Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

18. apríla 2013

Obchod Slovenska má popri EÚ zamieriť do Bieloruska či Číny



Slovenský zahraničný obchod je veľmi vysoko orientovaný na krajiny Európskej únie, čo predstavuje potenciálne riziko obchodnej politiky. Konštatuje to rezort hospodárstva vo svojom ...



Zdieľať
priemysel BRATISLAVA 18. apríla (WEBNOVINY) - Slovenský zahraničný obchod je veľmi vysoko orientovaný na krajiny Európskej únie, čo predstavuje potenciálne riziko obchodnej politiky.


Konštatuje to rezort hospodárstva vo svojom analytickom vyhodnotení výsledkov a tendencií zahraničného obchodu Slovenskej republiky za rok 2012. Výrazná závislosť obchodnej politiky od vývoja ekonomického prostredia v krajinách Európskej únie vytvára predpoklady pre možné negatívne dosahy na obchodnú bilanciu.

"Vychádzajúc z tejto skutočnosti je potrebné okrem doterajšej orientácie na trhy Európskej únie podporovať tiež diverzifikáciu obchodných aktivít aj do ďalších krajín,“ píše sa v materiáli, s ktorým by sa mal zaoberať aj vládny kabinet.

Ministerstvo hospodárstva uvádza v materiáli krajiny, do ktorých je vysoký potenciál rastu vývozu, ako sú Ruská federácia, Ukrajina, Bielorusko, Kazachstan, krajiny Balkánu, zvlášť Srbsko, Chorvátsko a Bosna a Hercegovina.

Rastový potenciál však rezort hospodárstva vníma aj v krajinách východnej a juhovýchodnej Ázie, obzvlášť v Číne, Južnej Kórei a Indii. Vzhľadom na postupnú liberalizáciu obchodu sú to však aj vyspelé ekonomiky ako USA, Japonsko, Kanada a Austrália, ostatné krajiny Spoločenstva nezávislých štátov, krajiny Latinskej Ameriky, Perzského zálivu, severnej Afriky a Juhoafrická republika.

"Tieto teritóriá by mohli pre najbližšie obdobie tvoriť základ pre smerovanie podpory teritoriálnej diverzifikácie obchodnej politiky,“ uvádza sa v dokumente.

Podiel slovenského vývozu do krajín Európskej únie totiž v minulom roku tvoril až 83,9 %. A to napriek tomu, že sa tento podiel prvýkrát medziročne znížil.

Ministerstvo hospodárstva to považuje za náznak naštartovania priaznivého vývoja zahraničného obchodu smerom k znižovaniu závislosti na trhoch Európskej únie, ktoré nemajú výrazný rastový potenciál. Najvyšší nárast vývozu sa zaznamenal do európskych krajín mimo únie, afrických krajín, do Ázie a Ameriky.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Rezort dopravy asi neminie fondy EÚ, vinu hádže do minulosti
<< predchádzajúci článok
Aj študenti si potrebujú dobyť energiu