Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

22. januára 2009

Obama prikázal zatvoriť väznicu na Guantáname



Nový americký prezident Barack Obama vo štvrtok podpísal dokumenty, ktorými začal zmeny v prístupe orgánov Spojených štátov k podozrivým z terorizmu. Medzi rozhodnutiami, ktoré obsahuje trojica ...



Zdieľať
WASHINGTON 22. januára (WEBNOVINY) - Nový americký prezident Barack Obama vo štvrtok podpísal dokumenty, ktorými začal zmeny v prístupe orgánov Spojených štátov k podozrivým z terorizmu. Medzi rozhodnutiami, ktoré obsahuje trojica výkonných nariadení a prezidentská direktíva, je uzavretie zadržiavacieho strediska v kubánskom zálive Guantánamo, prehodnotenie vojenských súdov s podozrivými a zákaz najtvrdších vypočúvacích metód. Neslávne známu väznicu na Guantáname by mali zatvoriť v priebehu jedného roka, čím Obama splní jeden z hlavných sľubov svojej prezidentskej kampane. Ešte v utorok nový šéf Bieleho domu nariadil prerušenie všetkých procesov na Guantáname na obdobie 120 dní, počas ktorého prehodnotia činnosť vojenských tribunálov.


Špeciálne vojenské tribunály na Guantáname v roku 2006 zriadila administratíva Obamovho predchodcu Georgea W. Busha. Ich účelom bolo súdiť podozrivých z terorizmu, pričom sa ne nevzťahovali pravidlá platné pre civilné či iné vojenské súdy. Väznicu na kubánskej základni Američania zriadili už v roku 2002 po spojeneckej invázii do Afganistanu. Bushova vláda tvrdila, že zadržaní sú "nepriateľskí bojovníci" organizácie nespadajúcej pod žiadny štát a nie sú preto chránení Ženevskými konvenciami o zaobchádzaní s vojnovými zajatcami. V nasledujúcich rokoch na Guantáname zadržiavali približne 800 ľudí. Počet zadržiavaných sa v súčasnosti odhaduje na 245, pričom proti väčšine z nich doteraz nevzniesli žiadne obvinenia. Medzi problémy, ktoré musí vyriešiť nová vláda, patrí aj to, kam umiestni väzňov z Guantánama a ako bude niektorých stíhať za vojnové zločiny.

Ako uviedol nemenovaný vysokopostavený úradník, ktorého cituje tlačová agentúra AFP, štvrtkové nariadenia znamenajú aj zatvorenie všetkých centier určených na zadržiavanie podozrivých z terorizmu v zahraničí. Jedno z podpísaných výkonných nariadení podľa neho "prikazuje, aby CIA (Ústredná spravodajská agentúra) čo najrýchlejšie uzavrela každé zadržiavacie zariadenie, ktoré v súčasnosti funguje, a neprevádzkovala takéto zariadenia ani v budúcnosti".

Nariadenia, ktoré Obama podpísal v Oválnej pracovni Bieleho domu, tiež obsahujú vytvorenie zvláštneho orgánu, ktorého úlohou bude do 30 dní navrhnúť postupy pri zaobchádzaní s podozrivými z terorizmu zadržanými v budúcnosti. Ďalšou súčasťou je pokyn, aby americké orgány pri vypočúvaní dodržiavali armádne predpisy. Tie výslovne zakazujú používanie vyhrážok, donucovacích prostriedkov, fyzického týrania a kontroverznej metódy simulovaného topenia, ktorú kritici označujú za mučenie. Podľa nemenovaného zdroja z amerického Kongresu, ktorý cituje tlačová agentúra AP, však vláda plánuje zvážiť doplnenie o ďalšie agresívne metódy vypočúvania.

Obamova direktíva je určená ministerstvu spravodlivosti, ktoré má preskúmať prípad Katarčana Alího al-Marrího. Ten je v súčasnosti oficiálne jediným "nepriateľským bojovníkom" zadržiavaným na pôde Spojených štátov a podľa úradov je agentom teroristickej organizácie al-Kájda. Revízia sa zameria na to, či má al-Marrí právo žalovať vládu pre obmedzovanie slobody, ktoré už Najvyšší súd priznal väzňom z Guantánama.

SITA/AP

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Kubiša zrejme nahradí na ministerstve zahraničia Lajčák
<< predchádzajúci článok
Harabin vymenoval nových exekútorov a notárku