Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

21. mája 2012

Obeťami obchodovania s ľuďmi sú najmä východniari



Desiatky Slovákov ročne sa stanú obeťami obchodovania s ľuďmi. Obchoduje sa so ženami, ale aj s mužmi. Obete majú väčšinou 20 až 30 rokov, často pochádzajú z detských ...



Zdieľať
prostitucia BRATISLAVA 21. mája (WEBNOVINY) – Desiatky Slovákov ročne sa stanú obeťami obchodovania s ľuďmi.


Obchoduje sa so ženami, ale aj s mužmi.

Obete majú väčšinou 20 až 30 rokov, často pochádzajú z detských domovov, sú nezamestnaní a žijú na východnom Slovensku.

„Ale je to len štatistika, priemer, obeťami boli aj vysokoškoláci,“ uviedla na dnešnej tlačovej besede Zuzana Vatráľová, vedúca Úradu IOM Medzinárodnej organizácie pre migráciu v SR (IOM Bratislava), ktorý poskytuje asistenciu a služby obetiam obchodovania s ľuďmi už od roku 2003.


Formy útlaku sú stále nápaditejšie

Metódy a formy obchodovania sa stále vyvíjajú a sú sofistikovanejšie, patrí medzi ne nútená práca, nútené žobranie, sexuálne vykorisťovanie, nútená kriminalita, nelegálna adopcia či obchodovanie s ľudskými orgánmi.

Medzi najnovšie formy patrí ekonomické vykorisťovanie.

„Obchodovanie s ľuďmi je biznis ako ktorýkoľvek iný: kde je dopyt, tam je ponuka. Jediným rozdielom je, že tovarom sú ľudia, ktorých obchodníci zneužívajú s cieľom dosiahnuť ekonomický zisk,“ povedala Vatráľová.

Podľa štatistík Ministerstva vnútra SR bolo do Programu podpory a obetí obchodovania s ľuďmi v roku 2008 zaradených 17 obetí, z ktorých všetky boli obete sexuálneho vykorisťovania.

V roku 2009 bolo do programu zaradených 16 obetí sexuálneho vykorisťovania, sedem obetí nútenej práce a dve obete núteného žobrania, v roku 2010 stúpol počet obetí nútenej práce na 15 a počet obetí sexuálneho vykorisťovania klesol na deväť osôb.

Z 31 obetí zaradených do programu v roku 2011 bolo 10 obetí sexuálneho vykorisťovania, 10 obetí nútenej práce, šesť obetí ekonomického vykorisťovania, päť obetí nútenej kriminality, dve obete núteného žobrania a dve obete núteného sobášu.


Smer Západ

Obete obchodovania s ľuďmi zo Slovenska smerujú predovšetkým do Veľkej Británie, Nemecka, Rakúska, Českej republiky, Španielska, Švajčiarska, Luxemburska, Poľska, Maďarska a Švédska.

Hlavnými faktormi rastu obchodovania s ľuďmi v cieľových krajinách je dopyt po lacnej pracovnej sile a dopyt po sexuálnych službách.

V zdrojových krajinách, medzi ktoré patrí aj Slovensko, rast počtu obetí zvyšuje nedostatok pracovných príležitostí, slabé sociálne prostredie a zlá ekonomická situácia obyvateľstva, nízka vzdelanostná úroveň či nedostatok informácií všetkých skupín obyvateľstva o rizikách spojených s pracovnou migráciou.

Na problém obchodovania s ľuďmi chce IOM Medzinárodná organizácia pre migráciu upozorniť filmom s názvom 0800 800 818.

Film vznikol za finančnej podpory Rady vlády Slovenskej republiky pre prevenciu kriminality, britskej ambasády a holandskej ambasády.

Opisuje reálne príbehy reálnych ľudí – muža núteného žobrať v Taliansku, ženy pracujúcej bez mzdy v Holandsku, muža vykorisťovaného na stavbe v Anglicku a ženy donútenej pracovať v sexbiznise v Nemecku.

Film poodhaľuje tiež taktiky obchodníkov s ľuďmi a ich metódy manipulácie s potenciálnymi obeťami, a objasňuje čo robiť, ak sa človek stane obeťou obchodu s ľuďmi.

„Názvom filmu sa stalo číslo Národnej linky pomoci obetiam obchodovania s ľuďmi 0800 800 818. Film chce aj takýmto spôsobom dať do pozornosti kontakt pre kohokoľvek, kto sa môže ocitnúť alebo sa ocitol v rizikovej situácii spojenej s obchodovaním s ľuďmi,“ uzavrela Vatráľová.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Druhý pilier vláda oslabí najneskôr od januára
<< predchádzajúci článok
V Indonézii identifikovali všetky obete nehody suchoja