Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Príroda-Zvieratá

16. júna 2018

Nový chodník z Cigeľky spojí oblasti bohaté na podzemné pramene



Ilustračná snímka



Zdieľať
Ilustračná snímka Foto: TASR - Andrej Galica
 
Cigeľka 16. júna (TASR) – Medzi prihraničnou obcou Cigeľka v okrese Bardejov a Gminou Uscie Gorlickie v Poľsku vznikne cezhraničný turistický chodník, ktorý spojí oblasti bohaté na podzemné pramene. Na chodník V krajine minerálnych vôd na slovenskej strane sa napojí Cesta minerálnych vôd na poľskej strane. Na trase osadia značky a na začiatku oboch východiskových bodov budú umiestnené informačné tabule a mapy s vytýčeným smerom.


Na realizáciu cezhraničného mikroprojektu získali dotáciu takmer 34.000 eur v rámci programu Interreg V-A Poľsko Slovensko na roky 2014 – 2020. Finančná podpora pochádza z Fondu mikroprojektov – Strešného projektu Spája nás príroda a kultúra, na ktorom spolupracuje Prešovský samosprávny kraj a Zväzok Euroregión Tatry.

Starosta Cigeľky Ľudovít Kravec informoval, že cieľom projektu je zviditeľniť obec ako lokalitu s množstvom prameňov. Vydajú tiež publikáciu, do ktorej sa dostane história využitia liečivej vody Cigeľka. Zorganizujú aj sériu prednášok, ich zámerom je podporiť zvýšenie atraktívnosti poľských kúpeľov Wysowa-Zdroj a obce Cigeľka.

Známy prameň slanej liečivej vody Cigeľka vyviera z vrtu z hĺbky 160 metrov, má stabilnú teplotu od deväť do 11 stupňov Celzia. Bežný návštevník má k prameňu voľný prístup, lebo z vrtu vyviera viac vody, ako spotrebuje firma na fľaškovanie. Nevyužitá pramenitá voda vyteká do potoka.

„V minulosti sa tento prameň liečivej vody využíval hlavne pri poruchách zažívacieho traktu. Ale z kroniky a ústneho podania máme informácie, že sa používal aj pri problémoch s pohybovým ústrojenstvom. Boli tam vaňové kúpele, pacienti absolvovali týždenné alebo dlhšie pobyty. Bolo to veľmi prospešné,“ dodal starosta.

V katastri obce Cigeľka sa nachádza okolo 12 ďalších prameňov, ktoré majú kyslú chuť a domáci ich nazývajú ščavica. V súčasnosti sú funkčné iba tri či štyri z nich.

Poľský partner projektu má okolo desať minerálnych prameňov. Voda svojím zložením je podobná ako v Cigeľke.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
VIDEO: Zuzana Mauréry si prevzala Hercovu misiu. Cenu venovala otcovi
<< predchádzajúci článok
Vernárske folklórne slávnosti prezentujú Spiš, Horehronie aj Gemer