Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

03. mája 2007

Novinári si dnes pripomínajú Svetový deň slobody tlače



Novinári i bežní ľudia si dnes pripomínajú Svetový deň slobody tlače. Do sveta pritom vysielajú alarmujúci odkaz - až príliš mnoho žurnalistov zomiera za to, čo robia. "Ak pravdu zabijú, svet ...



Zdieľať

BRATISLAVA 3. mája (WEBNOVINY) - Novinári i bežní ľudia si dnes pripomínajú Svetový deň slobody tlače. Do sveta pritom vysielajú alarmujúci odkaz - až príliš mnoho žurnalistov zomiera za to, čo robia. "Ak pravdu zabijú, svet bude trpieť, " vyhlásil William Horsley, šéf Asociácie európskych novinárov vo Veľkej Británii. "Ľudia niekedy zaplatia svojimi životmi za to, že o svojich názoroch rozprávajú príliš nahlas," napísala raz Anna Politkovskaja, ruská novinárka, ktorú neznámy útočník zastrelil vo výťahu minulý rok 7. októbra. Jej vraha pritom bolo vidno na nahrávke televízie CCTV, so šiltovkou na hlave. Tvár neskrýval. Politkovskaja bola ostrou kritičkou vlády Vladimíra Putina v Rusku. Stala sa cieľom niekoľkých vyhrážok smrťou a v čase, keď zomrela, pracovala na článku o krutých špeciálnych jednotkách pod čečenským predsedom vlády Ramzanom Kadyrovom.

Tak ako v desiatkach ďalších prípadov vrážd prominentných ruských novinárov od roku 2000, sa vyšetrovanie dostalo do slepej uličky. Tento rok, 19. januára v uliciach Istanbulu zastrelili známeho arménsko-tureckého spisovateľa a novinára Hranta Dinka. Za to, že napísal o masových vraždách Arménov Ottomanskými Turkami počas Prvej svetovej vojny sa mu vyhrážali miestni nacionalisti. Neskôr ho odsúdili za napadnutie tureckej národnej hrdosti. Práve tieto úmrtia zanechali po sebe vo svete veľkú odozvu, ktorú ešte vystupňoval marcový únos korešpondenta spoločnosti BBC Alana Johnstona v pásme Gaza.

V marcovej štúdii Medzinárodného inštitútu pre bezpečnosť správ (Insi) napísala koalícia mediálnych organizácií a hnutí za ľudské práva, že v celom svete zomrelo za posledných desať rokov asi tisíc žurnalistov. Najnebezpečnejšie miesto je pritom Irak, kde zomrelo 138 novinárov. Rusko sa umiestnilo na druhom mieste s 88 mŕtvymi. "V mnohých krajinách sa vraždy stali tým najľahším, najlacnejším a najefektívnejším spôsobom umlčania hlasu informácií," uviedol riaditeľ Insi Rodney Pinder pre internetovú stránku spoločnosti BBC.

SITA


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Lesný požiar v N. Tatrách už lokalizovali, nešíri sa
<< predchádzajúci článok
Riceová a Mottakí sú civilizovaní ľudia, vymenili si pár slov