Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova    Regióny

21. júla 2011

Obce a mestá sú za sociálne zmeny, ale nie bez nich



Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) je otvorené zmenám v sociálnom systéme, no odmieta zoštátnenie domovov sociálnych služieb. O prechode kompetencií zo samospráv a VÚC na štát hovorila pred ...



Zdieľať
jozef turcany BRATISLAVA 21. júla (WEBNOVINY) - Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) je otvorené zmenám v sociálnom systéme, no odmieta zoštátnenie domovov sociálnych služieb. O prechode kompetencií zo samospráv a VÚC na štát hovorila pred časom štátna tajomníčka ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny Lucia Nicholsonová (SaS) s tým, že samosprávy sociálnu starostlivosť nezvládajú. Obce a mestá to odmietajú a tvrdia, že sú často obeťou systému, do ktorého boli natlačené. "Stále trváme na tom, že sociálne služby by mali byť prioritne verejnou službou, pretože je to služba občanom," reagoval na dnešnej tlačovej besede výkonný podpredseda ZMOS Jozef Turčány. Podľa ZMOS by mal štát v prvom rade vymedziť kompetencie v poskytovaní sociálnych služieb. "Sme presvedčení, že by sme sa mali vrátiť k princípom fiškálnej decentralizácie, decentralizácie verejnej správy a povedať, čo je kompetencia regionálna, teda kamenné zariadenia, a čo je kompetencia miest a obcí, teda terénna služba, opatrovateľská služba a podobne," dodal Turčány.


V súčasnosti sa o domovy sociálnych služieb starajú samosprávy a VÚC. Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny ich chce od júla 2012 presunúť do kompetencie štátu. Štátna tajomníčka ministerstva Lucia Nicholsonová pred časom vyhlásila, že samosprávy starostlivosť o dlhodobo chorých nezvládajú. Po novom chce rezort posudzovať, do akej miery sa môžu na starostlivosti o chorých alebo starých ľudí finančne podieľať ich rodiny.

Na základe toho štát individuálne rozhodne, koľko peňazí od nich bude pýtať za starostlivosť. Nový zákon by mal tiež zrovnoprávniť štátne a súkromné sociálne zariadenia. Ministerstvo tak chce riešiť krízu. V súčasnosti sú totiž plné štátne sociálne zariadenia, kde klienti platia asi 150 až 250 eur mesačne. Súkromné zariadenia majú málo klientov, pretože pobyt v nich stojí v priemere 700 eur mesačne. Nicholsonová chce získať peniaze z krátenia podpôr. Podľa nej asi 30 percent Slovákov poberá rôzne druhy sociálnej podpory, aj keď ju nepotrebujú.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Vyrozprávali mu príhodu o nehode a obrali ho o úspory
<< predchádzajúci článok
Euro kleslo voči doláru, jenu a franku