Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

01. septembra 2009

Občania maďarskej národnosti sa nedajú zastrašiť, tvrdí Csáky



Podľa predsedu SMK Pála Csákyho je hanbou, že 20 rokov po roku 1989 sme opäť nútení demonštrovať proti antidemokratickým praktikám aktuálnej moci. „Je to hanbou Slovenska, ale aj hanbou ...



Zdieľať
BRATISLAVA 1. septembra (WEBNOVINY) – Podľa predsedu SMK Pála Csákyho je hanbou, že 20 rokov po roku 1989 sme opäť nútení demonštrovať proti antidemokratickým praktikám aktuálnej moci. „Je to hanbou Slovenska, ale aj hanbou Európy,“ vyhlásil dnes Csáky na protestnom zhromaždení proti novele jazykového zákona na futbalovom štadióne v Dunajskej Strede, ktoré zorganizovala SMK. Jeho prejav na internetovej stránke zverejnila SMK. Pripomenul, že v uplynulých dvadsiatich rokoch boli slovenskí občania maďarskej národnosti vždy na strane demokratických rozhodnutí, na strane krokov urobených v záujme krajiny, a na strane euroatlantickej integrácie. „Budeme a sme občanmi Slovenskej republiky, ktorí rešpektujú zákony Slovenskej republiky. Toto však neznamená, že by sme hoci aj na jednu sekundu akceptovali zastarané nacionalistické snahy, ktoré z nás chcú urobiť druhoradých občanov. Nepodarilo sa to ani doteraz, a nepôjde to ani v budúcnosti, odmietame to,“ vyhlásil.


Podľa Csákyho sa nenechajú zastrašiť. „Jazykový policajt a vykrikovanie politikov namočených v pálenke nie je našou hanbou. My sme sa sem nedostali z Marsu, toto je naša rodná zem. Tu sú za nami dejiny,“ zdôraznil. Odmietol v prejave demokraciu pre Slovákov a nejakú kosť z umelej hmoty pre Maďarov.

Občania maďarskej národnosti na Slovensku si podľa Csákyho ctia a majú radi svoj materinský jazyk, ako si ctia aj jazyk a kultúru iných. Základom európskej civilizácia je, že si tento princíp osvojí a aplikuje každý, aj väčšinový národ. „Do Bruselu a Štrasburgu chceme odkázať, že pštrosia politika, strkanie hlavy do piesku nič nevyrieši. Existencia Európy závisí od garantovania slobôd, a ak by sa Európa otočila chrbtom k našim problémom, vzbudila by len pochybnosti ohľadom vlastnej budúcnosti. Rok 2009 v EÚ nie je rokom jazykovej diktatúry, ale rokom zavŕšenia viacjazyčnosti. Vie to každý, akurát slovenská vládna koalícia je v tejto veci hluchá a nechápavá? My chceme Európu aj na Slovensku, aj v hlavách všetkých,“ zdôraznil predseda SMK.

Csáky oznámil, že doteraz pozbierané petičné hárky s niekoľko desaťtisíc podpismi za záchranu Rádia Patria a proti jazykovému zákonu v septembri odovzdá SMK petičnému výboru Európskeho parlamentu. Zároveň avizoval, že tému jazykového zákona, ktorý bol prijatý v hanebnej forme, otvorí SMK na jeseň na všetkých európskych a svetových fórach. Vysoký komisár OBSE pre menšiny v stredu príjme delegáciu SMK v Haagu, uviedol Csáky.

