Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

27. novembra 2010

Obecné voľby sa začali pokojne



Bez problémov sa začali dnešné voľby do orgánov samosprávy obcí, médiá o tom informovala zapisovateľka Ústrednej volebnej komisie (ÚVK) Lívia Škultétyová. Presne 4 362 ...



Zdieľať
komunalky Foto: SITA/Michal SvítokBRATISLAVA 27. novembra (WEBNOVINY) - Bez problémov sa začali dnešné voľby do orgánov samosprávy obcí, médiá o tom informovala zapisovateľka Ústrednej volebnej komisie (ÚVK) Lívia Škultétyová. Presne 4 362 245 voličov zapísaných vo voličských zoznamoch má až do 20:00 šancu rozhodnúť o starostoch, primátoroch, či poslancov v spolu 2 926 mestách a obciach Slovenska na nadchádzajúce štyri roky. Údaj o počte voličov však nie je "konečné číslo, pretože je ešte možné, že vo volebných miestnostiach budú členovia (okrskových volebných komisií, pozn. redakcie) dopisovať," upozornila Škultétyová. Na celom Slovensku na tento účel otvorili spolu 5 952 volebných miestností. Niektoré obce využili zákonnú možnosť otvoriť volebné miestnosti skôr. Podľa zapisovateľky ÚVK sa volí skôr v 11 obciach, v jednej z nich - Malej Lodine (okres Košice - okolie) dokonca už od 5:00, v ostatných od 6:00 alebo od 6:30. Podľa zákona sa však všade hlasuje až do 20:00.


Voliť je možné len v mieste trvalého bydliska
Na voľbách starostov obcí, primátorov miest a poslancov obecných, mestských alebo miestnych zastupiteľstiev sa spolu v 5 952 volebných okrskoch môžu zúčastniť vyše štyri milióny obyvateľov Slovenska. Podmienkou je, aby mali v obci, kde budú voliť, trvalý pobyt a najneskôr v deň volieb dosiahli aspoň 18 rokov. Podľa zákona o voľbách do orgánov samosprávy obcí voliť môžu občania Slovenskej republiky a aj cudzinci s trvalým pobytom na Slovensku, keďže v každej obci volia jej obyvatelia vlastných komunálnych zástupcov. Z tohto dôvodu sa dá voliť len v mieste trvalého bydliska. Preto v dnešných komunálnych voľbách nie je voličský preukaz, teda možnosť voliť v ľubovoľnej volebnej miestnosti na Slovensku.

Vôbec prvýkrát v živote môže svoje volebné právo dnes uplatniť približne 34 400 ľudí, prvovoličov. Svojich zástupcov v mestách a obciach má právo po prvý raz voliť približne 310 tisíc ľudí. V tomto prípade ide o voličov, ktorí v komunálnych voľbách 2. decembra 2006 ešte nedosiahli vek 18 rokov.

Od roku 1990, keď boli prvé komunálne voľby v slobodných podmienkach, volebná účasť neustále klesá. "Kým v roku 1990 bola volebná účasť 63,75 percenta, v roku 1998 bola už len 53,95 percenta a v posledných komunálnych voľbách bola volebná účasť 47,65 percenta. Pritom sa samozrejme líšia volebné účasti v mestách a na vidieku," informovala médiá predsedníčka Štatistického úradu (ŠÚ) SR Ľudmila Benkovičová. Zakrúžkovať možno maximálne toľko kandidátov, koľko je na hlasovacom lístku uvedených
Ústredná volebná komisia voličov upozorňuje, aby si pri hlasovaní všímali, koľko poslancov je potrebné zvoliť do ich zastupiteľstva. Počet mandátov je uvedený na hlasovacom lístku. Zakrúžkovať možno maximálne toľko kandidátov, koľko je na ňom uvedených. Ak volič zakrúžkuje viac kandidátov, bude hlasovací lístok neplatný. Pri voľbe starostu a primátora sa dá zakrúžkovať len jeden kandidát. Krúžkuje sa vždy poradové číslo pri mene kandidáta uvedené pred jeho menom. Iné vyznačenie kandidáta ako krúžkovaním nie je platné. Voliči tak dostanú dva volebné lístky - jeden na starostu alebo primátora a druhý na voľbu poslancov ich obecného či mestského zastupiteľstva. Výnimkou sú iba mestá Bratislava a Košice, kde obyvatelia volia svojich komunálnych zástupcov na úrovni celého mesta a aj vo svojej mestskej časti, dostanú teda štyri hlasovacie lístky.

Počas celého dňa bude pre voličov zriadená infolinka
Všetky potrebné informácie o tom, ako sa dá hlasovať v obecných voľbách získajú aj dnes voliči na informačnej telefonickej linke ministerstva vnútra. Na bratislavských číslach - 02/ 4859 2020 a 02/ 4859 2021 im počas celého hlasovania, od 7:00 do 20:00 odpovedia na otázky pracovníci ministerstva. Na infolinke neposkytujú informácie právnickým osobám, médiám, politickým stranám a obciam.

