Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

13. júla 2009

Obama nariadil vyšetrenie smrti 2000 TalibancovAmerický prezident nariadil vyšetrovanie podozrení, že Američanmi podporované jednotky Severnej aliancie sú zodpovedné za smrť asi 2000 zadržaných Talibancov v Afganistane. Podľa týchto tvrdení sa ...Zdieľať
WASHINGTON 13. júla (WEBNOVINY) - Americký prezident nariadil vyšetrovanie podozrení, že Američanmi podporované jednotky Severnej aliancie sú zodpovedné za smrť asi 2000 zadržaných Talibancov v Afganistane. Podľa týchto tvrdení sa členovia Talibanu v roku 2001 vzdali Severnej aliancii. Kvôli prevozu ich umiestnili do uzavretých prepravných kontajnerov, kde sa udusili. Telá za pomoci buldozérov pochovali v hromadných hroboch. Jednotky Severnej aliancie tiež údajne do kontajnerov strieľali. Obama TV stanici CNN povedal, že ak Spojené štáty porušili medzinárodné zákony, chce o tom vedieť a následne konať. "Ak sa ukáže, že naše konanie nejakým spôsobom viedlo k porušeniu vojnových zákonov, musíme o tom vedieť," vyhlásil s tým, že po získaní všetkých faktov sa rozhodne, ako bude postupovať.


O smrti stoviek Talibancov informoval v piatok denník The New York Times, podľa ktorého administratíva Georgea Busha prípad nevyšetrila. Niektorí americkí predstavitelia v piatok vyhlásili, že americké úrady nemajú na vyšetrovanie právo, pretože do prípadu, ktorý sa stal v cudzej krajine, sú zapojené len zahraničné jednotky. Denník však poukázal na väzby americkej armády a CIA s afganským generálom Abdulom Rašídom Dostumom, ktorý údajne zabitie väzňov nariadil.

SITA/AP

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Vo Švajčiarsku vznikla Pirátska strana
<< predchádzajúci článok
Poradca premiéra Browna má prasaciu chrípku

Obama nariadil vyšetrenie smrti 2000 Talibancov - diskusné fórum čitateľov