Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

30. apríla 2010

NR SR: Úhrady za kancelárie sú podľa zákonaKancelária Národnej rady SR postupuje striktne v súlade s platnými právnymi predpismi, reagovalo dnes tlačové oddelenie parlamentu na výzvu aliancie Fair-play, aby NR SR ...Zdieľať
parlament NR SR

Foto: SITA
BRATISLAVA 30. apríla (WEBNOVINY) - Kancelária Národnej rady SR postupuje striktne v súlade s platnými právnymi predpismi, reagovalo dnes tlačové oddelenie parlamentu na výzvu aliancie Fair-play, aby NR SR preverila plytvanie s peniazmi daňových poplatníkov za úhrady poslaneckých kancelárií. Podľa monitoringu mnohí poslanci peniaze daňových poplatníkov často využívajú nehospodárne a kancelárie neslúžia svojmu pôvodnému účelu. Parlament nekonkretizoval, ako naloží s podnetom Fair-play a či sa bude jednotlivými prípadmi podrobne zaoberať. Aliancia totiž kanceláriu vyzvala, aby záležitosť prešetrila a nehospodárne vynaložené prostriedky žiadala naspäť.

Najvážnejší prípad plytvania našla Fair-play u poslancov prenajímajúcich si kancelárie v priestoroch Smeru-SD na Gunduličovej ulici, no prípady konfliktu záujmov a podozrení na predraženie prenájmov kancelárií zistila aliancia aj u vyše dvadsiatky ďalších zo 75 poslancov, ktorých do monitoringu zaradili. Kým na Gunduličovej ulici sú najväčším problémom niekoľkonásobné platby za to isté, v ďalších prípadoch sú to najmä prenájmy kancelárií od spolustraníkov, darcov materských politických strán, asistentov či firiem rodinných príslušníkov. "Práve konflikt záujmov vytvára príliš veľké riziko, že cena za prenájom nie je spravodlivá a komerčná a daňoví poplatníci na ňu doplácajú," zhodnotila Zuzana Wienk z Aliancie Fair-play.

Napríklad na Tomášikovej ulici v Bratislave si prenajímajú poslaneckú kanceláriu od spoločnosti Salus Miroslav Jureňa, Vladimír Mečiar a Katarína Tóthová z ĽS-HZDS, pričom Jureňa a Mečiar platia rovnakú sumu zodpovedajúcu mesačnému limitu 896,24 eura preplácanému kanceláriou Národnej rady a Tóthová za rovnako veľkú kanceláriu na tom istom mieste platí mesačne pätinu toho, čo oni.
Čerpanie celej preplácanej sumy bez zreteľného opodstatnenia úrovne ceny sa opakovalo u viacerých poslancov. Tak to bolo aj u Beáty Sániovej z ĽS-HZDS, ktorá najprv platila za kanceláriu na Moyzesovej ulici v Martine presne 896,24 eura, čo je vysoká suma na túto lokalitu, a po troch mesiacoch, keď si prenajala ďalšie dve kancelárie, sa znížila na 431,5 eura.

Líder SNS Ján Slota si prenajíma kanceláriu od spoločnosti Technokon, v dozornej rade ktorej sedí Karol Gondík poskytujúci Slotovi právne poradenstvo a zastupuje ho v súdnych sporoch. Aliancia pripomína, že v lete 2008 dostal od SNS ponuku nahradiť Jaroslava Izáka na poste ministra životného prostredia. Od svojej asistentky si kanceláriu prenajal Dušan Galis (Smer-SD). Nachádza sa v Dolnom Kubíne a patrí advokátskej kancelárii M & B Partners, kde je Galisova asistentka Miroslava Bobíková jednou z advokátok.

Šéf poslaneckého klubu SDKÚ-DS Stanislav Janiš vsadil podľa monitoringu Aliancie Fair-play pravdepodobne na osobu blízku strane. Hnuteľný majetok si prenajíma od spoločnosti LES - INVEST, ktorej konateľom a jedným z dvoch spoločníkov je Jozef Grežďo z Turzovky. Človek s rovnakým menom je predsedom miestneho zväzu SDKÚ-DS Podvysoká a aktuálne je aj podpredsedom Žilinského regionálneho zväzu SDKÚ-DS. Iván Pásztor z SMK si prenajímal kanceláriu od spoločnosti Regio spol. s.r.o., kde je jednou zo spoločníčok Eva Pásztor, zdieľajúca s ním nehnuteľnosti. "Je teda pravdepodobné, že ide o rodinných príslušníkov," konštatuje sa v zisteniach z monitoringu.

Kresťanská demokratka Mária Sabolová si prenajímala kanceláriu od spoločnosti Variabil. Spoločníkom v nej je aj Ján Paľovčík, ktorý v roku 2005 kandidoval do zastupiteľstva Košického samosprávneho kraja s podporou KDH a OKS. Druhým spoločníkom je Andrej Hajduk, ktorý bol v rokoch 2002 až 2006 poslancom NR SR za KDH a predtým daroval strane 34 darov v celkovej hodnote viac ako 7 300 eur. "Poslanecké kancelárie si poslanci prenajímajú individuálne, neinformujú o tom centrálu strany. KDH však pripravuje nové pravidlá pre budúci poslanecký klub, kde sa bude riešiť aj táto otázka," zareagoval hovorca KDH Martin Krajčovič.

Ako uviedla Wienk, zdá sa, že Kancelária Národnej rady SR prepláca poslancom tieto peniaze bez akéhokoľvek overovania. Väčšina poslaneckých kancelárií sa nachádza v Bratislave aj napriek tomu, že tu majú všetci 150 zákonodarcovia k dispozícii kancelárie na západnej terase Bratislavského hradu.

SITA

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Žiadny nový prípad prasacej chrípky
<< predchádzajúci článok
Šéfa múzea zasväteného Stalinovi zbili na smrť

NR SR: Úhrady za kancelárie sú podľa zákona - diskusné fórum čitateľov