Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

03. novembra 2015

Občania aj podnikatelia robia ďalej poštárov medzi úradmi, tvrdí Kiska



Medzinárodný kongres ITAPA 2015: No borders - Bez hraníc sa začal 3. novembra 2015 v Bratislave. Na snímke prezident SR Andrej Kiska.



Zdieľať
Medzinárodný kongres ITAPA 2015: No borders - Bez hraníc sa začal 3. novembra 2015 v Bratislave. Na snímke prezident SR Andrej Kiska. Foto: TASR -Jakub Kotian
Bratislava 3. novembra (TASR) - Nové technológie sa majú využiť na to, aby štátna a verejná správa zjednodušila život ľuďom a podnikateľom. Aby sme celú našu spoločnosť zjednodušili a urobili ju "skutočne modernou". Týmto slovami dnes otvoril v poradí už 14. ročník Medzinárodného kongresu ITAPA 2015 prezident SR Andrej Kiska. Tento ročník sa koná pod názvom No borders - Bez hraníc. Napriek ambicióznym cieľom Slovenska situácia v digitalizácii a elektronizácii štátnych a verejných služieb podľa hlavy štátu výrazne nepokročila. Podrobil kritike proces realizácie Operačného programu Informatizácia spoločnosti, ktorý Slovensko spustilo v roku 2007.


"Operačný program mal veľké ambície a ešte väčší rozpočet. Dnes, po ôsmich rokoch, je jasné, že štátu sa podarí minúť takmer 900 miliónov eur. Minul ich často netransparentne a v mnohých prípadoch bez akéhokoľvek úžitku. Občania aj podnikatelia robia naďalej poštárov medzi úradmi," zhodnotil prezident.

Ocenil prítomných, ktorí pomohli aspoň sčasti modernizovať a dokonca byť aj príkladom a inšpiráciou pre iných. Pripomenul úspešné projekty z minulosti, na ktoré mnohí účastníci kongresu nadviazali. Tie podľa Kisku ukazujú, že Slovensko môže byť lídrom v modernizácii verejnej služby.

"Boli sme jednou z prvých krajín Európskej únie, ktorá umožnila pripomienkovať zákony ešte predtým, než o nich rokovala vláda," podčiarkol prezident. Za ďalší pozitívny príklad označil 15 rokov starý zákon o slobodnom prístupe k informáciám, ktorý sprístupnil ľuďom činnosť verejnej správy, ďalej elektronicky sprístupnené rokovania vlády a tiež zverejňovanie zmlúv na internete. To sú, ako povedal Kiska, príklady, že "na Slovensku vieme spraviť skok dopredu, prinášať dobré nápady a riešenia".

Prezident sa poďakoval tým, ktorým sa do praxe poradilo uviesť elektronické služby verejnej a štátnej správy, zdigitalizovať dáta a odbúrať časť administratívy. Napriek tomu podľa neho "ani stovky miliónov eur" nestačili na to, aby sa naplnili ciele, ktoré si títo ľudia sami určili.

"Napríklad princíp jeden krát a dosť, vďaka ktorému ľudia nemajú úradom opakovane zadávať tie isté dáta. Celá táto dobrá myšlienka sa utopila v tradičnom štátnom rezortizme, v obrovských zákazkách s nezrozumiteľným zadaním, so žalostným výsledkom. Namiesto skutočne proaktívnych služieb verejnej správy, ktoré by viedli k zjednodušeniu života našich ľudí, našich podnikateľov, naďalej aj naši občania aj podnikatelia robia len poštárov medzi úradmi," konštatoval Kiska.

Kritizoval web stránku slovensko.sk, ktorá podľa neho "nie je portálom elektronických služieb štátu, ale smutným internetovým podnikom neprijateľného rozsahu byrokracie, ktorému ľudia musia naďalej čeliť". Porovnal ju s e-governmentom v Estónsku, ktoré nedávno navštívil a kde, ako zhodnotil, možno založiť firmu do 15 minút, 98 % daňových priznaní u dane z príjmu podávajú Estónci elektronicky, pričom, ako zdôraznil, takmer všetky údaje už majú na tlačivách.

"Estónsko sa stalo svetovým lídrom v poskytovaní elektronických služieb štátu. Malá krajina sa dokázala zmeniť z postsovietskej byrokracie. Keď mi ukázali, ako funguje, musel som sa hanbiť," konštatoval Kiska. Na príklade Fínska ukázal, ako sa dá využiť elektronizácia na odbúranie byrokracie a rušenie mnohých povinností občanov a firiem. Prezident na záver vyzval, aby sa na Slovensku zmenil spôsob rozmýšľania o modernizácii krajiny.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Slovinsku pomôže s ochranou hraníc 20 slovenských policajtov
<< predchádzajúci článok
V Moskve sa stretne Lavrov s da Misturom. Rokovať budú o Sýrii