Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

18. júna 2015

NRSR:Hospodársky výbor odobril zrýchlený režim k významným investiciám



Na snímke pohľad na rokovanie pléna parlamentu, ilustračné foto



Zdieľať
Na snímke pohľad na rokovanie pléna parlamentu, ilustračné foto Foto: TASR/Štefan Puškáš
Bratislava 18. júna (TASR) – Členovia hospodárskeho výboru parlamentu dnes odobrili zrýchlený režim pri schvaľovaní vládnej novely zákona o významných investíciách. Právnu normu pripravilo ministerstvo hospodárstva a v stredu 17. júna ju schválila vláda. Národná rada ju v skrátenom konaní môže prerokovať už na aktuálnej schôdzi.


Novela má umožniť, aby bolo v prípade významnej investície možné urýchliť procesy, čo sa týka stavebného povolenia či územných plánov. To má zabezpečiť efektívne využitie rozľahlých nevyužitých území na budovanie priemyselných parkov pre potreby investorov.

Dôvody na skrátené legislatívne konanie vysvetlil poslancom štátny tajomník rezortu hospodárstva Rastislav Chovanec. Podľa neho sú zmeny v zákone o niektorých opatreniach týkajúcich sa prípravy významných investícií predpokladom hospodárskeho rozvoja Slovenska, čo má za cieľ priniesť nielen priamy nárast počtu nových pracovných miest ale aj zvýšiť potenciál rozvoja sekundárnych dodávateľských vzťahov a tým pádom aj vytvorenie nepriamych pracovných miest.

Pre nedostatočnú pripravenosť územia pritom podľa Chovanca v minulosti neprišli na Slovensko niektoré zahraničné investície. Opozičného poslanca za KDH Alojza Přidala ale zaujímalo, aké to boli zmarené zahraničné investície a kedy sa tak stalo. "Prečo sme nereagovali bezprostredne po takejto zmarenej investícii, prečo reagujeme až teraz?" kládol otázky Přidal.

Jeho kolega z klubu KDH Jozef Mikuš sa zase obáva, čo bude s takýmito veľkými priemyselnými parkmi, pod ktorými štát vykúpi pozemky, ak investor nepríde. Spolu s Gabrielom Csicsaiom (Most-Híd) argumentovali, že štát by v takomto prípade mal brať do úvahy aj kvalitu pôdy, ktorá sa pod priemyselné parky vykúpi. Pretože kvalitná pôda vhodná na poľnohospodárske účely sa nedá len tak premiestniť z jednej časti Slovenska do druhej.

Podľa Chovanca sa ale v poslednej dobe na Slovensku opakovane stalo, že prišli záujemcovia, ktorí majú záujem po kríze investovať vo veľkom. Na takéto investície je podľa neho potrebné mať pripravené väčšie plochy, väčšie priemyselné parky. Slovensko pre absenciu takýchto parkov prišlo podľa neho o investície firiem ako Apollo či Nexen.

"Dnes je záujem zahraničných firiem investovať na Slovensku vo veľkom výrazne vyšší, práve preto potrebujeme mať možnosť v skrátenom procese aktívne vstúpiť do procesu vyvlastňovania a pripraviť prostredníctvom stopercentnej štátnej spoločnosti jeden veľký pozemok," argumentoval Chovanec. To ale podľa neho neznamená, že ak by sa navrhovaná novela schválila, štát by sa "rozbehol" po Slovensku a vykúpil by niekoľko sto hektárov pozemkov.

"Nebudeme investovať dopredu, nevykúpime pozemky okamžite," vysvetľoval. Pripravil by sa podľa neho len prostredníctvom zmluvy o budúcej zmluve mechanizmus, ktorý by sa v prípade záujmu investora, ktorý na Slovensko reálne prichádza, dal vo veľmi krátkom čase spustiť potrebný proces.



Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
V Budapešti pristálo lietadlo Air Transatu - nového spoja s Kanadou
<< predchádzajúci článok
Grécko nemieni zaviesť kapitálové kontroly, vklady sú v bezpečí