Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekológia

20. apríla 2010

OBCOU CHRÁNENÉ ÚZEMIA Pliešovce - Zaježová



Občianska iniciatíva ZA OBCOU CHRÁNENÉ ÚZEMIA (OCHÚ) v Pliešovciach pripravuje pri príležitosti Dňa Zeme (22.4.) verejné podujatie, na ktorom odprezentuje občanom projekt ochrany hodnotných lokalít v katastroch Pliešoviec a Zaježovej.



Zdieľať
Cieľom podujatia je získať čo najširšiu podporu obyvateľov regiónu, ešte predtým než bude projekt oficiálne predložený zástupcom obce.
 
OCHÚ je na Slovensku jedinečný projekt, keďže iniciatíva chrániť miestne prírodné hodnoty vychádza priamo od občanov. Pokiaľ sú navrhované územia majetkom obce, môžu jej zástupcovia pomerne jednoducho zabezpečiť ich ochranu (napr. Všeobecne záväzným nariadením, či ich zahrnutím do práve sa tvoriaceho územného plánu v katastri Zaježovej, ktorá je súčasťou Pliešoviec). Aj keď v regióne obce, či dokonca celého pohoria Javorie nie sú žiadne štátom chránené lokality, územie je z prírodného hľadiska hodnotné a atraktívne.  „Miesto, kde žijeme neoplýva grandióznosťou vysokých skalných brál, vodopádov, obrovských riek, hlbokých lesov, ale zaujme svojou jemnou krásou. Je to miesto, kde sa snúbia ľudské obydlia s lúkami, lesmi, pasienkami, poľnohospodárskou krajinou a to všetko je popretkávané pásmi kríkov, starými stromami, brehovými porastmi, obklopené horami. V krajine by aj naďalej mohli súzvučať ľudská činnosť a „ostrovy divočiny“, kam človek neprichádza so svojimi ekonomickými záujmami, ale za poučením, poznaním, oddychom a radosťou z bujnenia prírody“.
 
Navrhované chránené územia sú rozdelené do štyroch skupín: lesné spoločenstvá, lúčne spoločenstvá, zaujímavosti a významné stromy. Pri výbere lokalít sa okrem prírodných hodnôt prihliada aj na širšie súvislosti, ako dostupnosť, či náučno-poznávací potenciál. Iniciatíva OCHÚ navrhuje 26 lokalít predstavujúcich asi 1,9% územia obce. Slúžia ako miesta na rozvoj biodiverzity, udržanie ekologickej stability krajiny, stávajú sa pre nás zdrojom poučenia, oddychu a rekreácie. Ďalšie lokality by mali pribúdať po verejnej diskusii s občanmi. Pripravuje sa tiež prepojenie území náučným chodníkom a ich propagácia, ktorá zatraktívni región z hľadiska turistiky.
 
Verejná prezentácia projektu sa uskutoční 22.4. o 17.00 hodine v pliešovskom kultúrnom dome. Ako sprievodný program organizátori pripravili premietanie dvoch filmov – časti filmu Znovuzrodenie lesa (prírodopisný film o prirodzenom životnom cykle lesa) a krátky spot o nenápadnej kráse Zaježovej. Autormi oboch filmov sú obyvatelia obce – Janka Sadloňová a Vladimír Rupeldt. Počas akcie bude v priestoroch nainštalovaná výstava fotografií okolitej prírody a navrhovaných lokalít.
 
            Projekt je podporený Nadáciou Ekopolis. Myšlienkou Obcou chránených území sa nadchli a podporili ju aj viaceré osobnosti verejného života: Milan Lasica – herec (rodák z Pliešoviec), Slávka Halčáková – herečka, Tono Popovič - hudobník a občiansky aktivista. Slávka Halčáková hovorí o tom, prečo sa pripája k iniciatíve Obcou chránených území: „Okolie Pliešoviec a Zaježovej je pre mňa jedno z najkrajších území Slovenska a prirástlo mi k srdcu. Vďaka nádhernej a jedinečnej prírode, sem chodím často. Nie je mi ľahostajný osud tejto lokality a ochranu tohto prírodného bohatstva považujem za nevyhnutnú. Verím, že Pliešovce nájdu cestu ako si toto prírodné bohatstvo ochránia a udržia.
            K Iniciatíve sa pripojil aj lesný odborník Ing. Peter Šiška (polesný na LC Čermeľ, Mestské lesy Košice, a.s.), ktorému sa myšlienka Obcou chránených území veľmi zapáčila: „Obecné lesy by mali slúžiť tým, ktorým patria, ľuďom danej obce. Mali by ich uspokojovať nielen po hospodárskej stránke. Ľudia by mali byť na ne pyšní a tešiť sa z nich pri prechádzkach so svojimi deťmi alebo vnúčatami. Preto si myslím, že zopár pekných miest so starými alebo zaujímavými stromami by si každá obec mala vo svojom okolí zachrániť pre svojich potomkov. Ako lesník viem, že ak sa raz hodnotný les vyrúbe, bude to trvať 100 -200, možno aj tristo rokov, kým podobný vyrastie. Ak sa však ľudia z obce rozhodnú, že niektoré časti lesa sa im páčia a že nechcú, aby sa tam rúbalo, lesníci s tým musia súhlasiť. Lebo im ten les nepatrí.“
 
 
Ďaľšie informácie:
O projekte OCHU:  na www.ochu.sk

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Na Slovensku pribudne ďalšie Hniezdo záchrany
<< predchádzajúci článok
SMK: Fico zneužil právomoci predsedu vlády SR