Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

27. augusta 2010

NR SR aj o novele kompetenčného zákona



Novelu kompetenčného zákona, vráteného prezidentom Ivanom Gašparovičom, znovu prerokujú poslanci v úvode 5. schôdze Národnej rady SR v piatom volebnom období, ktorú zvolal jej ...



Zdieľať
parlament Foto: SITA

BRATISLAVA 27. augusta (WEBNOVINY) - Novelu kompetenčného zákona, vráteného prezidentom Ivanom Gašparovičom, znovu prerokujú poslanci v úvode 5. schôdze Národnej rady SR v piatom volebnom období, ktorú zvolal jej predseda Richard Sulík. Začne sa v utorok 7. septembra o 13:00 a podľa programu bude mať 32 bodov. Na schválenie kompetenčného zákona, ktorého cieľom je obnova ministerstva životného prostredia, bude musieť dvihnúť ruku nadpolovičná väčšina všetkých poslancov. Envirorezort mal pôvodne znovu fungovať od 1. septembra. V prípade, že parlament zákon schváli, hlava štátu navrhuje, aby sa ministerstvo obnovilo od 1. novembra.

V predloženom programe schôdze je 13 vládnych návrhov zákonov, medzi nimi aj návrh novely ústavy zužujúci poslaneckú imunitu, ktorý by malo plénum prerokovať v druhom čítaní. Na predchádzajúcej schôdzi za zúženie imunity hlasovalo 81 zo 144 prítomných poslancov. Okrem 79 koaličných poslancov SDKÚ-DS, SaS, KDH a Most-Híd za návrh hlasovali aj poslanci za SNS Anna Belousovová a Igor Štefanov. Poslanci za Smer-SD návrh nepodporili. Účelom navrhovanej právnej úpravy je zúžiť imunitu poslancov Národnej rady SR len na hlasovanie v Národnej rade SR alebo v jej výboroch a výroky prednesené pri výkone funkcie poslanca v Národnej rade SR alebo v jej orgánoch. Novelou sa odbúra aj potreba súhlasu národnej rady na trestné stíhanie poslancov parlamentu. Obdobným spôsobom sa navrhuje zúžiť imunita sudcov. Naďalej však bude potrebný súhlas národnej rady, resp. ústavného súdu, na vzatie poslanca, resp. sudcu a generálneho prokurátora do väzby. Na definitívne schválenie ústavného zákona treba súhlas minimálne 90 poslancov NR SR.

Poslanecké návrhy zákonov sú v programe zaradené tri. Sú medzi nimi novela vysokoškolského zákona z dielne Miroslava Beblavého (SDKÚ-DS), podľa ktorej všetci vysokoškoláci, ktorí odovzdajú svoju záverečnú prácu po 1. máji 2011, budú musieť pristúpiť na jej zverejnenie na webe. Druhou poslaneckou iniciatívou je návrh novely zákona o štátnych sviatkoch, dňoch pracovného pokoja a pamätných dňoch vypracovaný poslancom Smeru-SD Vladimírom Jánošom. Navrhuje, aby medzi pamätné dni Slovenskej republiky pribudol Deň obetí banských nešťastí. Svoj návrh predložila aj štvorica poslancov z Občianskej konzervatívnej strany, podľa ktorých by malo byť v zákone o voľbách do orgánov samosprávy obcí zrušené volebné moratórium zakazujúce volebnú kampaň 48 hodín pred dňom volieb, zákaz volebnej kampane mimo času vymedzeného v zákone, zákaz zverejňovania predvolebných prieskumov týždeň pred voľbami, ako aj zákaz poskytovania informácií o čiastkových výsledkoch volieb volebnými komisiami.

Poslanci si na 5. schôdzi vypočujú tiež niekoľko správ a účtovné závierky. Na programe je aj informácia o predložení výročných správ politických strán a politických hnutí za minulý rok, ako aj troje voľby, z toho dvoje neverejné. Verejne budú poslanci hlasovať o odvolaní a voľbe zástupcov navrhnutých vládou do Dozornej rady Sociálnej poisťovne. V tajnom hlasovaní by mali rozhodnúť o jednom členovi Rady Slovenskej televízie a o predsedovi Dozornej rady Fondu národného majetku SR.

SITA

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Naši poľnohospodári pozerajú po mongolskom trhu
<< predchádzajúci článok
NSR nechce zmierniť tempo rozpočtovej konsolidácie