Podľa predsedu SMK má táto vláda zlého ducha, ktorý v uplynulých troch rokoch vygeneroval taký strmhlavý pád, ktorý vrátil spoločensko-politickú klímu tejto krajiny o štrnásť rokov späť. „Prijatý jazykový zákon je problematický nielen v jeho písaných paragrafoch, oveľa väčší problém je s duchom zákona. Vtlačí, vráti do spoločnosti nedôveru, primitívnu nenávisť proti Maďarom a úplne zbytočné napätie. V koho záujme je to, pretože v našom záujme to určite nie je,“ zdôraznil. Podľa neho pred štyrmi - ôsmimi rokmi bolo lepšie žiť v tejto krajine, pretože SNS bola mimoparlamentnou stranou – aj teraz by tam mala byť. „Predseda vlády si však nemôže umývať ruky, ako Pilát-alibista: on s nimi vytvoril zväzok, on ich postavil na piedestál, on a jeho stranícki kolegovia sa k nim prispôsobujú stále viac a súťažia s nimi na mínových poliach primitívneho nacionalizmu. Oni strašia Slovákov nami Maďarmi a naším politickým zastúpením, stranou SMK, pričom slovenskú spoločnosť považujú za neplnoletú a z mocenských pozícií sa snažia vytvárať priepasť medzi Maďarmi a Slovákmi. Aj toto musíme dnes odmietnuť a musíme znovu povedať, že sa nás netreba báť, s nami sa treba dohodnúť,“ vyhlásil Csáky.

Podľa predsedu SMK stoja pred spoločnosťou dve cesty. „Jednou je cesta hlúpej protimaďarskosti, národnej izolácie, hrubej intolerancie. Táto cesta je poznačená takými hanebnými znakmi, ako prípad Hedvigy Malinovej,“ upozornil. Hanebným znakom je aj to, čo sa udialo na futbalovom štadióne v Dunajskej Strede na jeseň 2008.

Csáky tiež v prejave avizoval, že SMK bude monitorovať realizáciu novely jazykového zákona. Ľudia majú všetky prípadné problémy oznámiť poslancom alebo tajomníkom SMK. Podľa Csákyho však existuje aj iná cesta. „Pán predseda vlády, treba urobiť to, čo navrhuje generálny komisár OBSE. Stiahnuť alebo podstatne zmeniť zákon o štátnom jazyku. Rehabilitovať slovenský jazyk, navrátiť jeho dôstojnosť, dekriminalizovať ho, aby jazyk nemohol byť prostriedkom bigotných udavačov. Ešte stále nie je neskoro, my sme pripravení rokovať. Naše výhrady v 17 bodoch ležia na stole vlády. Je nutné posilniť zákonné garancie používania menšinových jazykov – to navrhuje aj generálny komisár. Akceptovať konečne návrhy Rady Európy na aplikovanie Európskej charty menšinových alebo regionálnych jazykov, ktorú ratifikoval slovenský parlament. Jedným slovom: nech už konečne slovenský parlament dodrží vlastné európske sľuby,“ vyhlásil šéf SMK.

Csáky žiada aj zákon, ktorý komplexným spôsobom zakotví právne postavenie a možnosti menšín na Slovensku. „Nezabudnime: Slovensko je takým členským štátom Európskej únie, kde je jeden z najvyšších podielov občanov patriacich k menšinám. Riešením, hodné pomerom právneho štátu je teda to, aby našu pozíciu, naše práva garantoval zákon,“ uviedol. Na záver prejavu uviedol, že toto zhromaždenie nie je protislovenské zhromaždenie. „Toto je protest proti hlúposti a zlej vôle. Pretože my, Maďari, nie sme len hrdí a slobodní ľudia, ale aj korektní demokrati. Ale nech nikto nezabudne: my dokážeme rešpektovať len tých, ktorí rešpektujú aj nás,“ ukončil svoju reč na zhromaždení Csáky.

Na akcii, ktorú organizovala SMK a viaceré mimovládne organizácie, sa zúčastnilo približne 6 000 ľudí z celého Slovenska. Mnohých priviezli autobusmi, ktoré zabezpečila SMK. Na protestnom zhromaždení sa objavili aj maďarské zástavy, zaznel pokrik Ria, ria Hungaria, viacerí držali transparenty alebo odznaky s maďarskou trikolórou a nápisom „autonomia“.


SITA

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Zhromaždenie bolo podľa Berényiho úspešné
<< predchádzajúci článok
TRENČÍN: Mesto minulo peniaze získané z predaja plavárne