Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

08. marca 2006

O jadrovej kríze rokuje MAAE, BR OSN bude budúci týždeň



O iránskom jadrovom programe bude Bezpečnostná rada OSN (BR OSN) rokovať už na budúci týždeň. V stredu o tom informoval nemenovaný diplomat blízky Medzinárodnej agentúre pre atómovú energiu ...



Zdieľať

BRATISLAVA 8. marca (WN/SITA/AFP/AP) - O iránskom jadrovom programe bude Bezpečnostná rada OSN (BR OSN) rokovať už na budúci týždeň. V stredu o tom informoval nemenovaný diplomat blízky Medzinárodnej agentúre pre atómovú energiu (MAAE). "Máme informácie, že to bude na budúci týždeň," povedal. MAAE už od pondelka vo Viedni rokuje o správe svojho šéfa Muhammada al-Baradiího o iránskych nukleárnych aktivitách. Táto správa sa zasiela BR OSN, čo už potvrdil aj americký vyslanec pri MAAE Gregory Schulte.

Medzinárodné spoločenstvo opakovane vyzvalo Irán na úplné zastavenie všetkých aktivít súvisiacich s procesom obohacovania uránu. Irán predložil ponuku, podľa ktorej sa na dva roky vzdá obohacovania uránu vo veľkom rozsahu. Teherán však nie je ochotný ustúpiť vo veci obohacovania uránu v malom rozsahu, ktorého zastavenie je kľúčovou požiadavkou Moskvy, Washingtonu a ostatných krajín.

Podľa iránskeho prezidenta Mahmúda Ahmadínedžáda Západ zvyšovanie nátlaku na Irán pre jeho jadrový program "oľutuje". Irán podľa neho nepristúpi na požiadavky obmedziť svoje aktivity napriek hrozbe okamžitej akcie zo strany BR OSN. "Ak chce ktokoľvek poškodiť práva iránskeho národa, svoje konanie rýchlo oľutuje. Irán sa nepoddá politickému tlaku a vydieraniu," vyhrážal sa fundamentalistický prezident v západoiránskej provincii Lorestan. "Uvidíme, či budú rešpektovať naše práva alebo nie. Ak ich budú akceptovať, môžeme pokračovať v spolupráci. Ak však chcú zatvoriť oči pred právom iránskeho národa, budeme pokračovať v ceste, ktorú sme si zvolili," odkázal Ahmadínedžád rokujúcim stranám vo Viedni.

Teherán v správe, ktorú si má vypočuť MAAE, varoval, že iniciatíva proti Iránu sa môže vrátiť v podobe "škody a bolesti". "Spojené štáty majú schopnosť spôsobovať škodu a bolesť... avšak Spojené štáty môžu škodu a bolesť aj prijímať," uvádza sa vo vyhlásení s tým, že "pokiaľ je toto cesta, ktorú si (USA) chcú vybrať, nech to len roztočia."

Spojené štáty a európske krajiny reagujú, že nekompromisný postoj Iránu v otázke jadrového programu nedáva svetu inú možnosť ako požiadať o zásah BR OSN. Rakúsky zástupca v MAAE Thomas Seltzer uviedol, že Irán musí prestať s procesom obohacovania uránu a plne spolupracovať s inšpektormi OSN. V opačnom prípade sa sankciám BR OSN nevyhne.

Americký vyslanec Schulte predtým vyhlásil, že "prišiel čas na konanie Bezpečnostnej rady". Schulte vysvetľoval "rastúce medzinárodné obavy" rozhodnutím Iránu obmedziť inšpekcie MAAE, rozširujúcim sa programom obohacovania uránu a znepokojujúcimi závermi inšpektorov, ktoré poukazujú prinajmenšom na predošlý záujem o jadrové zbrane. "Irán ešte stále nevyšiel s pravdou von," tvrdí vyslanec. Islamská republika podľa neho vlastní plány, ktoré môžu byť použité iba na výrobu jadrových hlavíc, a jadrový program je naviazaný na armádu. Francúzsko, Nemecko a Británia nezávisle od toho varovali, že známe skutočnosti o iránskom jadrovom programe sú len "špičkou ľadovca".

FOTO: SITA/AP


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Arašidové bozky môžu byť posledné
<< predchádzajúci článok
Rokovania s Kia sú podľa Malchárka už pokojné