Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

08. augusta 2009

Občania Nigeru v referende podporili zotrvanie prezidenta Tandju



Účastníci utorňajšieho referenda v Nigeri podporili kontroverzné zmeny v ústave, ktoré majú predĺžiť funkčné obdobie a posilniť právomoci prezidenta Mamadoua Tandju. Vyplýva to z oficiálnych ...



Zdieľať
NIAMEY 7. augusta (WEBNOVINY) - Účastníci utorňajšieho referenda v Nigeri podporili kontroverzné zmeny v ústave, ktoré majú predĺžiť funkčné obdobie a posilniť právomoci prezidenta Mamadoua Tandju. Vyplýva to z oficiálnych výsledkov, ktoré v piatok zverejnila tamojšia volebná komisia. V prospech Tandjovho zotrvania pri moci sa podľa nich vyjadrilo 92,5 percenta hlasujúcich. Ako oznámil predseda komisie Moumouni Hamidou, na referende sa zúčastnilo okolo 4,1 milióna Nigerčanov, čo znamená vyše 68-percentnú účasť.


Podľa platnej ústavy musí Tandja odstúpiť 22. decembra, keď sa skončí jeho druhé päťročné funkčné obdobie. Navrhované zmeny by mu mali zabezpečiť ďalšie tri roky a možnosť neobmedzene kandidovať v budúcich voľbách, pričom tiež posilnia právomoci prezidenta, ktorý sa stane "jediným nositeľom výkonnej moci". Tandja tak bude veliť armáde, menovať premiéra a úplne kontrolovať vládu. Nová ústava okrem toho predpokladá vytvorenie hornej komory parlamentu, ktorý bol v Nigeri doteraz jednokomorový.

Sedemdesiatročný Tandja vyhlasuje, že kontroverznými krokmi iba plní želania občanov, ktorí podľa neho chcú, aby dokončil viaceré veľké projekty, ako je nová hydroelektráreň, ropná rafinéria a najväčšia uránová baňa v Afrike. Opozícia vyzývala na bojkot referenda, keďže ho považuje za nelegálne. Rovnaký názor majú aj zahraniční darcovia, ktorí jednej z najchudobnejších krajín sveta poskytujú nevyhnutnú pomoc. Parlament, ktorý s plánom nesúhlasil, Tandja v máji rozpustil a v júni vydal dekrét o uplatnení mimoriadnych právomocí, čo je bežným postupom afrických diktátorov a vodcov prevratov. O niekoľko dní neskôr Tandja zrušil aj nigerský ústavný súd, ktorý označil referendum za nelegálne. Nahradil ho novým súdom, ktorého členov osobne vymenoval.

Podobné referendá sa na africkom kontinente v minulosti uskutočnili v Alžírsku, Čade, Gabone, Guinei, Kamerune, Namíbii, Tunisku a Ugande.

SITA/AFP

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Britskí vojaci zostanú v Afganistane možno aj 40 rokov
<< predchádzajúci článok
Monzún na Filipinach po sebe zanechal 12 mŕtvych