Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

13. mája 2014

Obľuba EÚ vzrastá, mnohí občania však majú pocit, že ich hlas nepočuť



Sídlo Európskej centrálnej banky vo Frankfurte nad Mohanom



Zdieľať
Sídlo Európskej centrálnej banky vo Frankfurte nad Mohanom Foto: TASR/AP
Brusel 13. mája (TASR) - Európska únia sa teší rastu svojej popularity v troch svojich najväčších členských krajinách. Vyplýva to z prieskumu zverejneného dva týždne pred voľbami do Európskeho parlamentu, kde podľa očakávania voliči vyjadria svoje sklamanie z únie, napísala dnes agentúra DPA.


Prieskum Pewovho výskumného centra sa uskutočnil v dňoch 17. marca až 9. apríla v Británii, Francúzsku, Nemecku, Grécku, Taliansku, Poľsku a Španielsku a zahrnul 7022 respondentov. Aj keď väčšina opýtaných mala pocit, že ich hlas nie je v Bruseli počuť, percento tých, ktorí sú jej zástancami, vzrástlo zo 46 v roku 2013 na 52 percent v roku 2014, zistil prieskum. Najväčšie zlepšenie - o 13 percent - zaznamenal vo Francúzsku.

Hlavné politické strany sa obávajú, že v eurovoľbách, ktoré sa uskutočnia v dňoch 22.-25. mája, dosiahnu významné zisky euroskeptici.

"Kríza eura, ktorá sa začala v roku 2008, uštedrila ťažkú ranu imidžu EÚ. V rokoch 2007 až 2013 klesla obľuba EÚ v Španielsku o 34 percent, vo Francúzsku o 21 percent a v Taliansku o 20 percent," informoval prieskum. Mnohí Európania zastávajú však naďalej idealistickú víziu EÚ. Na otázku, či EÚ podporuje mier, odpovedalo kladne 64 až 84 percent opýtaných, napísala DPA.

Súčasne však väčšina respondentov v siedmich členských krajinách vyjadrila nespokojnosť z osobných skúseností s EÚ. Väčšina opýtaných sa domnievala, že ich hlas v Bruseli nezaváži - tento názor zastáva 81 percent talianskych a 80 percent gréckych respondentov.

Väčšina v krajinách zahrnutých v prieskume považuje EÚ za príliš dotieravú, a - s výnimkou Nemcov a Poliakov - aj za neefektívnu.

Aj ekonomické témy priniesli zmiešané odpovede, píše DPA.

Nedôvera v inštitúcie


Taliani sú podľa prieskumu Pewovho výskumného centra rozdelení v otázke, či by ich krajina mala zostať členom eurozóny, zatiaľ čo Gréci sú veľmi skeptickí voči mnohým stránkam európskeho projektu.

Napriek tomu si euro udržalo pevnú podporu respondentov, a to najmä v Nemecku, Grécku, Španielsku a Francúzsku.

Hlavné inštitúcie EÚ - Európsky parlament (EP), Európska komisia (EK) a Európska centrálna banka (ECB) si u verejnosti nevedú príliš dobre, ukázal prieskum. Najväčšej dôveryhodnosti, vyše 50-percentnej, sa tešia v Poľsku. Naopak najmenej dôveryhodné sa zdajú byť Grékom, iba 30 percent z nich verí EP a EK a iba každý šiesty ECB.

Separátny prieskum Eurobarometru, ktorý bol zverejnený v pondelok a zahrnul všetkých 28 členských krajín, naznačil, že 34 percent Európanov vidí EÚ pozitívne a 26 percent negatívne.




Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Mikolášik: Rodičovstvo nie je hobby, ale práca pre spoločnosť
<< predchádzajúci článok
Krása Merlotu prináša 33. medailu pre Víno Matyšák