Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

03. júna 2014

Obama sa vo Varšave vyjadril aj k výdavkom členov NATO



Americký prezident Barack Obama odpovedá na otázky novinárov počas tlačovej konferencie s poľským prezidentom Bronislawom Komorowským vo varšavskom Belwederskom paláci 3. júna 2014.



Zdieľať
Americký prezident Barack Obama odpovedá na otázky novinárov počas tlačovej konferencie s poľským prezidentom Bronislawom Komorowským vo varšavskom Belwederskom paláci 3. júna 2014. Foto: TASR/AP
Varšava 3. júna (TASR) - Americký prezident Barack Obama dnes obhajoval svoje rozhodnutie prepustiť piatich afganských väzňov z Guantánama výmenou za zajatého amerického seržanta Bowa Bergdahla. Dodal, že jeho vláda túto možnosť "istý čas" konzultovala s Kongresom.


Obama tiež odmietol pochybnosti súvisiace s okolnosťami zajatia Bergdahla povstalcami v roku 2009. Šéf Bieleho domu povedal, že Spojené štáty majú "svätú povinnosť" neopustiť mužov a ženy v uniformách - nenechať ich nepriateľovi.

"Bez ohľadu na okolnosti, akokoľvek sa tieto okolnosti vyvinú, amerického vojaka vždy dostaneme späť, ak je v zajatí," povedal Obama na tlačovej konferencii vo Varšave, kde začal svoje európske turné. Okrem Poľska navštívi aj Francúzsko a Belgicko.

Dlho sa objavujú pochybnosti o tom, ako sa Bergdahl pred piatimi rokmi stratil svojej jednotke. Pentagón v roku 2010 prípad uzavrel s tým, že seržant odišiel. Po počiatočnom intenzívnom pátraní armáda zrušila akékoľvek vysoko rizikové plány záchrany, informovala tlačová agentúra AP.

Napriek záverom Pentagónu americký prezident povedal, že vláda sa v súčasnosti nesnaží potrestať Bergdahla ako dezertéra. Šéf Zboru náčelníkov štábov ozbrojených síl USA generál Martin Dempsey v telefonickom rozhovore pre AP uviedol, že armáda možno ešte uskutoční vyšetrovanie, ktoré by mohlo viesť k obvineniam z dezercie.

Bergdahl (28), ktorý je z mesta Hailey v Idahu, sa v súčasnosti nachádza v americkej vojenskej nemocnici v Nemecku a je stabilizovaný. Teraz za ním majú pricestovať rodičia.

Obama tvrdil, že americkí zákonodarcovia vedeli o možnosti, že Spojené štáty by mohli súhlasiť s výmenou väzňov s Talibanom. Obhajoval konanie svojej vlády bez oficiálneho upovedomenia kongresmanov. Vysvetlil, že keď sa objavila možnosť oslobodiť seržanta, tak sa "chopili príležitosti".

Podľa predstaviteľov americkej vlády by odloženie výmeny - v snahe zosúladiť tento krok s predpismi o upovedomení Kongresu - mohlo narúšať dve prezidentské ústavné kompetencie, a to ochranu životov Američanov v zahraničí a ochranu amerických vojakov.

Obamov príchod do Varšavy, kde začína svoju návštevu Európy, bol v znamení vojenskej spolupráce s Poľskom. Hneď po príchode sa stretol s poľskými a americkými pilotmi stíhačiek F16, uviedla agentúra DPA.

V stredu má šéf Bieleho domu v pláne rokovanie s novozvoleným ukrajinským prezidentom Petrom Porošenkom. "Chcem od neho počuť, čo Ukrajina potrebuje," konštatoval Obama.

Obama vo Varšave oznámil, že v reakcii na ruskú politiku voči Ukrajine chcú USA zvýšiť počet svojich vojakov vo východnej Európe, na čo má byť k dispozícii miliarda dolárov.

Zároveň šéf Bieleho domu vyzval európskych partnerov v NATO, aby znovu zvýšili svoje výdavky na obranu, ktoré obmedzovali celé roky. Povedal, že to sa "musí zmeniť" a každý z 28 členov aliancie by mal na obranu prispieť spravodlivým dielom.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Radoslav Procházka nazval Igora Matoviča psychopatom
<< predchádzajúci článok
Čína a Rusko pripravujú vznik spoločnej ratingovej agentúry