Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

25. mája 2007

Novú euroústavu treba mať pred voľbami v roku 2009



BRATISLAVA 25. mája (WEBNOVINY) – Európska únia (EÚ) potrebuje mať novú ústavu ešte pred voľbami do europarlamentu v roku 2009 a je dôležité nájsť v nej nezúžený kompromis zohľadňujúci potreby úspešnosti Európy v ...



Zdieľať

BRATISLAVA 25. mája (WEBNOVINY) – Európska únia (EÚ) potrebuje mať novú ústavu ešte pred voľbami do europarlamentu v roku 2009 a je dôležité nájsť v nej nezúžený kompromis zohľadňujúci potreby úspešnosti Európy v globálnej súťaži. Zhodli sa na tom viacerí predsedovia parlamentov v diskusii o budúcnosti Európy v rámci dvojdňovej Konferencie predsedov parlamentov krajín EÚ, ktorá sa v piatok začala v Bratislave.

Predseda portugalského parlamentu Jaime José Matos da Gama vyslovil vieru, že nová zmluva bude prijatá ešte pre voľbami do EP a vyvedie Európu z „inštitucionálnej slepej uličky". Nemožno podľa neho zabudnúť, že treba spravodlivý vyvážený rozhodovací proces, ktorý nevylúči z rozhodovania národné parlamenty. Na to je podľa neho vhodná pôda práve na tejto konferencii. Potrebujeme podľa neho jednotnú centrálnu banku, hospodársku politiku bez ochranárskych prvkov, kohéznu politiku, musíme zlepšovať poľnohospodársku politiku a tiež prijať spoločnú európsku ústavnú zmluvu. Európa považuje za náročné vyrovnať sa s globalizáciou, lebo v pomere k svetovej populácii je nás stále menej a stále menej je aj európskych výrobkov na svetovom trhu. „Máme nedostatok zdrojov v prípade medzinárodných kríz, nepodarilo sa získať nových spojencov a máme problémy aj s tradičnými,“ povedal Gama. Treba podľa neho vybudovať vzťahy s novými partnermi v Ázii či Latinskej Amerike, avšak bez protekcionizmu. Vo vzťahoch s Ruskom sa nesmieme vrátiť do obdobia studenej vojny, pokračoval. „Dúfam, že na stretnutí šéfov parlamentov o rok v Portugalsku budeme mať pred sebou návrh novej zmluvy, ktorú budeme ratifikovať,“ povedal Gama.

Predseda macedónskeho parlamentu Ljubiša Georgievski vyzdvihol vysokú podporu európskej integrácii medzi občanmi jeho krajiny. Vyzdvihol tiež pomalé, ale isté napredovanie regiónu práve za pomoci EÚ. Predseda českého senátu Přemysl Sobotka odmietol v EÚ prístup neopodstatneného optimizmu, ale aj prehnanej byrokracie budujúcej európsky „nadštát“. Prebyrokratizovaná EÚ pripomína časy tzv. reálneho socializmu, povedal. „Nie sme v kríze, konajme. Budujme poľnohospodársku politiku, bezpečnosť. Ak chceme dlhodobú úspešnosť európskej integrácie, musíme sa vrátiť k jej základom,“ uzavrel Sobotka.

Aj predsedníčka Národnej rady rakúskeho parlamentu Barbara Prammerová zdôraznila potrebu prijať novú európsku ústavu ešte pred novými voľbami do európskych orgánov v roku 2009. „Návrh zmluvy bol pozitívnym znakom do budúcnosti. Zmenšenie zmluvy by bola nesprávna cesta, lebo občania od nás očakávajú dôveryhodnosť,“ povedala Prammerová s tým, že cesta je v dialógu, v ktorom dokážu ľudia pochopiť a akceptovať aj negatívne stránky. Práve to je podľa nej úloha národných parlamentov, dodala. Šéfka maďarského parlamentu Katalin Sziliová položila otázku, ako majú občania veriť EÚ, keď počujú politikov hovoriť skepticky. „Hnacou silou je integrácia, a nie izolácia,“ povedala Sziliová. Prioritami by podľa nej malo teraz byť dosiahnuť kompromis, zachovať hodnoty obsiahnuté v ústavnej zmluve, hovoriť o predstavách, ktoré sa vynorili v posledných dvoch rokoch, mať ústavu ešte pred voľbami v roku 2009 a jej rýchla a úspešná ratifikácia, ktorá zabráni štátom hľadieť do seba. „Naším poslaním je vytvoriť nový text, ktorý by vychádzal z ústavnej zmluvy a obsahoval aj nové veci,“ uzavrela Sziliová.

SITA


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Skupina detí s nárokom na vakcináciu zdarma sa zväčšila
<< predchádzajúci článok
Juščenko preberá kontrolu nad jednotkami ministerstva