Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika    Zdravie

09. decembra 2009

O užívaní antibiotík pre deti rozhodnú testy



Detskí a dorastoví lekári budú od roku 2011 povinní zisťovať pôvod infekcií a hodnoty C-reaktívneho proteínu, tzv. CRP testami. Ako na tlačovej konferencii v Košiciach vysvetlil prodekan Lekárskej ...



Zdieľať
KOŠICE 9. decembra (WEBNOVINY) - Detskí a dorastoví lekári budú od roku 2011 povinní zisťovať pôvod infekcií a hodnoty C-reaktívneho proteínu, tzv. CRP testami. Ako na tlačovej konferencii v Košiciach vysvetlil prodekan Lekárskej fakulty UPJŠ Pavol Jarčuška, pomocou týchto testov sa dá určiť akého pôvodu je infekčné zápalové ochorenie, či ho spôsobili vírusy alebo baktérie. "Pri vírusovom zápalovom ochorení je úplne zbytočné podávať antibiotiká, pretože sú neúčinné. Zaberajú len na zápaly spôsobené baktériami. V detskom veku len 20 percent ochorení spôsobujú baktérie, väčšinu tvoria vírusové ochorenia," zdôraznil Jarčuška. Ako doplnil, už teraz začína skúšobné obdobie využívania týchto testov. CRP test dokáže spoľahlivo, bezpečne a rýchlo - do 3 až 5 minút, rozlíšiť na základe jedinej kvapky krvi vírusovú od bakteriálnej infekcie. Namerané hodnoty následne pomôžu lekárom správne sa rozhodnúť pri predpisovaní antibiotík. Od roku 2011 budú musieť lekári CRP testy využívať, aby sa predišlo nadmernej spotrebe antibiotík, v ktorej sa Slovensko radí na 6. až 9. miesto v rámci Európy. Zdôraznil pritom, že zbytočné predpisovanie antibiotík vedie k rezistencii na antibiotiká, ktoré potom prestávajú účinkovať.


Podľa Jarčušku je viacero možností ako zabezpečiť plnenie tejto povinnosti. Jednou z nich je posielať vzorky na vyšetrenie do biochemického laboratória, čo však odďaľuje čas, kým získa potrebný výsledok alebo si lekár kúpi špeciálny prístroj, ktorý z kvapky krvi pacienta lekárovi naznačí aký liečebný postup má zvoliť. Testy pomocou prístroja by mali robiť detskí a dorastoví lekári preto, že práve v kategórii detí a mládeže je vysoké predpisovanie antibiotík, uviedol Jarčuška v odpovedi na otázku agentúry SITA. Cena prístroja sa podľa jeho slov pohybuje od 800 do 1300 eur podľa druhu, pričom ho lekár môže využiť aj na ďalšie druhy testov zahrnuté výrobcom. Pacient nebude musieť nič priplácať, náklady na tieto vyšetrenia bude hradiť poisťovňa.

SITA

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Rakovinu môže spôsobiť aj chybný počet chromozómov
<< predchádzajúci článok
OSN odsúdila útoky v Bagdade