Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

30. augusta 2013

O Zlatého gunára sa na Kremnických gagoch uchádza päť hudobných sVo štvrtok popoludní (29. 8.) sa v Kremnici začal 33. ročník medzinárodného festivalu humoru a satiry Kremnické gagy 2013, ktorý potrvá až do nedele 1. septembra.Zdieľať
Kremnica 30. augusta (TASR) – Vo štvrtok popoludní (29. 8.) sa v Kremnici začal 33. ročník medzinárodného festivalu humoru a satiry Kremnické gagy 2013, ktorý potrvá až do nedele 1. septembra.

Ilustračná snímka Foto: TASR/Dušan Hein

O medzinárodné ocenenie Zlatý gunár sa uchádzajú umelci v šiestich kategóriách, jednou z nich sú aj Hudobné produkcie.

V tejto kategórii sú nominované kapely Corro Coridore Con Megafon z Talianska, česká formácia Trombenik Prague Klezmer Band, holandsko-španielska formácia L' Chaim a dve slovenské skupiny Le Payaco a Karpatské horké. Prvé dve formácie - Taliani a Česi sa publiku predstavili na koncertoch už v prvý deň.

Talianska pouličná formácia Corro Coridore Con Megafon je povestná tým, že dostane ľudí do varu všade tam, kde sa objaví. Potvrdili to aj v Kremnici. Kvinteto muzikantov je neustále v pohybe, ozvučení sú iba megafónom, takže koncertovať môžu kdekoľvek. Svoj štýl definujú ako „pouličný punk“, hrajú talianske, francúzske a španielske pop-rockové skladby, aj špeciálne upravené cover verzie piesní od známych interpretov pre päticu nástrojov akordeón, trombón, bendžo, malý bubon a basa. Kremničania aj hostia festivalu v ich vystúpení poznali aj známe hity All Shook Up a Viva Las Vegas z repertoáru Elvisa Presleyho, Walk Like An Egyptian, hit dievčenskej skupiny Bangles, či Got My Mind Set On You, známy to hit George Harrisona.

Členovia českej kapely Trombenik Prague Klezmer Band sa venujú klezmerovej hudbe od roku 2001, každý z nich prišiel do skupiny z iného žánru, v zostave je rocker, folklorista, stredoveký trubadúr, funker aj folkový muzikant. Klezmerove melódie, čo sú piesne židovských hudobníkov z východnej Európy a Ameriky z 19. a 20. Storočia, interpretujú v štýle, kde možno nájsť prvky džezu, rocku, balkánskych aj latinsko-amerických rytmov. Charakteristický zvuk kapely vytvára pätica nástrojov – klarinet, husle, bendžo, kontrabas a bicie. Spievajú anglicky a v jazyku jidiš. Na svojom konte majú dva vydané albumy. Energie majú títo chlapci na rozdávanie, však publikum zabávali plné dve hodiny, aby na záver pridali aj slovenskú ľudovku To tá Heľpa.

Dnešný druhý deň festivalu otvorí popoludní domáce Kremnické divadlo v podzemí s inscenáciou Kremnica nielen zlatá alebo králi, duchovia a blázni, po nich sa predstaví bratislavské Divadlo ZkuFraVon s interaktívnou rozprávkou Ako išlo vajce na vandrovku a Naivní divadlo Liberec s moderným spracovaním rozprávky Budulínek. Večer sa predstaví aj holandsko-španielska formácia L' Chaim.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Vojtěch Dyk opäť vystúpi v Bratislave
<< predchádzajúci článok
Slávny hit Hey Jude skupiny Beatles má 45 rokov

O Zlatého gunára sa na Kremnických gagoch uchádza päť hudobných s - diskusné fórum čitateľov