Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

27. apríla 2006

Novinári sadili stromčeky v kalamitou postihnutom TANAP-e



VYSOKÉ TATRY 27. apríla (WN/SITA) – Redaktori z viac ako desiatich regionálnych i celoštátnych médií si dnes prakticky vyskúšali revitalizáciu lesa v Tatranskom národnom parku (TANAP) po kalamite z roku 2004. Iniciátorom akcie boli ...



Zdieľať

VYSOKÉ TATRY 27. apríla (WN/SITA) – Redaktori z viac ako desiatich regionálnych i celoštátnych médií si dnes prakticky vyskúšali revitalizáciu lesa v Tatranskom národnom parku (TANAP) po kalamite z roku 2004. Iniciátorom akcie boli členovia Slovenského syndikátu novinárov a redakcia Podtatranských novín z Popradu, ktorí poskytli po 5 000 korún na nákup sadeníc. Z týchto prostriedkov zakúpili Štátne lesy TANAP-u vyše 200 sadeníc smreka, borovice, borovice limby a smrekovca, ktoré novinári zasadili v kalamitnom území v Dolnom Smokovci v tesnej blízkosti obytnej zóny.

Vetrová kalamita z novembra 2004 poškodila lesy v správe Štátnych lesov TANAP-u na ploche 8 737 ha. V tomto roku chcú lesníci revitalizovať 895 ha poškodeného územia, z čoho sa umelo zalesní len 244 ha cieľovými drevinami. Na zostávajúcej voľnej ploche sa vytvorí priestor pre nástup prirodzeného zmladenia prípravných a cieľových drevín, informoval riaditeľ Štátnych lesov TANAP-u Peter Líška. V tomto roku chcú Štátne lesy vysadiť približne 0,5 mil. kusov sadeníc smrekovca, smreka, borovice, jelše, javora, jaseňa buka, brestu a brezy. Zastúpenie smreka, v rámci umelej obnovy lesa, nepresiahne osem percent. Aj na poškodenom území začnú lesníci s umiestňovaním lapačov a odparníkov. Objektom záujmu podkôrneho hmyzu sú nielen dospelé jedince smreka, ale aj mladé porasty.

Okrem výsadby nového lesa lesníci v rámci revitalizácie zrekonštruujú lesné porasty, ktoré po kalamite ostali nepoškodené. Ide najmä o mladé stromy s výškou okolo dvoch metrov. Plochy okolo nich musia lesní robotníci vyčistiť, aby mali dostatok priestoru pre ďalší rast. „Práve teraz sa vyberajú všetky nahnuté a poškodené jedince a necháva sa len to, čo by malo prežiť do ďalších období,“ uviedol zástupca riaditeľa pre starostlivosť o lesy Pavol Fabián.

Náklady na pestovanie odhadujú ŠL TANAP-u počas nasledujúcich desiatich rokov na viac ako 731 mil. Sk. Hlavným zdrojom financovania bude rezerva vytvorená z predaja kalamitného dreva vo výške takmer 530 mil. Sk. Zvyšnú sumu budú tvoriť prostriedky venované darcami, financie z Fondu solidarity a príspevku ministerstva pôdohospodárstva. Ďalšie prostriedky si vyžiada ochrana lesa pred raticovou zverou, burinou, lesnými škodcami, ale i doteraz nepoznanými rizikami.

FOTO:SITA


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Podľa Putina svet nepomohol Ukrajine s následkami Černobyľu
<< predchádzajúci článok
Od mája sa môžu bezdomovci zadarmo osprchovať v Bratislave