Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

16. septembra 2017

Obec Čerhov je vstupnou bránou do tokajskej oblasti



Obec Čerhov v okrese Trebišov je spätá s vinohradníctvom. Jej katastrálne územie patrí do oficiálne uznanej slovenskej Vinohradníckej oblasti Tokaj. Na snímke pohľad na obec Čerhov a vpravo drevená socha sv.Urbana vo vinohradoch nad ...



Zdieľať
Obec Čerhov v okrese Trebišov je spätá s vinohradníctvom. Jej katastrálne územie patrí do oficiálne uznanej slovenskej Vinohradníckej oblasti Tokaj. Na snímke pohľad na obec Čerhov a vpravo drevená socha sv.Urbana vo vinohradoch nad obcou 15.septembra 2017. Foto: TASR - Roman Hanc
Čerhov 16. septembra (TASR) – Obec Čerhov v Trebišovskom okrese je spätá s vinohradníctvom a tokajským vínom. Jej katastrálne územie patrí do oficiálne uznanej Vinohradníckej oblasti Tokaj.


"Obec je vstupnou bránou do Tokaja, máme 43 hektárov viníc a približne 20 vinárov pestujúcich hrozno a produkujúcich víno," uviedol pre TASR starosta Čerhova Pavol Balogh. Typické odrody z tunajších vinohradov, z ktorých sa robia tokajské vína, sú furmint, lipovina a muškát žltý.

Čerhov má zhruba 800 obyvateľov a hoci leží v národnostne zmiešanom území vedľa hranice s Maďarskom, ide o čisto slovenskú dedinu. Patrí pritom k najstarším obciam Zemplína. "Prvá písomná zmienka o obci je z roku 1067, tento rok si teda v tejto súvislosti pripomíname 950. výročie," konštatoval starosta.



V obci s pôvodným roľnícko-vinárskym charakterom dbajú na udržiavanie kultúrneho dedičstva. Možno tu navštíviť Dom tradícií s expozíciou gazdovskej izby, miestnych krojov a pracovných nástrojov, aktívny je miestny Folklórny súbor Strapec.

Známou sa obec stala vďaka slávnosti Tokajské vinobranie v posledný septembrový víkend, tento rok sa koná už 16. ročník. Ďalšou typickou pravidelnou akciou je 30. apríla stavanie májov.

S pomocou eurofondov vybudovali v obci Oddychové centrum, ktoré zahŕňa obecnú vínnu pivnicu, jazierko a amfiteáter. "Do pivnice sa zmestí zhruba 50 ľudí, čiže keď príde autobus s návštevníkmi, pomestia sa sem a môžu si v pokoji vychutnať tokajské víno," doplnil starosta. Areál je miestom oberačkových slávností a skrášľujú ho sochy vytvorené v rámci každoročného plenéra drevorezbárov. Stojí tu aj plastika patróna vinohradníkov sv. Urbana alebo socha bežca, do podstavca ktorej vyrývajú mená víťazov Behu tokajskými vinicami.

V nedávnej minulosti zažila dedina odliv mladých ľudí, ktorí odchádzali za prácou, v tomto smere už vidieť pozitívnejší trend. "Obec sa už tak nevyľudnieva ako kedysi, keď bola vysoká nezamestnanosť. Mladé rodiny si začínajú na pozemkoch v obci stavať domy," skonštatoval Balogh.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Spoluautorom projektu SVDGN bol vodohospodár Peter Danišovič
<< predchádzajúci článok
ANALÝZA: Rozkvet ekonomiky Nemecka by mohli zastaviť chýbajúce reformy