Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

09. septembra 2013

Obama sa pokúsi presvedčiť skeptickú americkú verejnosť v otázke Sýrie



Americký prezident Barack Obama



Zdieľať
Americký prezident Barack Obama Foto: TASR/AP
Washington 9. septembra (TASR) - Americký prezident Barack Obama sa rozhodol pre zriedkavý krok poskytnutia šiestich rozhovorov pre médiá, aby mohol presvedčiť skeptickú americkú verejnosť o vojenskom zásahu proti Sýrii. Informovala dnes o tom tlačová agentúra AP.


Sýrsky prezident Bašár Asad vo svojom vlastnom interview, úryvky ktorého sa dnes objavili v televízii CBS, varoval, že akýkoľvek úder voči jeho krajine bude mať pre Spojené štáty negatívne následky.

Asad v rozhovore s americkým novinárom Charliem Roseom povedal, že v tomto regióne by sa malo očakávať čokoľvek "nielen od vlády" a USA zaplatia za to, ak sa nebudú pri postupe voči teroristom "rozumne správať".

Sýrsky prezident v rozhovore odmietol, že by rozhodol o použití chemických zbraní voči vlastnému ľudu. Povedal, že neexistuje presvedčivý dôkaz o tom, kto je zodpovedný za útok z 21. augusta, pri ktorom zahynulo vyše 1400 ľudí.

Biely dom kritizoval Asadov rozhovor ešte pred jeho uverejnením. "Neprekvapuje nás, že niekto, kto zabil jedovatým plynom tisícky svojich vlastných ľudí, vrátane stoviek detí, o tom aj klamal," povedala hovorkyňa Bernadette Meehanová.

Kongres naplánoval prvé hlasovania o limitovaných útokoch proti Sýrii na stredu. Rezolúcia má odsúhlasiť "obmedzené a špecifikované použitie" amerických ozbrojených síl proti Sýrii, ktoré nepotrvá dlhšie ako 90 dní, pričom sa do bojov nesmú zapojiť americké pozemné jednotky.

Obama argumentuje tým, že obmedzené útoky proti Sýrii sú potrebné "pre dlhodobú bezpečnosť Spojených štátov". V utorok sa šéf Bieleho domu v hlavnom vysielacom čase prihovorí americkému národu.

Americký minister zahraničných vecí John Kerry dnes vystúpil spolu so šéfom britskej diplomacie Williamom Hagueom na tlačovej konferencii v Londýne a položil si otázku, čo môže Asad ponúknuť. Sám aj odpovedal, že "slová, ktoré odporujú faktom".

Kerry poznamenal, že ak chce Asad upokojiť situáciu, mal by všetky chemické zbrane odovzdať v priebehu týždňa medzinárodnej komunite, čo však zrejme neurobí.

Medzitým ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov a jeho sýrsky rezortný partner Walíd Mualim uviedli, že budú presadzovať návrat inšpektorov OSN do Sýrie, aby sa pokračovalo vo vyšetrovaní použitia chemických zbraní.

Lavrov po rokovaniach s Mualimom povedal, že Moskva sa bude naďalej usilovať o mierové riešenie konfliktu a možno sa pokúsi pripraviť stretnutie všetkých sýrskych opozičných predstaviteľov, ktorí majú záujem o takéto riešenie.

Bývalá ministerka zahraničných vecí Hillary Clintonová chce znovu prejaviť Obamovi podporu pri jeho úsilí o schválenie rezolúcie proti Sýrii, uviedol nemenovaný Clintonovej poradca.

Napriek verejne prejavenej podpore útoku od lídrov oboch hlavných politických strán v USA sa ešte stále nerozhodla približne polovica zo 433 súčasných členov Snemovne reprezentantov a tretina zo 100 členov Senátu, vyplynulo z prieskumu AP.

Podľa prieskumov verejnej mienky sú Američania v súvislosti s vojenskou intervenciou v Sýrii silne skeptickí, dokonca aj tí, ktorí sú presvedčení o tom, že sýrska vláda použila chemické zbrane voči vlastným obyvateľom.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Greenpeace sa obrátil vo veci dostavby Mochoviec na GP SR
<< predchádzajúci článok
Berlusconi napadol svoje odsúdenie na Európskom súde pre ľudské práva