Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

16. apríla 2007

O návrhu účinnosti novely ZP má rozhodnúť vláda



Pri rozhodovaní o obsahu návrhu novely Zákonníka práce (ZP) by mala vláda v stredu rozhodnúť aj o tom, kedy sa novela pracovného kódexu začne uplatňovať v praxi. Uviedla to štátna tajomníčka ...



Zdieľať

BRATISLAVA 16. apríla (WEBNOVINY) - Pri rozhodovaní o obsahu návrhu novely Zákonníka práce (ZP) by mala vláda v stredu rozhodnúť aj o tom, kedy sa novela pracovného kódexu začne uplatňovať v praxi. Uviedla to štátna tajomníčka Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR (MPSVR) Emília Kršíková. Navrhované zmeny v Zákonníku práce by mali byť pritom podľa pôvodného návrhu rezortu práce a sociálnych vecí účinné od 1. júla tohto roka. "Bolo by možné uvažovať aj o účinnosti novely Zákonníka práce od 1. septembra, ale to už bude na rozhodnutí vlády," povedala Kršíková. Ako ďalej uviedla, na potrebu vytvorenia určitej lehoty medzi zverejnením novely Zákonníka práce v Zbierke zákonov SR a jej účinnosťou upozornila aj Legislatívna rada vlády.

Navrhované zavedenie definície závislej práce, ktorá sa má vykonávať výlučne v pracovnom pomere, môže mať negatívny vplyv na obyvateľstvo. Uvádza sa to v doložke finančných a ekonomických vplyvov a vplyvov na zamestnanosť a podnikateľské prostredie k navrhovanej novele Zákonníka práce, ktorú zverejnilo MPSVR. "Negatívny vplyv môže byť pre časť nútených živnostníkov, ktorí z dôvodu schválenia navrhovanej zmeny nebudú mať odberateľa svojej práce, takže sa fakticky stanú nezamestnanými," priznáva ministerstvo. Tomuto negatívnemu dopadu je podľa ministerstva práce možné zabrániť tým, že si títo ľudia nájdu iného odberateľa, alebo sa stanú zamestnancami.

Rezort práce a sociálnych vecí predpokladá, že z celkového počtu približne 414 tis. živnostníkov, ktorí k 1. januáru tohto roka pôsobili na Slovensku, pracuje 6 % ako vynútení živnostníci na základe požiadavky zamestnávateľov. Ide teda podľa ministerstva asi o 25 tis. živnostníkov. Ak títo živnostníci v súčasnosti dostávajú od zamestnávateľa hrubý mesačný príjem 20 tis. Sk a takýto príjem by po novele Zákonníka práce poberali ako zamestnanci vo forme mzdy, do poistných fondov by sa ročne odviedlo spolu o vyše 1,84 mld. Sk viac. Živnostníci s hrubým príjmom 20 tis. Sk totiž platia odvody z minimálnej mzdy, ktorá je 7 600 Sk a zamestnancovi by sa odvody vypočítali z hrubej mzdy 20 tis. Sk. Prijatie 25 tis. živnostníkov do pracovného pomeru a zachovanie ich mesačného príjmu 20 tis. Sk vo forme hrubej mzdy by zamestnávateľov stálo ročne takmer 2,83 mld. Sk.

SITA


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Podľa Le Pena Sarkozy sa nemusí dostať do druhého kola volieb
<< predchádzajúci článok
Putin podpísal dekrét o zlúčení Transnefti a Transnefteprodukt