Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

05. augusta 2006

Nový ukrajinský premiér chce skončiť spory s MoskvouNový ukrajinský premiér Viktor Janukovyč povedal, že chce zastaviť spory medzi Kyjevom a Moskvou v takých kľúčových otázkach ako je prípadné členstvo Ukrajiny v NATO a cena plynu dodávaného z ...Zdieľať

MOSKVA 5. augusta (WEBNOVINY) - Nový ukrajinský premiér Viktor Janukovyč povedal, že chce zastaviť spory medzi Kyjevom a Moskvou v takých kľúčových otázkach ako je prípadné členstvo Ukrajiny v NATO a cena plynu dodávaného z Ruska. Uviedol to v rozhovore, ktorý v sobotu zverejnil ruský vládny denník Rossijskaja Gazeta. "Musíme zastaviť hádky s našimi susedmi a naučiť sa viesť úctivé diskusie," povedal Janukovyč. Dodal, že Rusko je "dôležitý partner" pre novú ukrajinskú vládu. "Nová vláda nebude živiť protiruské pocity na Ukrajine," povedal líder proruskej Strany regiónov s voličskou základňou hlavne na východe štátu, kde sa hovorí po rusky.

Janukovyč je obľúbencom Moskvy. V roku 2004 ho ruský prezident Vladimir Putin podporoval v sporných prezidentských voľbách, ktoré spustili "oranžovú revolúciu" a viedli k tomu, že sa hlavou štátu stal jeho prozápadne orientovaný rival Viktor Juščenko. Nový premiér, ktorého ukrajinský parlament vo funkcii potvrdil v piatok, v rozhovore pre ruský denník povedal, že jeho krajina bude schopná vyjednávať o cene dodávok ruského plynu. Spory o cenu viedli k tomu, že Moskva dodávky v januári tohto roka dočasne zastavila. Janukovyč tiež povedal, že zostáva odporcom vstupu Ukrajiny do NATO. Ukrajinský prezident Juščenko chce, aby sa Kyjev stal členom Severoatlantickej aliancie, ale Janukovyč podotkol, že obaja politici dosiahli dohodu, že o otázke členstva v NATO rozhodnú v referende voliči. Zdôraznil pritom, že "väčšina" Ukrajincov podľa prieskumov verejnej mienky členstvo v západnej obrannej aliancii odmieta. Nový premiér v rozhovore tiež ospravedlňoval prítomnosť niektorých ministrov terajšej opozície v jeho vláde a zdôraznil potrebu zjednotenia Ukrajiny, ktorá je rozdelená na proruský východ a nacionalistický západ. "Vláda nesmie slúžiť polovici krajiny ale celému štátu, ak má byť efektívna," povedal.

SITA,AFP,AP


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
V Piešťanoch postavia centrum za 120 miliónov
<< predchádzajúci článok
Tropická búrka Prapiroon si vyžiadala najmenej 31 obetí