Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

07. januára 2014

O správnosti zákona o pomoci v hmotnej núdzi rozhodne Ústavný súd SR



Ústavný súd (ÚS) SR preskúma, či novela zákona o pomoci v hmotnej núdzi, ktorá je už v platnosti, je v súlade s Ústavou SR.



Zdieľať
Bratislava 7. januára (TASR) - Ústavný súd (ÚS) SR preskúma, či novela zákona o pomoci v hmotnej núdzi, ktorá je už v platnosti, je v súlade s Ústavou SR.

Foto: TASR/František Iván

Stane sa tak na základe podania niektorých opozičných poslancov v zastúpení bývalým ministrom práce Jozefom Mihálom (SaS). "Národná rada SR pri výkone svojej zákonodarnej právomoci jednoznačne prekročila rámec daný ústavou," upozornili poslanci v dokumente adresovanom ÚS SR.

Nové znenie zákona má porušovať právo na pomoc, ktorá je nevyhnutná na zabezpečenie základných životných podmienok. Novela totiž na jednej strane stanovuje, čo sú základné životné podmienky, no na druhej strane vytvára reálnu situáciu, v ktorej nebude mať dotknutá osoba tieto podmienky zabezpečené. Stať sa to môže v prípade, ak ľudia v hmotnej núdzi odmietnu odpracovať za mesiac 32 hodín v rámci menších obecných služieb alebo dobrovoľných činností.

"Netvrdíme, že podmieňovanie práva na základné životné podmienky určitou aktivitou potenciálnych poberateľov je z hľadiska nastavenie sociálnej politiky nesprávne, iba tvrdíme, že v tejto podobe je v rozpore so súčasným znením ústavy," uvádza sa v dokumente, ktorý takisto upozorňuje na možnosť nerovnakého zaobchádzania s poberateľmi dávok v hmotnej núdzi.

Predstavitelia obce totiž budú podľa opozičných poslancov v praxi rozhodovať o tom, ktorí poberatelia dávok si budú musieť dávku odpracovať a ktorí nie. Novela úradníkom nestanovuje povinnosť ponúknuť prácu všetkým občanom v hmotnej núdzi a nestanovuje ani kritériá, podľa ktorých by mali rozhodovať. "Vytvoril sa teda priestor na úplnú svojvôľu úradníkov, komu prácu ponúknu a komu nie," upozornili poslanci.

Novelu zákona o pomoci v hmotnej núdzi schválil parlament prvýkrát 29. októbra 2013. Prezident SR Ivan Gašparovič však dokument nepodpísal a vrátil ho do NR SR. Pri ďalšom hlasovaní poslanci odmietli všetky pripomienky hlavy štátu a dokument opäť schválili 26. novembra minulého roku. V novej podobe platí zákon od začiatku tohto roka.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Bulharský regulátor začal kontrolovať zahraničné enegetické koncerny
<< predchádzajúci článok
Kauza pivovar Urpín sa vracia, v prípade doplnia dokazovanie