Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

26. septembra 2014

Novinkou Európskeho dňa jazykov bola súťaž v preklade a speve pesničky



V tradičnom termíne 26. septembra sa aj dnes oslávil Európsky deň jazykov na Hviezdoslavovom námestí v centre Bratislavy. Kultúrne inštitúty či veľvyslanectvá rôznych krajín prezentovali svoje ...



Zdieľať



Bratislava 26. septembra (TASR) – V tradičnom termíne 26. septembra sa aj dnes oslávil Európsky deň jazykov na Hviezdoslavovom námestí v centre Bratislavy. Kultúrne inštitúty či veľvyslanectvá rôznych krajín prezentovali svoje jazykové a iné aktivity v stánkoch i filmami v priľahlom kine Mladosť.

Na otvorení podujatia zástupca staromestskej starostky Peter Osuský a hovorkyňa združenia zahraničných inštitútov EUNIC Antonia Grandeova pripomenuli najmä mladým ľuďom dôležitosť, potrebu a význam poznania cudzích jazykov pre cestovanie, spoznávanie kultúr a štúdium. Potom sa na pódiu vystriedali skupiny žiakov s kultúrnym programom v rôznych jazykoch. Nechýbal ani vedomostný kvíz pre všetkých účastníkov a záver programu tvorilo finále súťaže pod názvom Prelož a zaspievaj.

"Táto súťaž je novinka, ktorú sme tohto roku vyskúšali. Chceme pozdvihnúť záujem o preklad a keďže naše deti sú spevavé a majú radi jazyky, tak mali za úlohu zaspievať nejakú slovenskú alebo zahraničnú pesničku, ale v preklade. Nech si skúsia vložiť verš do rytmu a pritom vystihnú význam textu. Ten má k dispozícii porota a okrem neho hodnotí aj umeleckú stránku a spev. O súťaž bol záujem zo škôl a uvažujeme o vytvorení regionálnych kôl," uviedla pre TASR Nataša Procházková z Kancelárie generálneho riaditeľstva pre preklad z Európskej komisie v Bratislave.

Okrem sledovania programu návštevníci sa v stánkoch informovali o možnostiach jazykových kurzov v rôznych inštitútoch, súťažili v kvízoch o jednotlivých krajinách či v prospektoch spoznávali chorvátsky národný park Plitvické jazerá a iné prírodné a kultúrne pamiatky zapísané v UNESCO alebo ďalšie turistické zaujímavosti v Poľsku, Rakúsku, Španielsku, Taliansku, Bulharsku, Nemecku, Francúzsku, Veľkej Británii či Slovinsku. Záujemcovia o ruštinu si mohli vybrať kurzy pre bežný hovorový styk na šiestich úrovniach. Niektorí si vyskúšali krížovku a test v bulharskej azbuke. Tí pozornejší zistili, že chorvátska abeceda nemá písmena x, y, ch, ale zasa má mäkké č a dž.

Program Európskej únie (EÚ) pre vzdelávanie, odbornú prípravu, mládež a šport Erasmus na obdobie 2014-2020 a iné podporné zahraničné pobyty sa dali zistiť v stánku Európskej komisie. Možnosti jazykových štúdii ponúkala aj Filozofická fakulta Univerzity Komenského a občianske združenie Slovenská akademická asociácia pre medzinárodnú spoluprácu. Centrum pre slovenčinu ako cudzí jazyk Studia Academica Slovaca zasa vzdeláva v našom jazyku cudzincov.

Európsky deň jazykov bol vyhlásený v roku 2001 a je organizovaný Radou Európy a Európskou komisiou. Je oslavou jazykovej rôznorodosti členských krajín, ktoré tvoria súčasť bohatého kultúrneho dedičstva a tradícií. Cieľom je tiež podpora občanov k učeniu nových jazykov, vďaka ktorým si zvyšujú svoje šance na štúdium, prácu a lepší život v rámci EÚ.

Európsky deň jazykov Foto: Tablet.TV


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Putin tlačí na EÚ, chce zmeniť obchodnú časť asociačnej zmluvy
<< predchádzajúci článok
Opozícia opäť navrhuje podrobnejšie majetkové priznania funkcionárov