Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

20. decembra 2010

Obchodní radcovia prejdú pod rezort zahraničných vecí



Minister zahraničných vecí Mikuláš Dzurinda a minister hospodárstva Juraj Miškov v pondelok podpísali delimitačný protokol, ktorým od 1. ...



Zdieľať
juraj miskov a mikulas dzurinda Juraj Miškov a Mikuláš DzurindaFoto: SITA/Ľudovít VaniherBRATISLAVA 20. decembra (WEBNOVINY) - Minister zahraničných vecí Mikuláš Dzurinda a minister hospodárstva Juraj Miškov v pondelok podpísali delimitačný protokol, ktorým od 1. januára 2011 prechádza agenda obchodných radcov pod rezort zahraničných vecí. Ako pri podpise uviedol Miškov, uzavretím tejto dohody oba rezorty napĺňajú programové vyhlásenie vlády, ktorého cieľom je zefektívniť riadenie politicko-ekonomickej diplomacie SR. Súčasťou protokolu momentálne nie je dohoda o komunikácií medzi jednotlivými rezortmi. Podľa Miškova ho však minister zahraničných vecí ubezpečil, že takáto dohoda bude na stole do dvoch mesiacov.


"Som presvedčený, že tá komunikácia medzi rezortmi a obchodnými radcami bude prebiehať tak ako doteraz, že budú veľmi korektné, konštruktívne a prispejú k podpore a rozvoju podnikateľského prostredia, prílevu priamych zahraničných investícií, podpore exportu a uľahčia vstup slovenských podnikateľských subjektov na trhy tretích krajín," uviedol Miškov. Podľa neho sú totiž obchodní radcovia kľúčoví z hľadiska prílevu priamych zahraničných investícií, keďže poskytujú informácie z krajín, kde pôsobia, o investoroch, ktorí sa chystajú investovať v strednej a východnej Európe. "Taktiež sú dôležití aj pre slovenské firmy, ktoré hľadajú potenciálnych partnerov v danej krajine na vytvorenie spoločných podnikov," doplnil Miškov.

Minister zahraničných vecí Mikuláš Dzurinda vníma pondelkový podpis delimitačného protokolu ako kľúčový prvok, ktorý zabezpečí integráciu politického a ekonomického pôsobenia slovenskej zahraničnej služby a efektívnejšie riadenie a využívanie personálnych a finančných zdrojov. "Naše zastupiteľské úrady budú omnoho významnejšie pôsobiť ako citlivé a efektívne tykadlá ekonomických záujmov krajiny a podnikateľských subjektov," vyjadril sa Dzurinda. Ako ďalej dodal, ekonomická diplomacia týmto protokolom získava nový, významný rozmer, keď môže zohrať kľúčovú úlohu pri získavaní investícií a podpore exportu. Podľa Dzurindu však bude nová zodpovednosť vyžadovať pevnú súčinnosť všetkých ministerstiev, agentúr, organizácií, obchodných komôr a podnikateľského prostredia. Cieľom totiž podľa neho je, aby sa Slovensko opäť stalo vyhľadávanou destináciou pre zahraničných investorov a aby bolo zároveň krajinou s výraznou podporou malých a stredných podnikateľ. V rámci týchto cieľov preto ministerstvo zahraničných vecí od 1. januára budúceho roku zriadi stále ekonomicko-informačné centrum. "Ide o stálu službu, na ktorú sa môže akýkoľvek podnikateľ obrátiť s otázkou, týkajúcou sa predmetu jeho záujmu," doplnil Dzurinda.

Obchodní radcovia v zahraničí pôsobia na zastupiteľských úradoch, no spadajú pod ministerstvo hospodárstva, preto na ne diplomati v súčasnosti nemajú dosah. Ich zlúčením sa podľa predstaviteľov vlády zlepší možnosť kontaktu s miestnymi vysokými predstaviteľmi. Na ministerstvo zahraničných vecí prejdú aj práva a povinnosti vyplývajúce zo štátnozamestnaneckých vzťahov, z pracovnoprávnych vzťahov a z iných právnych vzťahov obchodných radcov, ako aj majetok štátu, ktorý im slúži. V súčasnosti pôsobí na obchodných zastupiteľstvách celkovo 53 obchodných radcov v 48 krajinách po celom svete.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Dzurindov rezort žiada lacnejšie letenky pre ministerstvá
<< predchádzajúci článok
Sony pravdepodobne predá menej televízorov, než plánovala