Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

18. augusta 2013

Obec Malinová žila Hauerlandfestom, festivalom karpatských Nemcov



Skupina Grünwald z Handlovej počas vystúpenia.



Zdieľať
Skupina Grünwald z Handlovej počas vystúpenia. Foto: TASR/Pavol Remiáš
Malinová 18. augusta (TASR) – Viac než 300 členov folklórnych a speváckych skupín, rodákov a hostí sa zišlo na 18. ročníku Hauerlandfestu, prezentácie kultúry a pravidelného stretnutia karpatských Nemcov, ktorý sa dnes skončil v hornonitrianskej obci Malinová. Zorganizoval ho Karpatskonemecký spolok (KNS) na Slovensku a miestna skupina KNS v Malinovej, za finančnej podpory Úradu vlády SR.


"Medzi účastníkmi boli zástupcovia desiatich obcí a miest zo stredného Slovenska, oblasti takzvaného Hauerlandu. Pomenovanie Huerland sa zaužívalo po roku 1930, pretože v tejto oblasti názvy až ôsmich obcí končili na slabiku hau, čo v preklade znamená lesnú čistinku po vyrúbaní lesa. Do Hauerlandu patria okrem bývalých dedín s prevahou nemeckého obyvateľstva v okrese Prievidza aj obce Sklené, Turček, Kunešov, či Horná Štubňa a ďalšie mestá a obce zo stredného Slovenska. Dovedna ich je 24," vysvetlila predsedníčka KNS v Malinovej Edita Grossová.

Na pódiu sa vystriedali okrem domácej speváckej skupiny Zlatava, spevácke kolektívy z Handlovej, Nitrianskeho Pravna a Tužiny. Hosťami boli skupiny karpatských Nemcov Hauerländer Tanz und Singruppe z Nemecka a Nachtigall z Košíc.

Súčasťou festivalu boli aj výstavky prezentujúce remeselnícke výrobky, výšivky, čepce, aj pôvodné ženské i mužské kroje.

Hauerlandfest je prvým a najstarším festivalom karpatských Nemcov na Slovensku, potvrdil predseda KNS Anton Oswald. Jeho cieľom podľa neho je predovšetkým pestovať kultúrne tradície tejto národnosti, ktorá na Slovensku žije takmer 800 rokov. Festival sa však stáva aj akýmsi mostom medzi Slovákmi a potomkami nemeckých osadníkov, pretože v skupinách, ktoré na Hauerlandfeste vystúpili, sú často aj slovenskí občania. V repertoároch majú okrem nemeckých aj slovenské ľudové piesne. Takéto podujatia pomáhajú udržiavať pôvodné tradície v obciach a mestách, kde voľakedy prevažovalo nemecké obyvateľstvo.

Starostka Malinovej Mária Luprichová (vľavo) spolu s predsedníčkou Spolku karpatských Nemcov v Nemecku Brunhildou Reintmeierovou-Zwikovou si prezerajú výstavku remeselníckej výroby pôvodných obyvateľov. Foto: TASR/Pavol Remiáš


"Obe kultúry určite neboli od seba oddelené, takisto ako jazyky navzájom komunikujú, tak aj kultúry komunikujú. Sme samozrejme spolok nemeckej menšiny, ale máme veľmi veľa Slovákov, ktorí sa stotožnili s našou kultúrou a na to sme veľmi hrdí. Ide o kultúru a nie o nejaké delenie na taký alebo onaký národ," konštatoval na záver Oswald.

Štafetu z rúk starostky Malinovej Márie Luprichovej prevzal Ján Sloboda, starosta susednej obce Tužina, kde sa v budúcom roku uskutoční 23. ročník Hauerlandfestu.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Grécky minister financií odvolal šéfa privatizačného fondu
<< predchádzajúci článok
Nemecké cestovky zrušili všetky zájazdy do Egypta