Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

17. apríla 2012

Obce sú proti šelmám bezmocnéChov šeliem v dedinách nedokážu samosprávy žiadnym spôsobom regulovať. Podľa starostky Zvončína pri Trnave Michaely Strakošovej je v legislatíve diera, ktorú šikovní chovatelia ...Zdieľať
lev TRNAVA 17. apríla (WEBNOVINY) - Chov šeliem v dedinách nedokážu samosprávy žiadnym spôsobom regulovať.


Podľa starostky Zvončína pri Trnave Michaely Strakošovej je v legislatíve diera, ktorú šikovní chovatelia využívajú. Na území jej obce má levy český chovateľ, obecný úrad o nich oficiálne ani nevie.

Problém s levmi riešila aj samospráva v Hrnčiarovciach nad Parnou. ,,Na obecnom úrade nemáme jediný papier, že v obci máme takéto zvieratá,“ skonštatovala starostka Strakošová. Chovateľ si vybavil povolenie na oplotenie, do ktorého 1. januára tohto roku priviezol levy.

,,Povolili sme stavbu oplotenia, z ktorého sa zrazu stala klietka pre šelmy. Vlastník tých zvierat nemá žiadnu zákonnú povinnosť pýtať sa obce, či tam nejaké zvieratá vôbec môže mať. V tomto vidím legislatívnu dieru,“ tvrdí Strakošová. Dodáva, že proti levom v zásade nič nemá, dokonca si vie v obci predstaviť malú súkromnú ZOO.

Mrzí ju však, že obec sa v tomto prípade dostala len do úlohy pozorovateľa bez akéhokoľvek vplyvu. Starostke sa nepozdáva, že na chov šeliem nepotrebuje ich majiteľ žiadne vzdelanie, ani skúšky. Proti chovu levov v Zvončíne však nemali námietky veterinári, ani príslušný úrad životného prostredia.

Levy zviditeľnili malú dedinu v susedstve Trnavy koncom februára, keď napadli svojho chovateľa Michala Prášeka. O toho sa po útoku jeho zverencov museli postarať v trnavskej nemocnici. Chov levov sa snažili zakázať aj obyvatelia Hrnčiaroviec nad Parnou, ďalšej obce pri Trnave. Aj v tomto prípade obec skonštatovala, že nemá možnosť chovu šeliem zabrániť.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Zákon o dvojakom občianstve sa opraví, tvrdí Robert Fico
<< predchádzajúci článok
Maďarským prezidentom by mohol byť europoslanec za Fidesz