o 5,4 %, v porovnaní s októbrovým rastom na úrovni 6,6 %. Tempo rastu cien potravín sa zvýšilo z októbrových 2,6 % na úroveň 2,7 % v novembri. Novembrová medziročná inflácia nezahŕňajúca ceny energií a potravín mierne zrýchlila na 1,2 %. V predchádzajúcom mesiaci bola táto inflácia na úrovni 1,1 %.

Na Slovensku bola v októbri podľa informácií OECD medziročná inflácia spotrebiteľských cien na úrovni 1 %, čo bola nižšia úroveň v porovnaní s priemerom OECD. Ceny energií na Slovensku dokonca medziročne klesli, a to o 0,7 %. Ceny potravín sa však zvýšili o 5 %, čo je vyšší rast, než bol priemer OECD. Novembrová medziročná inflácia nezahŕňajúca ceny energií a potravín bola v SR vyššia oproti priemeru OECD, a to na úrovni 1,7 %.

Vo Veľkej Británii vzrástli spotrebiteľské ceny v novembri o 3,3 %, čo je mierne zvýšenie oproti októbrovému rastu na úrovni 3,2 %. V Nemecku sa zrýchlila inflácia na 1,5 % z úrovne 1,3 % v predchádzajúcom mesiaci. Inflácia sa nezmenila v Taliansku a Francúzsku, a bola na úrovni 1,7 % resp. 1,6 %. Medziročný rast spotrebiteľských cien sa znížil v USA, a to na 1,1 % z úrovne 1,2 % v predchádzajúcom mesiaci a v Japonsku z úrovne 0,2 % na úroveň 0,1 %. Medziročná inflácia v rámci celej eurozóny sa nezmenila a zostala na úrovni 1,9 %.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Akreditačná komisia navrhuje povýšiť VŠMU na univerzitu
<< predchádzajúci článok
Priemysel sa zotavuje na Slovensku najrýchlejšie