Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

11. októbra 2011

NR SR: Figeľovým rečiam o solidarite Sulík uverí až Figeľ založí byt



KDH je podľa Figeľa pripravené na kompromis do poslednej chvíle



Zdieľať
Predseda parlamentu Richard Sulík nepovažuje apely predsedu KDH Jána Figeľa na solidárny postoj k Európe za úprimné. "Tvojím rečiam o solidarite uverím vtedy, keď v prospech eurovalu založíš svoj byt,“ povedal v utorok v parlamente na margo Figeľových výziev, aby SaS korigovala svoje rozhodnutie, podporila euroval a tým aj solidaritu s dlhmi ohrozenými krajinami eurozóny. Líder kresťanských demokratov označil Sulíkovu poznámku za tupú a odmietol na ňu reagovať.

Figeľ v pléne povedal, že to bola práve únia, ktorá sa k Slovensku pri rozširovaní zachovala veľkoryso. "My sme získavali, oni sa nás báli, nie naopak,“ podčiarkol a s odkázaním na Luxembursko podotkol, že to nie sú malé krajiny, ktoré integračným procesom strácajú. Pripomenul, že práve v Európskej únii Slovensko našlo historickú možnosť na rozvoj slobody, cestovania a hospodárstva. "Generácia pred nami nemala ani šancu diskutovať, nieže rozhodovať. (...) Stále hovoríte o centoch, skúste porátať aj miliardy. A, chvalabohu, že nie je všetko spočítateľné,“ adresoval Figeľ liberálom.
 

Jeden z lídrov liberálov Martin Chren z SaS Figeľovi odvetil, že Európu miluje, ale práve v týchto chvíľach sledujeme práve boj o jej budúcnosť, ktorá je v rukách politikov. "Kto porušoval pravidlá? Kto nám v skutočnosti kradne Európu a kto ju poslal do dlhovej pasce?“ pýtal sa.
 

KDH je podľa Figeľa pripravené na kompromis do poslednej chvíle. "Tá chvíľa ešte neuplynula. (...) Keď bolo minule hlasovanie, zelené letáky, ak ich máte niekde v stole, tak ich vytiahnite a skúste podľa toho hlasovať,“ pripomenul členom SaS plagátiky s nápisom že podporujú premiérku Ivetu Radičovú, ktoré mali na stoloch pri jej odvolávaní.
 

Sulíkovcom líder kresťanských demokratov pripomenul, aké strany v Európe proti navýšeniu eurovalu hlasovali – Národný front vo Francúzsku, Heiderovci v Rakúsku, či postkomunistická Die Linke v Nemecku. "Chce patriť medzi takýchto? Naozaj?“ pýtal sa koaličných partnerov a apeloval na nich, že solidarita nemôže byť jednosmerka. Sulík považuje takýto argument za nekorektný. "Predsa nezmeníme presvedčenie len preto, že nejaká iná strana má v nejakej konkrétnej veci rovnaký názor ako my,“ bránil sa.

(SITA)


   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Chronológia: Vybrané momenty koaličnej krízy pre euroval (11. 10. 2011)
 Zdravý rozum zostal doma, hnevá sa Igor Matovič (11. 10. 2011)
 Pád vlády môže zhoršiť pozíciu Slovenska na finančnom trhu (11. 10. 2011)
 Richard Sulík otvoril schôdzu a rokovanie vzápätí prerušil (11. 10. 2011)
 V ceste záchranného balíka stojí malé Slovensko (11. 10. 2011)
 Osud vlády je v rukách Smeru (11. 10. 2011)
 Politológ: SaS sa správa, ako keby sme suverenitu stále mali (11. 10. 2011)
 SaS sa v utorok na hlasovaní o eurovale nezúčastní (11. 10. 2011)
 Premiérka spojí hlasovanie o eurovale s dôverou vlády (11. 10. 2011)
 NR SR: Mikloš predpokladá schválenie eurovalu tento týždeň (11. 10. 2011)



nasledujúci článok >>
NR SR: Euroval musí prejsť, myslí si Dzurinda
<< predchádzajúci článok
Odborári symbolicky blokovali hraničné priechody