Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

03. marca 2011

Nový boj o novácku chemičku vypukne zrejme koncom marcaNový tender na kúpu Nováckych chemických závodov, a.s. (NCHZ), ktoré sú v súčasnosti v konkurze, začne zrejme koncom marca. Ako uviedol pre agentúru SITA jeden z veriteľov Miroslav Remeta, ...Zdieľať
novacke chemicke zavody Foto: nchz.skBRATISLAVA 3. marca (WEBNOVINY) - Nový tender na kúpu Nováckych chemických závodov, a.s. (NCHZ), ktoré sú v súčasnosti v konkurze, začne zrejme koncom marca. Ako uviedol pre agentúru SITA jeden z veriteľov Miroslav Remeta, v súčasnosti sa pripomienkujú podmienky ďalšieho tendra. “Pred zhruba dvoma týždňami sme sa na schôdzi veriteľov zhodli na tom, ako by mal vyzerať ten ďalší tender, ktorého podmienky by mali byť skoro také isté ako predtým. Očakávam, že niekedy budúci týždeň by sa malo ukončiť pripomienkovanie a mali by sa definitívne schváliť podmienky nového tendra. Takže koncom marca by mohol byť nový tender vyhlásený,“ povedal Remeta.


Ako vyplýva z informácií zverejnených v Obchodnom vestníku, veriteľský výbor rokoval o podmienkach nového tendra 17. februára tohto roku. Fond národného majetku SR, ktorý je najväčším veriteľom NCHZ, v rámci vytvárania nových podmienok tendra navrhol stanovenie najnižšej prípustnej cenovej ponuky za novácke závody vo výške 2 mil. eur. Podľa zverejnených, ale ešte nie schválených podmienok, by mal záujemca o novácku chemičku tiež predložiť podnikateľský zámer s kapitolami o zachovaní zamestnanosti, zachovaní podnikateľskej činnosti a o plánovaných investíciách do technológií. Víťaz tendra by sa mal podľa návrhu fondu pod hrozbou sankcií právne zaviazať zachovať prevádzku v podniku minimálne na päť rokov. Fond taktiež chce, aby sa desiatim svetovým lídrom v chemickom priemysle priamo zaslalo oznámenie o ponukovom kole.

Podnikateľ Miroslav Remeta, ktorý sa v prvom tendri o novácku chemičku uchádzal prostredníctvom svojej spoločnosti M-Energo, znova potvrdil o podnik záujem. “Zatiaľ nie sú podmienky proti tomu, že by sme do nového tendra išli. Pokiaľ však predaj bude o kšeftovaní, to znamená o tom, že kúpiť NCHZ na ďalšie špekulovanie, tak my to nechceme. Takže pokiaľ to bude tender o zachovanie fabriky, tak do toho určite pôjdeme,“ konštatoval Remeta. V prvom tendri ponúkala spoločnosť M-Energo za novácke závody 2 mil. eur. Bola to jediná ponuka na kúpu krachujúceho podniku. Prvé kolo tendra však spochybnil Fond národného majetku.

Veritelia sa rozhodli o pokračovaní prevádzky v NCHZ konca januára tohto roka. Rozhodnutie veriteľov pokračovať v prevádzke následne odobril aj Okresný súd v Trenčíne, ktorý schválil správcom konkurznej podstaty predložený pokyn.

Akciová spoločnosť Novácke chemické závody je dodávateľom chemických surovín pre široké spektrum priemyselných odvetví. Produkciu chemických výrobkov zabezpečujú výrobné prevádzky troch závodov. Hlavným predmetom podnikania spoločnosti je výroba a predaj výrobkov na báze výroby a spracovania chlóru, produkcie karbidu vápnika a technických plynov, výroby polyvinylchloridu (PVC) a produktov jeho spracovania. Spoločnosť exportuje svoje výrobky do viac ako 50 krajín celého sveta. V súčasnosti vo firme pracuje zhruba 1 700 zamestnancov.

Novácka chemička sa dostala do problémov po tom, ako Európska komisia vlani rozhodla, že NCHZ, ako aj ich bývalá materská spoločnosť 1. garantovaná, budú musieť zaplatiť za kartelové dohody s ďalšími európskymi chemickými spoločnosťami pokutu 19,6 mil. eur. Podľa komisie totiž v rokoch 2004 a 2007 stanovili ceny a rozdelili si trhy s práškovým acetylidom vápenatým, granulovaným acetylidom vápenatým a granulovaným horčíkom vo veľkej časti Európskeho hospodárskeho priestoru. Novácka firma podala po udelení pokuty návrh na konkurz, čomu súd vyhovel.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Matica protestuje proti presunu súsošia Ľudovíta Štúra
<< predchádzajúci článok
Ratingové agentúry sú zaujaté, tvrdí Matolcsy

Nový boj o novácku chemičku vypukne zrejme koncom marca - diskusné fórum čitateľov