Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

20. februára 2009

Nových členov EÚ čaká podľa Svetovej banky ťažké obdobie



Svetová hospodárska kríza vplýva podľa Svetovej banky (SB) na desať najnovších členov európskej únie veľmi tvrdo, pričom vyhliadky na zlepšenie globálnej situácie, prílevu súkromného ...



Zdieľať
VARŠAVA/PRAHA 20. februára (WEBNOVINY) - Svetová hospodárska kríza vplýva podľa Svetovej banky (SB) na desať najnovších členov európskej únie veľmi tvrdo, pričom vyhliadky na zlepšenie globálnej situácie, prílevu súkromného kapitálu a hospodárskeho rastu sa zhoršujú. Ako SB v piatok uviedla, po kolapse zahraničného dopytu prílev kapitálových tokov vysychá, pričom situácia sa zhoršila hlavne v oblasti medzibankových pôžičiek medzi bankami zo západnej časti EÚ a ich pobočkami na východe.



Ekonomické predpovede vývoja pre desať najnovších členom EÚ banka nezverejnila, no podľa nej čelia nedostatku medzinárodnej likvidity, vystaveniu vplyvom zraniteľných bánk a kolabujúcim exportným trhom. V reálnej ekonomike vníma SB tento dopad veľmi citeľne, keďže bankroty spoločností sa hromadia a nezamestnanosť prudko rastie.


Svetová banka zverejnila v piatok aj stručný odhad hospodárskeho rastu pre Slovensko, Česko, Poľsko, Bulharsko, Rumunsko a Slovinsko, ktorých ekonomika by mala v tomto roku vzrásť v rozmedzí od nuly do dvoch percent. Najhoršie by sa malo dariť maďarskej ekonomike s prepadom o 3 %, pričom hospodárstvo pobaltských štátov by malo poklesnúť od 5 do 7 %. Predpovede hospodárskeho rastu vníma SB ako veľmi neisté, prevažne však majú charakter poklesu. Odhady SB sú aj napriek tomu optimistickejšie než uvádzajú analytici, vlády a centrálne banky regiónu. Česká vláda očakáva v tomto roku hospodársky pokles krajiny na úrovni maximálne 2 %, zatiaľ čo lotyšskú ekonomiku čaká pravdepodobne až 12-percentný pokles.

SITA/Reuters

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Stavba bratislavskej hrádze pokračuje, počasie ju mierne sťažuje
<< predchádzajúci článok
NDS si chce poistiť zlé rozhodnutia za 830 tis. €