Moratórium trvá až do zatvorenia volebných miestností
Aj počas volebného dňa platí informačné moratórium a trvá až do zatvorenia volebných miestností, teda až do 20:00. Počas moratória je zakázaná kampaň v prospech, ale i v neprospech kandidátov. Zákon zakazuje v médiách a v budovách, kde sú volebné miestnosti a v ich bezprostrednom okolí zverejňovať alebo vysielať informácie o politických stranách a nezávislých kandidátoch v ich prospech alebo neprospech, a to slovom, písmom, zvukom alebo obrazom. Priebežné neoficiálne výsledky z hlasovania zverejní štatistický úrad už krátko po jeho skončení. Na webstránke úradu http://www.statistics.sk a tiež na externom webe http://www.volbysr.sk by sa ako prvé mali objaviť možno už do pol - trištvrte hodiny údaje za malé obce. Oficiálne výsledky hlasovania budú známe v nedeľu. Komunálne voľby budú stáť štát približne deväť miliónov eur.

Na poriadok počas volieb dohliadne polícia
"Osobitnú pozornosť venujeme okrem iného aj prípadom kupovania hlasov. Každý prijatý podnet alebo trestné oznámenie pre podozrenie z trestnej činnosti, či priestupku preveríme," ubezpečila hovorkyňa Prezídia PZ Denisa Baloghová. V mestách a obciach budú dohliadať na verejný poriadok nielen motorizované, ale aj pešie policajné hliadky. Mimo bežnej služby bude vo výkone ďalších takmer 4 000 policajtov. Do terénu vyrazia aj príslušníci kriminálnej polície. V prípade potreby sú pripravené špeciálne policajné útvary a pyrotechnici. Občania môžu akékoľvek poznatky o možnom narušení volieb oznámiť na najbližší útvar polície alebo na bezplatnom telefónnom čísle 158.

ÚVK rieši možné porušenia moratória
Ústredná volebná komisia počas dnešných volieb zatiaľ nedostala žiadny závažný podnet. "Z niektorých okrskových volebných komisií nás volali, ale to boli len také kvázi usmernenia," povedala pre médiá zapisovateľka Ústrednej volebnej komisie (ÚVK) Lívia Škultétyová. Hlasovať sa začalo vo všetkých 5 952 volebných miestnostiach. Napriek zatiaľ pokojnému volebnému ránu ÚVK už rokuje o vyše 20 podnetoch, ktoré jej doručili do dnešného dňa. Väčšina z podnetov sa týka údajného porušovania volebného moratória. Komisia má však na stole aj žiadosti na prítomnosť v miestnych, či mestských volebných komisiách.

Okrem prerokovania prípadných podnetov dnes čaká časť členov ÚVK aj séria výjazdov do miest a obcí. Niektorí z 15-člennej komisie tak tradične odsledujú priebeh hlasovania v teréne, vo volebných miestnostiach. Na výjazdoch môžu členovia komisie poskytovať tiež odborné rady o hlasovaní. Ústredná volebná komisia dnes zároveň nepretržite rokuje. Časť jej členov bude celý deň v sídle ministerstva vnútra na Drieňovej ulici v Bratislave odpovedať na prípadné otázky nižších volebných komisií.

Podnety na vážne porušenia poriadku počas volieb, volebného moratória možno hlásiť i na políciu
Polícia venuje osobitnú pozornosť aj možným prípadom kupovania hlasov. "Každý prijatý podnet alebo trestné oznámenie pre podozrenie z trestnej činnosti, či priestupku preveríme," ubezpečila hovorkyňa Prezídia PZ Denisa Baloghová. Polícia upozorňuje občanov, že kto inému násilím alebo hrozbou násilia či ľsťou bráni v ústavnom práve voliť svojho kandidáta vo voľbách, dopúšťa sa trestného činu marenia prípravy a priebehu volieb. "Za takéto konanie, a to aj v prípade, že niekto občana k voľbe určitého kandidáta núti, potrestá sa odňatím slobody na šesť mesiacov až tri roky," dodala Denisa Baloghová. Občania môžu akékoľvek poznatky o možnom narušení volieb oznámiť na najbližší útvar polície alebo na bezplatnom telefónnom čísle 158.

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Záujem ľudí o miestnu politiku podľa Dzurindu rastie (27. 11. 2010)
 V Prešove sa o primátorský post uchádza päť kandidátov (27. 11. 2010)
 Šéfovať Nitre by chcelo desať kandidátov (27. 11. 2010)
 O kreslo primátora Bratislavy sa pobijú štyria kandidáti (27. 11. 2010)
 O post košického primátora sa uchádza šesť kandidátov (27. 11. 2010)
 V Banskej Bystrici je šesť kandidátov na primátora (27. 11. 2010)
 Trnava má štyroch kandidátov na primátora (27. 11. 2010)
 V Trenčíne sa o post primátora uchádzajú piati kandidáti (27. 11. 2010)
 Žilinčania si primátora vyberajú z desiatich kandidátov (27. 11. 2010)
 Organizačné prípravy na voľby sa začali (4. 3. 2010)



nasledujúci článok >>
Žilinčania si primátora vyberajú z desiatich kandidátov
<< predchádzajúci článok
Prevrátený žeriav poškodil plechy na tréningovej hale