Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

14. mája 2015

Obchodníci by privítali zníženie pokút, ministerstvo zmenu neplánuje



Výrazným problémom obchodníkov na Slovensku je hrozba likvidačných pokút, ktoré vyplývajú zo zákona o potravinách pri zistení tovaru po lehote spotreby. Podľa predsedu ...



Zdieľať
Potraviny Foto: TASR/František Iván
Senica 14. mája (TASR) – Výrazným problémom obchodníkov na Slovensku je hrozba likvidačných pokút, ktoré vyplývajú zo zákona o potravinách pri zistení tovaru po lehote spotreby. Podľa predsedu predstavenstva spoločnosti COOP Jednota Senica Ivana Bzdúška sú tieto pokuty neúmerne vysoké a pre obchodníkov môžu byť likvidačné. Uvítali by preto zmenu legislatívy, ktorou by sa takéto prísne sankcie znížili.


Spomínané pokuty zo strany Štátnej veterinárnej a potravinovej správy (ŠVPS) môžu pri opakovanom nájdení výrobkov po lehote spotreby dosiahnuť až miliónovú hranicu. Podľa jeho slov nikdy nie je úmyslom obchodu, aby ponúkal výrobky po dátume spotreby.

"Predávame však veľa druhov tovaru a pri akejkoľvek snahe sa niekedy ľudský faktor ovplyvniť nedá. Môže sa tiež stať, že zákazník pri vyberaní tovaru výrobky poprehadzuje a niektorý tak unikne pozornosti," zdôvodnil Bzdúšek. "Uvítali by sme preto zmenu príslušnej legislatívy a snažíme sa o ňu už dlho," povedal.

Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR však v súčasnosti nepripravuje žiadnu novelizáciu zákona o potravinách. Podľa riaditeľa odboru komunikácie a marketingu rezortu Petra Hajnalu sankčná časť zákona napĺňa svoje motivačné poslanie na zlepšovanie hygieny predaja, bezpečnosti a kvality potravín vyrábaných a predávaných na Slovensku.

"Udelenie pokuty vo výške 1 milión eur nie je okamžitý proces, ale dôsledok minulých opakovaných najvážnejších porušení pri bezpečnosti potravín. Sme toho názoru, že podnikateľské prostredie musí vedieť nastavovať a riadiť procesy pri výrobe a predaji potravín tak, aby sa tie najvážnejšie porušenia neopakovali a bola zabezpečená ochrana spotrebiteľa," zdôraznil Hajnala.

Istou formou ochrany pred výrobkami po dátume spotreby by mohlo byť podľa Bzdúška rozšírenie informácií, ktoré sú obsiahnuté v čiarovom kóde na obaloch. "My ako obchodníci by sme chceli, aby zo zákona vyplynula pre výrobcov povinnosť zahrnúť do čiarového kódu aj dátum spotreby. V tom prípade, ak by sa takýto tovar po dátume spotreby v predajni vyskytol, systém by to zaregistroval a neprešiel by cez pokladnicu," vysvetlil.

Ministerstvo ale na vytvorenie takejto legislatívnej povinnosti nevidí dôvod. "Predaj potravín po dátume spotreby či dátume minimálnej trvanlivosti je zakázaný a obchod sa musí s touto požiadavkou legislatívy vyrovnať. "Odchytenie" týchto potravín pri pokladnici by znamenalo určitým spôsobom zbavenie sa zodpovednosti za ich predaj," argumentoval Hajnala.




Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Polícia odvolala pátranie po Jurajovi Ševecovi
<< predchádzajúci článok
Z miest zasiahnutých minulotýždňovou búrkou vyviezli 700 ton bahna